19.03.2021 / Stoły i krzesła drewniane
Salon to wyjątkowe miejsce w każdym domu. To w nim spędzamy najważniejsze i najbardziej odświętne chwile. Właśnie w salonie najczęściej przyjmujemy gości, zwłaszcza tych, na których chcemy wywrzeć największe wrażenie. Z tego powodu jest to również najbardziej dekoracyjna część domu, gdzie dbamy o każdy detal. Ta troska obejmuje w dużym stopniu ustawione w salonie stoły drewniane, które często stanowią serce tego pomieszczenia. Nie wystarczy jednak zdecydować, jaki rodzaj drewna wybierzemy czy też w którym miejscu ustawimy mebel. Czasem nawet krzesła drewniane bywają mniej istotne niż dekoracje na stół do salonu. To one pomogą wkomponować stół w resztę aranżacji, ale jednocześnie uczynić to miejsce estetycznym i funkcjonalnym w codziennym użytkowaniu. Co postawić na stół w salonie? Jak zrobić dekoracje na stół, by zadziwić gości? Odpowiadamy na te pytania.
Zanim jednak zajmiemy się tym, co położyć na stół w salonie, warto na chwilę zatrzymać się nad tym, jakiego typu meble najczęściej znajdują się w takich pomieszczeniach. Najbardziej klasycznym i stylowym rozwiązaniem, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, są drewniane stoły i krzesła do salonu. W ten sposób zyskamy pewność, że nasze meble będą jedynymi w swoim rodzaju – w końcu nie ma dwóch kawałków drewna o idealnie takim samym układzie słojów. Drewniane stoły prezentują się dostojnie, ale równocześnie będą ocieplać wnętrze. A meble wykonane na przykład z dębu powinny w dobrym stanie przetrwać długie lata.
W przypadku salonów urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu warto rozważyć zakup stołów wykonanych ze szkła, metalu, tworzyw sztucznych lub kombinacji tych materiałów. Szczególnie dobrze będą one wyglądać we wnętrzach modernistycznych, industrialnych czy minimalistycznych. Najważniejsze, by wybrany model dobrze komponował się z resztą wystroju – pomogą w tym wskazówki na temat tego, co położyć na szklany stół.
Zastanawiając się nad dekorowaniem stołu w salonie, warto rozróżnić dwie sytuacje. W większości przypadków dekoracja stołu na co dzień będzie bowiem różnić się od tej, którą wybierzemy na specjalne okazje. W codziennym użytkowaniu stołu w salonie przeważają często względy funkcjonalne. Dekoracje muszą być praktyczne, nie mogą zanadto przeszkadzać. Tylko jak pogodzić to z walorami estetycznymi?
Praktyczne dekoracje z jednej strony mają więc ozdabiać, a z drugiej chronić stół przed zniszczeniem. W końcu czasami to właśnie w salonie spożywamy ciepłe posiłki czy pijemy kawę. W takich przypadkach nietrudno o wypadek, a gorące substancje potrafią pozostawić po sobie wyraźny ślad.
Czym więc przykryć stół, by w estetyczny sposób zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami? Klasycznym rozwiązaniem jest obrus, ale jego używanie niesie ze sobą pewne zagrożenia. Na takie rozwiązanie trzeba uważać w domach, w których mieszkają małe dzieci – mogą pociągnąć za obrus i zrobić krzywdę zarówno sobie, jak i naszej zastawie stołowej. W dodatku elegancki obrus splamiony jedzeniem lub napojem zwykle jest już nie do odratowania.
A zatem: co na stół zamiast obrusu? Jedną z najczęściej stosowanych alternatyw są bieżniki. To cienki pas materiału układany wzdłuż osi stołu, często wykonany tak, by jego długość była dwa razy większa niż szerokość. Nie zakryje całego blatu, ale wyznaczy miejsce, w którym możemy postawić gorące naczynia.
Nie znaczy to jednak, że nie będzie ozdobą stołu. Bieżniki są bowiem dostępne w różnych wzorach i kolorach, do wyboru mamy także całkiem szeroki katalog materiałów. W kuchniach czy jadalniach dominują bieżniki z poliestru. W salonie zdecydowanie lepiej sprawdzi się model wykonany z naturalnych materiałów – bawełny bądź lnu. Takie okrycie stołu nawet w czasie codziennych posiłków będzie bowiem wyrazem subtelnej elegancji. Taką rolę odegra zwłaszcza wówczas, gdy będzie biały lub jasnobłękitny.
Ciekawą dekoracją może być jednak również bieżnik w bardziej intensywnych, energetycznych barwach. Może warto skusić się na ognistą czerwień lub granat? Takie rozwiązanie świetnie będzie odcinać się zwłaszcza od stołów z jasnego drewna lub tworzywa. Najlepiej, jeśli kolor bieżnika będzie odpowiadał jakiemuś szczegółowi aranżacyjnemu w innej części salonu – mogą być nim barwy zasłon czy poduszek na kanapie, ale także dekoracje na ścianach czy szafkach.
