27.07.2022 / Akcesoria domowe
Okres letni to czas, kiedy zmagamy się z upałami i bardziej niż pompy ciepła potrzebujemy klimatyzacji. Wielu użytkowników w takich sytuacjach pyta czy można wyłączyć powietrzną pompę ciepła w miesiącach letnich, skoro i tak nie ogrzewamy domu. Każdy doświadczony instalator zdaje sobie sprawę z tego, jak zły jest to pomysł. Pompy ciepła powietrze-woda nie należy odłączać od zasilania, nawet kiedy z pozoru jej praca jest zbędna.
Kiedy za oknem jest 30°C i jedyne, o czym myślimy, to przyjemny chłód płynący od klimatyzatora, często zastanawiamy się, czy nie wypiąć wtyczki powietrznej pompy ciepła. Jest środek czerwca i domu zapewne nie będziemy ogrzewać jeszcze przez 2 miesiące. Nasza rada jest prosta – nie rób tego!
Unieruchomienie pompy ciepła powietrze-woda spowoduje jej „zastanie”. Jest to dość ogólny termin, jednak doskonale obrazuje to, co stanie się z naszym urządzeniem. Nowoczesne pompy ciepła często są zaprogramowane w taki sposób, aby nawet kiedy nie muszą wykonywać pracy, uruchamiały swoje podzespoły w trybie testowym. Dotyczy to przede wszystkim pomp obiegowych i zaworów mieszających (trójdrogowych lub innych).
Pamiętajmy, że cały system często transportuje wodę, która zawiera dużo kamienia. W taki sposób, kilkumiesięczny postój takich urządzeń jak pompy obiegowe, w zakamienionej wodzie, może prowadzić do awarii podczas jej rozruchu. Może się ona „zatrzeć”, a zawory zablokować w jednej pozycji.
Wiele osób może stwierdzić, że przecież pompa ciepła stała wiele miesięcy w magazynie, gdzie również nie miała dostępu do energii elektrycznej. To prawda, jednak nie była również połączona z całym układem hydraulicznym wypełnionym wodą. Po drugie, na magazynie pompa nie jest zaprogramowana. Podczas montażu i uruchomienia powietrznej pompy ciepła w naszym domu, instalator skonfigurował odpowiedni tryb pracy (to on determinuje jak działa pompa ciepła), który po kilkumiesięcznej przerwie, może po prostu się zresetować.
Pompy ciepła to urządzenia kompleksowe. Dbają nie tylko o komfort cieplny domowników, ale również o przygotowanie wody użytkowej. Jeśli nie mamy kolektorów słonecznych bądź innego źródła ciepłej wody użytkowej, pompa ciepła musi pracować, nawet kiedy za oknem jest 30°C. Wtedy również potrzebujemy ciepłej wody użytkowej, tak samo, jak w trakcie zimy (często nawet więcej – pompa ciepła do basenu jest coraz częstszym rozwiązaniem).
Nie zapominajmy, że nowoczesne pompy ciepła, np. Shizen mają również funkcję chłodzenia. Jest to doskonała alternatywa dla klimatyzacji. W jednym urządzeniu mam kompleksową obsługę domu przez cały rok (w kontekście utrzymania komfortu termicznego). Co więcej, takie rozwiązanie jest po prostu oszczędniejsze, ponieważ do chłodzenia domu, pompa ciepła również wykorzystuje swoją kilkusetprocentową sprawność.
Pamiętajmy, że pompy ciepła to zaawansowane urządzenia wykorzystujące w swojej pracy automatykę. Często mają funkcję trybu wakacyjnego, kiedy to dostosowują się do panujących na zewnątrz warunków. W taki sposób zapewniają nam komfort (np. przygotowując ciepłą wodę użytkową), jednocześnie dbając o swoją niezawodność i niskie zużycie energii elektrycznej.
Nie wyłączajmy pompy ciepła z sieci i dajmy jej pracować zgodnie z sezonowymi potrzebami, do których, jako inteligentne urządzenie, z pewnością się dostosuje. Możemy być pewni, że nie zaskoczą nas wysokie rachunki za prąd.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
03.09.2024 Porady
19.08.2024 Porady