18.11.2020 / Budowa i remont
Dom bioklimatyczny jest konstrukcją, która dostosowuje się do otoczenia. Jest ekologiczny, ponieważ wpisuje się w krajobraz i czerpie z natury, by funkcjonować bez jej wpływu. Ekonomiczny w użyciu, choć droższy w budowie, pozwala na znaczne ograniczenie wydatków na energię. Jest to również zdrowszy i bardziej komfortowy dom dla całej rodziny. Odkryj jego cechy, poznając jego zalety i wady.
Dom bioklimatyczny to budynek zaprojektowany z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jest on zbudowany w taki sposób, aby zoptymalizować otaczające go zasoby naturalne, tworząc dom energooszczędny i niskoemisyjny. Izolacja jest bardzo ważna, niezależnie od tego, czy jest to wysoce izolacyjny materiał budowlany pochodzenia naturalnego (drewno, konopie, cegła, ziemia), dach (wata celulozowa, słoma), czy też otwory (podwójne lub potrójne szyby).
Ekologiczny, bioklimatyczny dom opiera się na zasobach naturalnych, takich jak słońce lub drewno, aby funkcjonować i produkować swoją energię, ogrzewać się itp. Jest to część projektu, który szanuje przyrodę i generalnie towarzyszy mu zielone zużycie energii. Domy pasywne to domy bioklimatyczne, które same wytwarzają energię potrzebną do ich funkcjonowania.
Dzięki swojej konstrukcji i wirtualnej nieobecności różnych zanieczyszczeń stosowanych w tradycyjnym budownictwie, ten bioklimatyczny dom jest bardzo zdrowy. Znacznie ogranicza to ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem i sercem. Dzięki zdrowemu wnętrzu i powietrzu pomaga w naturalny sposób zachować zdrowie swoich mieszkańców.
Jakość życia w domu bioklimatycznym jest lepsza i o wiele bardziej komfortowa. Dyfuzja ciepła i jego odbiór przez organizm ludzki jest bardziej harmonijny i lepszej jakości.
Budowa domu bioklimatycznego jest droższa niż tradycyjnego, ale daje realne oszczędności w dłuższej perspektywie. Rzeczywiście, ten rodzaj budownictwa mieszkaniowego zużywa średnio 5 razy mniej energii niż budownictwo konwencjonalne. W rezultacie rachunki są znacznie niższe, co wyraźnie zmniejsza wydatki związane z domem, szczególnie w zakresie ogrzewania i energii elektrycznej.
Szacuje się, że w ciągu 60 lat istnienia koszt budowy domu stanowi zaledwie 20% jego wydatków. Podsumowując, dom bioklimatyczny jest znacznie tańszy niż tradycyjny w średnim i długim okresie.
Dom bioklimatyczny jest zorientowany na słońce, aby czerpać z niego swoją naturalną energię. Pokoje mieszkalne są na ogół zwrócone na południe i wyposażone w okna wykuszowe, dzięki czemu są naturalnie ogrzewane i oświetlone słońcem. Pozwala to na zaspokojenie podstawowych potrzeb domu, co znacznie zmniejsza wydatki na energię. Do zapewnienia odpowiedniej temperatury wystarczy piec na pelety lub ogrzewanie słoneczne. Dzięki instalacji paneli lub ogniw fotowoltaicznych dom może być nawet samowystarczalny.
A w okresie letnim nie ma potrzeby stosowania klimatyzacji, ponieważ otwory uwzględniają przebieg promieni słonecznych, a dzięki kilku wyłącznikom przeciwsłonecznym, dostosowanemu systemowi wentylacji i dobrej izolacji, wnętrze pozostanie chłodne.
Dom bioklimatyczny jest zaprojektowany z materiałów, które nie zanieczyszczają środowiska lub robią to tylko w niewielkim stopniu. Modele z drewnianymi szkieletami lub ścianami są znacznie bardziej izolujące niż konwencjonalne domy z bloczków żużlowych. Ciepło, które przenika do domu, jest więc naturalnie magazynowane, co zapewnia ogrzewanie rodziny bez zbędnych wydatków.
Od strony południowej i otwartej na południe, jest on oświetlony w ciągu dnia, aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej na oświetlenie i ogrzewanie. Dzięki oknom dom jest ogrzewany na całej swojej wysokości, wymaga tylko kilku dodatków. I odwrotnie, fasady zwrócone na wschód, wilgotne i zimne, będą miały niewiele otworów.
Dom bioklimatyczny szanuje przyrodę i środowisko naturalne, ponieważ jest jego częścią i nie dostosowuje go do własnych potrzeb. Ponadto, dzięki zastosowaniu zdrowych materiałów, może być bez problemu poddany recyklingowi.
Dom bioklimatyczny może być również wyposażony w podwójny obieg wody z odzyskiem wody deszczowej do prania i WC oraz podłączenie do publicznej sieci wody pitnej. Ograniczy to zużycie wody, cennego towaru, a rachunek może być jeszcze bardziej obniżony poprzez instalację suchych toalet.
Wreszcie, istnieją różne publiczne i prywatne programy pomocy finansowej na przeprowadzenie prac renowacyjnych w domu. To dotacje, nieoprocentowane pożyczki, ulgi podatkowe, dotacje energetyczne.
Dom bioklimatyczny to mądra inwestycja. Dzięki droższej konstrukcji, ale także lepszej jakości i niskim kosztom energii, jest to dom, który uwodzi. W przypadku odsprzedaży lub wynajmu, jego wartość będzie wyższa niż wartość tradycyjnego domu. Jest to zatem korzystna inwestycja nieruchomościowa i patrymonialna.
Budowa domu bioklimatycznego wymaga na ogół zaangażowania lokalnych firm, które dysponują unikalnym i dostosowanym know-how. To nie tylko redukuje szarą energię, ale także zwiększa wartość cennego rzemiosła, które zbyt często pozostaje w cieniu dużych, tradycyjnych budowniczych.
Puffa.pl – tu znajdziesz porady na każdy temat!
Pomimo swoich niezaprzeczalnych zalet, dom bioklimatyczny nie jest pozbawiony wad, na które należy zwrócić uwagę.
Dom bioklimatyczny jest droższy w budowie, ponieważ korzysta z wysokiej jakości naturalnych materiałów. W tej dziedzinie i w celu realizacji celów takiego domu nie jest możliwe obniżenie kosztów poprzez pogorszenie jakości materiałów i komponentów. Ponadto jest to specjalistyczna i cenna wiedza, która jest droższa niż w przypadku tradycyjnego domu.
Dom bioklimatyczny musi być zaprojektowany w bardzo precyzyjny sposób, aby wykorzystać zasoby naturalne środowiska i zmniejszyć zużycie energii. W związku z tym trzeba skorzystać z fachowej wiedzy prawdziwych profesjonalistów. Co więcej, orientacja domu może ograniczyć możliwości budowy i zapobiec jego implantacji na ziemi, która nie jest słoneczna, źle wyeksponowana itp. Wymarzony plan domu może zostać zmieniony tak, aby uszanować zagrożenia środowiska, w którym jest on zbudowany. To dom bioklimatyczny dostosowuje się do swojego środowiska, a nie na odwrót.
Z kolejnego artykułu dowiesz się, jak urządzić ogród: Wiszące fotele ogrodowe – świetne rozwiązanie, gdy nie ma miejsca na hamak
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
03.10.2023 Budowa i remont
28.09.2023 Budowa i remont
22.09.2023 Budowa i remont
19.09.2023 Budowa i remont