W salonie mogą sprawdzić się także inne elementy kojarzone raczej z tym, co zamiast ceraty na stół sprawdzi się w kuchni. Taką alternatywą są podkładki. To rozwiązanie jeszcze bardziej praktyczne niż bieżnik, rozstawia się je bowiem przed każdym z krzeseł, a potem to na nich stawia naczynia. Umieszczenie w salonie takich przedmiotów, charakterystycznych bardziej dla jadalni, będzie dość odważną, ale bardzo ciekawą dekoracją.
Jakie podkładki na stół do salonu wybrać? Niektórzy decydują się jedynie na niewielkie spodki przeznaczone na filiżanki czy kubki z kawą. Jeżeli jednak często spożywamy w salonie posiłki, warto wybrać szersze podkładki. Mogą przybierać różne kształty. Na podłużnym stole możemy właściwie dowolnie wśród nich przebierać, na okrągłym najlepiej będzie postawić na te w kształcie kół lub owali.
Co na stół zamiast obrusa, by było nie tylko czysto i bezpiecznie, ale również ładnie? Podkładki dają również spore możliwości dekoracyjne. W tradycyjnych i ciepłych wnętrzach dobrym wyborem będą podkładki wykonane z wikliny, sznurka lub drewna. W ten sposób można również ciekawie nawiązać do innych elementów wystroju pomieszczenia. Poza tym w podobnym duchu można utrzymać całą zastawę stołową. Gradientów i deseni jest jednak mnóstwo. Jeśli lubimy nawiązania do natury, znajdziemy podkładki z tworzywa sztucznego w kształcie zielonych liści. Na szklanych i metalowych stołach, zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach, ciekawym wyborem będą podkładki z teksturą kamienia.
Żaden posiłek przy stole nie obędzie się bez serwetek. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą serwetniki. Jeśli będą dobrze wkomponowane w wystrój wnętrza albo same staną się małym dziełem sztuki, śmiało spełnią nie tylko funkcję pojemnika na serwetki, ale również uniwersalnej dekoracji, która będzie mogła zająć stałe miejsce na stole.
Najlepiej unikać prostych, pionowych serwetników z tworzywa sztucznego w kształcie przypominającym wachlarz. Jeśli już decydować się na takie rozwiązanie, lepiej wybrać serwetniki drewniane. Nieco chłodnej elegancji do salonu wniosą natomiast ciemne, płaskie serwetniki z aluminiowymi elementami przytrzymującymi serwetki. Na szklany stół będą jak znalazł.
Jest jeszcze jedna możliwość – można zastosować obrączki do serwetek o średnicy kilku centymetrów. Najpopularniejsze są obrączki wykonane z drewna. W połączeniu z podstawką z tego samego surowca da przyjemny dla oka efekt.
To, co można postawić na stół w salonie, nie ogranicza się jednak oczywiście do bieżników, podkładek, serwetników i innych praktycznych przyborów. Do tego wszystkiego dokładamy również dekoracje, które nie są może funkcjonalne, ale pięknie ozdabiają to najważniejsze pomieszczenie w naszym domu. Pierwszym etapem może być odpowiedź na pytanie, jaki obrus na stół do salonu będzie najlepiej się nadawał, kolejnym dekoracje w szkle na stół, naturalne akcenty oraz świeczniki lub lampiony.
Na początek musimy pamiętać, że nie każdy stół w salonie trzeba ozdabiać obrusem. Jeśli chcemy wyeksponować ciekawe słoje znajdujące się na jego blacie lub podkreślić modernistyczny klimat miejsca szklaną powierzchnią, wtedy z obrusu powinniśmy zrezygnować. Najlepiej będzie wyglądać na klasycznych stołach. Nie muszą być one jednak wcale prostokątne – pytania o to, jaki obrus na stół 160×90 cm są równie częste jak wątpliwości dotyczące okrywania tkaniną stołów okrągłych czy owalnych.
Właśnie: tkanina. Z czego powinien być wykonany obrus do salonu? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ale poszczególne materiały mogą wiele sugerować. Obrusy z wiskozy będzie łatwo utrzymać w czystości, ale nie będą wyglądać zbyt szykownie. Podobnie jest z obrusami z poliestru. Ich atutem może być szeroki wybór kolorów, które będzie łatwo dopasować do reszty wystroju, ale wciąż nie będą robić zbyt wielkiego wrażenia.
