28.07.2021 / Porady
Parowanie szyb w mieszkaniu to problem, który pojawia się w okresie od jesieni do wiosny. Niestety w wielu mieszkaniach, gdy tylko temperatura na dworze spadnie poniżej 5 stopni, zaczynają parować szyby. Pogłębia się to jeszcze bardziej, gdy nadchodzą mrozy. Nie jest to tylko problem estetyczny. Zbierająca się na oknach para wodna i stale utrzymująca się na styku szyby oraz ramy okiennej wilgoć z czasem prowadzi do rozwoju uciążliwych szkodliwych dla zdrowia pleśni, a także i grzybów. Sytuacja jest szczególnie trudna w przypadku okien w drewnianych ramach, zwłaszcza tych wiekowych, gdzie drewno może nasiąkać wodą.
Dlaczego para wodna skrapla się na szybkach? Zjawisko to wynika z różnicy temperatur. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym więcej może ono transportować pary wodnej. Powietrze znajdujące się w mieszkaniu ma zwykle w okresie grzewczym pomiędzy 18 a 25 stopni, natomiast szyba w oknie jest zimna, ponieważ działa na nią temperatura na dworze. Kiedy ciepłe powietrze z mieszkania zderza się z wychłodzoną szybą, wówczas para wodna gwałtownie się ochładza i dochodzi do jej skroplenia się na oknie. Dowiedz się zatem, jak zapobiegać parowaniu okien.
Do skraplania się pary wodnej na szybach okiennych dochodzi wtedy, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi co najmniej 60%, a różnica temperatur pomiędzy powietrzem w mieszkaniu i na dworze to przynajmniej 20 stopni.
Trzy główne przyczyny parowania okien w mieszkaniu to:
Najczęściej okna parują nocą i we wczesnych godzinach porannych. Dzieje się tak dlatego, że najniższa temperatura w ciągu dobry na dworze występuje pomiędzy 2 a 5 rano. Z kolei w ogrzewanych pomieszczeniach, zwykle właśnie wtedy jest najcieplej, ponieważ wielu z nas wieczorem podkręca kaloryfery. Powoduje to powstanie dużej różnicy temperatur na zewnątrz i w mieszkaniu.
Optymalna wilgotność dla pomieszczeń mieszkalnych to pomiędzy 40 a 50%. Powyżej 60% to już wartość zbyt duża, przy której parowanie okien może znacząco się zwiększyć. Wysoka wilgotność w mieszkaniu to poważny problem, który powoduje nie tylko skraplanie się wody na szybach okiennych, ale z czasem prowadzi również do zawilgocenia ścian i sufitów, a w następstwie tego do rozwoju bardzo trudnych do zwalczenia oraz szkodliwych dla zdrowia pleśni, a także grzybów.
Z reguły za problem uważamy tylko nieszczelne okna. Tymczasem także ich nadmierna szczelność nie jest korzystna. Dlaczego? Gdy nasze okna są bardzo szczelne, nie przepuszczają powietrza prawie wcale. Poważnie zaburza to proces wentylacji pomieszczeń. Ciepłe powietrze ulega stagnacji przy oknie i zderzając się z chłodnym oknem, skrapla się na szybie oraz ramie okiennej.
Parowaniu okien można zapobiec lub chociaż znacznie je ograniczyć, co poprawi jakość powietrza w mieszkaniu i zapobiegnie tworzeniu się pleśni.
Najprostsze sposoby na ograniczenie parowania okien to:
Niezależnie od pory roku mieszkanie powinniśmy wietrzyć codziennie przez co najmniej 15 minut. Umożliwi to całkowitą wymianę powietrza w pomieszczeniach, zmniejszenie temperatury oraz wilgotności. To z kolei zniweluje problem parujących okien.
Wielu z nas nie wie o tym, że stopień szczelności okien można regulować. Jest to bardzo proste. Możemy z łatwością samodzielnie nieco rozszczelnić nasze okna. Dokładne wskazówki, jak to zrobić, znajdziemy w instrukcji obsługi przeszkleń, którą otrzymaliśmy po ich montażu. Jeżeli stolarka jest nowa i okna są naprawdę bardzo szczelne, wówczas możemy również przykręcić odrobinę w prawo klamkę okienną, co sprawi, że okno się rozszczelni, ale nie będzie otwarte. Znacznie usprawni to cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.
Niestety większość z nas ma tendencję do przegrzewania mieszkania w okresie od jesieni do wiosny. Bardzo mocno rozkręcamy kaloryfery, co powoduje nieprzyjemne wysuszenie powietrza. Sięgamy wtedy po ceramiczne lub elektryczne nawilżacze powietrza. W rezultacie w mieszkaniu panują warunki wysokiej wilgotności i wysokiej temperatury. Przyczynia się to w dużym stopniu do zwiększenia problemu parowania okien. Dlatego warto przykręcić nieco kaloryfery.
Z reguły w naszych mieszkaniach w okresie grzewczym panuje temperatura w granicach 24-25 stopni. To zdecydowanie za dużo. Pamiętajmy, że optymalna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest wartość pomiędzy 18 a 21 stopni, a w nocy jeszcze mniej, bo od 16 do 18 stopni. Ograniczenie ogrzewania pomieszczeń przyniesie nam same korzyści. Po pierwsze zredukujemy problem parowania okien. Po drugie poprawimy swoje samopoczucie, zdrowie oraz jakość snu. Po trzecie zdecydowanie spadną nasze rachunki za ogrzewanie mieszkania.
Codzienne parowanie okien jest bardzo kłopotliwe. Trzeba je ciągle wycierać, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni na szybach. Istnieje też podwyższone ryzyko pojawienia się pleśni na ścianach. Jeśli nasze okna są stare i wypatrzone, to warto je wymienić. Łatwiej nam będzie je regulować i utrzymać optymalną wentylację pomieszczeń. O tym, jakie okna wybrać, pisaliśmy w artykule https://wnetrzadlaciebie.com/okno-dwu-czy-trzyszybowe, do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Nowoczesne okna rzadziej parują, ponieważ są cieplejsze. Ponadto łatwiej dokonać samodzielnej regulacji stopnia ich szczelności. Przestrzeń pomiędzy dwoma szybami osadzonymi w ramach okiennych wypełniona jest w nich co najmniej w 85% gazami szlachetnymi takimi jak na przykład krypton lub argon, co obniża współczynnik przenikania i ociepla okna. Z kolei, jeśli mamy nowe okna i zauważymy, że bardzo parują, lub – co gorsza – para pojawia się pomiędzy szybami, wówczas powinniśmy zgłosić to producentowi, ponieważ okna prawdopodobnie są one wadliwe.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
03.09.2024 Porady
19.08.2024 Porady