17.05.2022 / Balkon i taras
Fasola ozdobna znana też jako fasola wielkokwiatowa to pięknie kwitnąca latem łatwa w uprawie roślina, która nadaje się zarówno do uprawy ogrodowej w gruncie, jak i posadzenia w pojemnikach. Fasola to gatunek pnący, który wymaga podpór, dlatego najlepiej wysiać ją przy płocie, ogrodzeniu lub balustradzie.
Uprawa fasoli jest bardzo łatwa. Nie różni się znacząco od upraw popularnej fasolki szparagowej. Roślina nie ma dużych wymagań, ładnie się rozrasta i obficie kwitnie. Gęsto wysiana fasola stworzy piękne zwarte naturalne osłony balkonów i tarasów. Możemy ją wykorzystać w ogrodzie do upiększenia altan oraz pergoli.
Fasola nie tylko jest rośliną ozdobną, ale także użytkową i jadalną. Jej nasiona możemy wykorzystać do celów kulinarnych. Są one bardzo smaczne i zdrowe. Dowiedz się, jak uprawiać fasolę ozdobną w ogrodzie i na balkonie.
Fasola ozdobna (wielkokwiatowa) Phaseolus coccineus jest rośliną jednoroczną należącą do rośliny bobowatych Fabaceae. Gatunek ten wywodzi się z Ameryki Środkowej, a obecnie jest uprawiany niemalże na całym świecie jako roślina ozdobna oraz jadalna (nasiona).
Łodyga fasoli jest bardzo długa (do 4 metrów), pnąca lub płożąca się (w zależności od tego, czy zapewnimy je podpory, czy nie). Fasola rośnie bardzo szybko. Na łodydze rośliny wyrastają bardzo ładne intensywnie zielone i dosyć duże trójlistkowe liście. Roślina jest też zaopatrzona w specjalne wąsy czepne, którymi chwyta się podpór.
Kwiaty fasoli mają charakterystyczny dla roślin strączkowych grzbiecisty kształt i kwitną w czerwcu i lipcu, choć poprzez późniejszy wysiew nasion możemy też uzyskać rośliny kwitnące nawet do końca sierpnia. Kwiaty fasoli wielkokwiatowej mogą być koloru białego, biało- czerwonego lub czerwonego.
Owocem rośliny jest łukowato wygięty, płaski, szeroki i szorstki w dotyku strąk. We wnętrzu strąków znajdują się nerkowatego kształtu nasiona, które w zależności od odmiany fasoli mogą mieć różny kolor. Najczęściej są one białe, ale mogą też być na przykład fioletowe, w plamki czy beżowe. Zbioru nasion fasoli dokonujemy na przełomie września i października. Możemy je ugotować i spożyć lub przechować i za rok ponownie wysiać, aby uzyskać kwitnące rośliny ozdobne.
Najciekawsze odmiany fasoli ozdobnej to:
– Eureka– wczesna odmiana karłowa fasoli dorastająca zaledwie do wysokości 40 cm o białych nasionach,
– Hestia- sprawdzi się zarówno ogrodzie, jak i w uprawie pojemnikowej na balkonie. Ma białe, czerwone lub czerwono- białe kwiaty,
– Nata– odmiana późna o dużych walorach dekoracyjnych i smacznych nasionach,
– Piękny Jaś– bardzo wysoka odmiana fasoli (do 4 metrów) dająca duże nasiona. Jeśli zależy nam na nieco niższym wzroście roślin, to wybierzmy podobną odmianę Piękny Jaś karłowy.
Uprawa fasoli wielkokwiatowej jest bardzo łatwa. Nasiona tego gatunku wysiewamy wprost do gruntu w ogrodzie lub skrzynek bądź donic balkonowych w maju. Najczęściej kiełkują one już po kilku dniach. Choć rośliny nie mają dużych wymagań, to jednak, aby ładnie się rozrosły i obficie kwitły, warto zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu.
Wymagania uprawowe fasoli ozdobnej przedstawiają się następująco:
Fasola preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów, ponieważ mogłyby one połamać wysokie, lecz dosyć wiotkie łodygi roślin.
Pamiętajmy, że jest to roślina dosyć wrażliwa na chłody, więc nasiona najlepiej wysiać do gruntu na dworze dopiero po 15 maja, gdy minie już ryzyko przygruntowych przymrozków. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu kwitnących roślin, wówczas możemy zasiać fasolę w domu w skrzynkach już w kwietniu, a następnie w połowie maja wystawić je na balkon lub przesadzić ostrożnie do ogrodu.
Fasola najlepiej rośnie w żyznej, lekkiej i przepuszczalnej glebie o umiarkowanej wilgotności. Unikajmy jej sadzenia w podłożu bardzo podmokłym, ponieważ będzie tam słabo rosła i będzie narażona na choroby grzybowe. Nie zaleca się też sadzenia fasoli wielokwiatowej w bardzo lekkim piaszczystym podłożu- jeśli właśnie taka jest ziemia w naszym ogrodzie, wówczas warto ją przed siewem nasion wymieszać z kompostem.
Fasola to roślina dosyć wrażliwa na niedobór wody, dlatego konieczne jest jej regularne umiarkowane podlewanie. Jest to ważne szczególnie w uprawie pojemnikowej, gdzie podłoże szybciej przesycha.
Rośliny w zasadzie nie wymagają nawożenia. Można je jedynie od czasu do czasu zasilić nawozem naturalnym w postaci biohumusu.
Fasola jest dosyć odporna na choroby i szkodniki i raczej rzadko sprawia problemy w uprawie. Kluczem do sukcesu jest tutaj niewątpliwie zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków wzrostu.
Zdarza się, że fasola choruje, jeśli jest mocno przelewana lub lato jest zimne i bardzo deszczowe. Wówczas mogą pojawić się takie problemy, jak choroby grzybowe na przykład zgnilizna twardzikowa lub bakteryjne przykładowo bakterioza obwódkowa fasoli.
Czasami zdarza się też, że na pędach fasoli pojawiają się mszyce oraz przędziorki. Jeśli zauważmy na naszych roślinach jakieś niepokojące symptomy na przykład pojawianie się dziwnych plam na liściach lub ich brązowienie i opadanie, wówczas trzeba jak najszybciej usunąć chorą roślinę, a pozostałe spryskać naturalnym bardzo skutecznym i bezpiecznym dla środowiska środkiem ochrony roślin w postaci naparu z wrotyczu.
24.04.2025 Do wnętrz
Jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Które modele są obecnie modne i często wybierane do klasycznie urządzonych salonów? Na jakie praktycznie i funkcjonalne aspekty zwracać uwagę? Salon – miejsce dla reprezentatywnego oświetlenia Salon to najczęściej największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Ma reprezentacyjny charakter – to tu najczęściej zapraszamy gości , […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
19.02.2025 Ogród
23.01.2025 Ogród