13.02.2020 / Budowa i remont
Zakup mebli to inwestycja na lata, lecz z biegiem czasu zmienia się nasz gust, a wraz z nim – wystrój pomieszczenia. W trakcie użytkowania mebli trudno uniknąć także drobnych uszkodzeń, rys i plam. Kosztowna wymiana wyposażenia nie jest tu jedynym wyjściem – każdy sprzęt można z powodzeniem odnowić, a my przedstawiamy Ci kilka sposobów na tanią i prostą renowację mebli.
Fronty szafek to jedne z największych powierzchni we wnętrzu, dlatego w dużej mierze decydują o wyglądzie pomieszczenia. Z drugiej strony, każde uszkodzenie frontu bardzo rzuca się w oczy, a w każdym domu tętniącym życiem nietrudno o małą awarię. Głębokie rysy czy wyszczerbione krawędzie drzwiczek wyglądają fatalnie, ale szkoda wymieniać całe umeblowanie, gdy pozostałe ścianki szafek prezentują się nienagannie. Rozwiązanie jest proste – wystarczy wymienić same fronty!
Jeśli podobał Ci się dotychczasowy wystrój pomieszczenia, wybierz fronty o zbliżonym wyglądzie do poprzedniego modelu. Możesz także skorzystać z okazji i odświeżyć aranżację, montując drzwiczki o zupełnie innym kolorze lub fakturze. Zawsze pamiętaj jednak, by przed wymianą frontów w szafkach sprawdzić rozstaw zawiasów. Oczywiście można je zdemontować i przykręcić na nowo, jednak zabieg ten pozostawi nieestetyczne otwory w miejscu pierwszego montażu. Aby uniknąć tego problemu, wybierz fronty przypisane do konkretnej marki: jeśli odnawiasz meble IKEA, przy zakupie dedykowanych frontów masz pewność, że obie części będą idealnie do siebie pasować.
Jeśli powierzchnia mebla blaknie lub pierwsza warstwa farby odpryskuje, ale w strukturze sprzętu nie ma głębokich ubytków, malowanie przywróci mu estetykę i świeżość. Właściwie każdy model można odnowić w ten sposób – trzeba tylko odpowiednio dobrać farbę do materiału mebla. Najwdzięczniejsze w obróbce jest drewno: często po zeszlifowaniu starej farby odkrywamy piękno jego naturalnego usłojenia, a do pełnej renowacji wystarczy politura lub bezbarwny lakier. Jeśli chcemy zmienić kolor mebla, używamy do malowania farb akrylowych, ftalowych lub kredowych.
Te same zasady dotyczą fornirów: musisz jedynie pamiętać, że drewniane płyty często są bardzo cienkie i nie można ich mocno szlifować. Meble pokryte laminatem gorzej „łapią” farbę – im bardziej śliska powierzchnia, tym gorsza przyczepność. W takim przypadku zaczynamy malowanie od podkładu, a następnie nakładamy farbę wielozadaniową lub specjalny preparat do renowacji mebli laminowanych. Jeśli powłoka jest uszkodzona, najlepiej ją zerwać i pomalować samą płytę, choć do uzyskania najlepszych efektów konieczne będzie nałożenie kilku warstw farby.
W pracach remontowych, także tych związanych z meblami, potrzebny będzie odpowiedni sprzęt. Co będzie najbardziej uniwersalne? Sprawdź w artykule: Do czego służy narzędzie wielofunkcyjne? Sprawdź, z czym sobie poradzi
Farby do laminowanych mebli są dość drogie, a ich intensywny zapach unosi się w pomieszczeniu jeszcze długo po renowacji. Co więcej, niektórych ubytków nie da się zamaskować farbą, więc mebel wymagałby dodatkowego szpachlowania. Meble z płyty są dość tanie, dlatego często po prostu nie opłaca się ich malować – ani pod względem finansowym, ani czasowym. Oczywiście, nie znaczy to, że uszkodzony sprzęt nadaje się tylko do wyrzucenia. Aby dać mu drugie życie, pokryj go nową okleiną!
Praca z nowoczesnymi okleinami jest łatwa i wygodna – materiały są samoprzylepne, a dzięki zmywalnej powierzchni świetnie nadają się do odnowienia mebli kuchennych i łazienkowych. W sklepach znajdziesz dziesiątki wzorów i kolorów, od imitacji naturalnego drewna po kolorowe, graficzne desenie. Wybór należy do Ciebie: ogranicza Cię tylko rozmiar powierzchni, którą odnawiasz. Wielkość wzoru powinna być do niej proporcjonalna: duży wzór efektownie ozdobi front szafki, ale na małej szufladzie nie będzie miał dość miejsca, by zaprezentować się w całości.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont