17.02.2020 / Wystrój wnętrz
Zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój, by optycznie go powiększyć? Zadanie jest łatwiejsze, niż myślisz – wystarczy zastosować kilka niezawodnych trików, które dodadzą Twojemu wnętrzu światła i przestrzeni.
Jasne odcienie odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń, dlatego to właśnie one powinny dominować w niewielkim pokoju. Paleta korzystnych barw jest tu bardzo szeroka. Nie jesteś skazany wyłącznie na biel, choć ma ona wiele zalet: po pierwsze, nigdy nie wychodzi z mody, po drugie zaś – pasuje do wszystkiego. W małych pokojach świetnie prezentują się także wszelakie pastele (baby blue, lawendowy fiolet, pudrowy róż), szarości, delikatne beże i taupe. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli postarasz się o podłogę w kolorze ścian: granica zetknięcia kolorów nie przetnie wówczas pomieszczenia. Zasada jasnych kolorów dotyczy każdej dużej płaszczyzny, a więc także dywanów, frontów szafek lub zasłon.
Trójwymiarowy obraz w lustrze daje złudzenie głębi, a odpowiednio duże zwierciadło może nawet optycznie podwoić przestrzeń we wnętrzu! Najlepszy rezultat uzyskasz, wieszając lustro w rogu pokoju lub naprzeciwko drzwi – jeśli je otworzysz, obraz w zwierciadle sięgnie jeszcze dalej. Odpowiednio dobrane lustro skoryguje także proporcje pokoju: w wąskich wnętrzach wieszamy lustra poziomo, natomiast w niskich – pionowo. Duże znaczenie ma także rama lustra, która powinna jak najmniej rzucać się w oczy. Cienka oprawa w odcieniu zbliżonym do ścian skutecznie wtopi się w tło, natomiast masywne ramy z barokowymi zdobieniami przytłoczą i zdominują wnętrze.
O kolorze mebli mówiliśmy już wcześniej; warto poświęcić kilka słów także ich formie.
W małych pokojach nie ma miejsca na masywne meblościanki i komplety wypoczynkowe. Zwaliste meble zajmą większość cennej powierzchni użytkowej i zmienią wnętrze w ciasną dziuplę. Znacznie lepiej zaprezentują się różnorakie meble ażurowe i sprzęty na wysokich nogach – wolna przestrzeń dodaje wnętrzu „powietrza”. Aby zaoszczędzić kilka dodatkowych centymetrów, wybieraj meble modułowe lub wielofunkcyjne: rozkładane kanapy, łóżka z pojemnikami lub stoły z regulacją powierzchni i wysokości.
Nisko umieszczone elementy ściągają wzrok w dół, a zajęta podłoga pomniejsza optycznie przestrzeń we wnętrzu. Wykorzystaj dodatkową przestrzeń na ścianach i zastąp stojące meble wiszącymi regałami. Najlepiej zaprezentują się tu lekkie, odkryte półki: pamiętaj jednak, aby utrzymywać ich zawartość w idealnym porządku! Jeśli wybierasz zabudowane szafki, dopasuj kolor frontów do odcienia ścian, aby nie przecinać powierzchni.
W małym pokoju nie da się zmieścić wielu rzeczy – nawet najmniejszy element potrzebuje dla siebie przynajmniej kilku centymetrów, których w niewielkim pokoju szybko zaczyna brakować. Miłośnicy bibelotów, ciętych kwiatów i pamiątkowych zdjęć w ramkach muszą zdecydować się na kilka ulubionych przedmiotów. Liczne ozdoby stłoczone na małej powierzchni nie spełnią swojej funkcji dekoracyjnej; wręcz przeciwnie, zagracą i optycznie pomniejszą pokój. Oszczędny wystrój ułatwia także sprzątanie mieszkania – a w małym pokoju nieporządek rzuca się w oczy dwa razy bardziej!
28.09.2023 Biuro
Tablica korkowa to popularne narzędzie do wywieszania ogłoszeń, notatek czy też porządkowania wiadomości. Wykonana jest z naturalnego korka pozyskanego z drzewa korkowego. Nic więc dziwnego, że jest to popularne rozwiązanie do biur, domów, szkół, a sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chce przymocować różne kartki i ogłoszenia za pomocą pinezek. Jakie tablice korkowe […]
Czytaj dalej28.09.2023 Budowa i remont
27.09.2023 Wystrój wnętrz
26.09.2023 Wystrój wnętrz
22.09.2023 Wystrój wnętrz
16.08.2023 Wystrój wnętrz