Jeśli chcemy ozdobić stół naprawdę efektownie, postawmy na naturalne materiały. Wszechobecna bawełna to pomysł dobry na spotkanie ze znajomymi. Na największe okazje zarezerwujmy natomiast obrus z lnu lub jedwabiu. Ten pierwszy dobrze będzie pasować do rustykalnych salonów oraz wnętrz utrzymanych w ekologicznym stylu. Jedwab to z kolei dekoracja dla wszystkich ceniących najbardziej wytworne wnętrza.
Zastanawiają Cię jeszcze wymiary? Jaki obrus na stół 120×80 cm? Najprostszym rozwiązaniem jest obrus nieco większy niż wymiary stołu. Wtedy końce materiału będą luźno zwisać na długości kilku, może kilkunastu centymetrów. Alternatywą jest obrus kwadratowy, układany po skosie, odsłaniający krawędzie stołu.
Specyficzne obrusy warto dobrać do stołów okrągłych. W tym przypadku bardziej niż rodzaj tkaniny liczyć się będzie jednak jej kształt. Jaki obrus na owalny stół będzie zatem najlepszy? Wybierajmy między modelami kwadratowymi oraz okrągłymi. Ten drugi sprawi wrażenie tradycyjnej elegancji, jego rogi będą bowiem nisko zwisać. Okrągły po prostu odda kształt stołu. W przypadku wnętrz w stylu klasycznym warto zdecydować się na obrusy z falbankami – podobnie będzie w rustykalnych salonach.
Na stole może jednak również pojawić się całe mnóstwo dodatków. Jeżeli interesuje Cię dekoracja stołu glamour, dobrym rozwiązaniem będą srebrne świeczniki. We wnętrzach modernistycznych również nie brak miejsca na tego typu akcesoria. Wówczas można postawić na ciekawe konstrukcje ze szkła lub giętego metalu, które będą przyciągać wzrok i dobrze komponować się z kolorami ścian. Dekoracje ze świeczek na stół to także połączenie tradycji i nowoczesności, których miks zazwyczaj przynosi świetne efekty.
W nieco mniej awangardowych wnętrzach dobrze sprawdzą się natomiast lampiony. To ciekawe miejsca na umieszczenie w nich świec w kolorach odwołujących się do innych akcesoriów w salonie. W rustykalnych wnętrzach można postawić na lampiony w kształcie słoika, w bardziej nowoczesnych zdecydować się na połyskujące lampiony wykończone ciemnym bądź jasnym metalem. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.
Jeżeli zależy nam na oryginalnych dekoracjach, najlepiej jednak nie sugerować się żadnymi katalogami czy inspiracjami, a iść za głosem serca i własnego gustu. Jeżeli uważamy, że coś nadaje się jako dekoracja do stołu w salonie, nie ma sensu zastanawiać się, co położyć na okrągły stół, by wpisać się w jakiś dekoracyjny trend.
Wodze swojej wyobraźni możemy popuścić szczególnie wtedy, kiedy samodzielnie przygotujemy ozdoby na stół. Wszystko zależy od Twojej inwencji, ale pozostawimy Ci kilka wskazówek. Inspiracją może być pora roku. Wiosenne kwiaty w kolorowym dzbanku czy jesienne owoce na eleganckiej, szklanej paterze z pewnością nie będą chybionym pomysłem. A może zdecydujesz się na coś bardziej ekstrawaganckiego i umieścisz na stole jesienne liście czy wręcz dekoracje z kasztanów lub żołędzi? To nic, że kojarzą się z dziecięcymi ludzikami. Oryginalność zawsze jest na topie.
Możesz również twórczo przekształcić elementy kupowane w sklepie. Wspomniane obrączki na serwetki można pomalować we wzór inspirowany świętami, ulubionym filmem czy obrazem. Ciekawą dekorację można wykonać nawet z pustej butelki, pod warunkiem, że odpowiednio ją ozdobimy, na przykład sznurkiem.
Wyżej wymienione propozycje do Ciebie nie przemawiają? Wejdź na https://nowoczesny.pl/dekoracja-stolu-w-salonie-10-inspiracji/ i poznaj inne ozdoby, które możesz położyć na stół. Wykorzystaj pomysły i zainspiruj się. Kto wie, może dzięki temu artykułowi wymyślisz własną, oryginalną ozdobę.
31.05.2023 Rolety i żaluzje
Rolety zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem do domów i budynków, ale również pełnią wiele praktycznych funkcji, takich jak ochrona przed słońcem, wiatrem, hałasem i intruzami. Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych może być jednak wyzwaniem, z uwagi na szeroką gamę dostępnych opcji na rynku. W tym artykule omówimy kilka czynników, na które warto zwrócić […]
Czytaj dalej31.05.2023 Rolety i żaluzje
08.03.2023 Stoły i krzesła drewniane
07.02.2023 Stoły i krzesła drewniane
30.01.2023 Stoły i krzesła drewniane
26.01.2023 Stoły i krzesła drewniane