22.05.2023 / Ogród
Dobre i kompleksowe przygotowanie ziemi pod uprawę roślin to jedna z najważniejszych czynności w czasie planowania, a także późniejszej pielęgnacji ogrodu. Prawidłowo użyźniona gleba to środowisko, w którym trawnik, kwiaty czy warzywa szybciej rosną i bardziej się rozwijają. Wielu początkujących ogrodników obficie nawozi więc ziemię przed posadzeniem roślin. By stworzyć jak najlepsze warunki do wzrostu warto jednak odwiedzić także profesjonalny sklep z narzędziami. Obok regałów, przy których będą stać kosiarki i podkaszarki, a nawet wertykulatory, aeratory i elektryczne nożyce do trawy, powinny się tam znaleźć także glebogryzarki.
To urządzenie, które pozwoli nam na oszczędność czasu i sił, a przy okazji znacznie poprawi stan gleby w ogrodzie. By jednak dokonać właściwego zakupu, trzeba odpowiednio dobrać napęd i moc urządzenia do wielkości ogrodu, a także sumy, którą zamierzamy przeznaczyć na nabycie sprzętu. Co zatem wybrać – glebogryzarkę mechaniczną, spalinową czy elektryczną? Pomożemy Ci w tym: przyjrzeliśmy się najpopularniejszym typom glebogryzarek oraz ich wadom i zaletom.
Glebogryzarka pomoże nam w przygotowaniu ziemi przed posadzeniem na niej roślin. Oczywiście dziś niekoniecznie trzeba wysiewać trawnik – można przecież sprawdzić, jak rozłożyć trawę z rolki – ale wciąż zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są własne zasiewy. Glebogryzarka to urządzenie, które zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu takiej operacji. Laikowi może nieco przypominać kosiarkę. Podobnie jak ona posiada zresztą noże, tyle że umieszczone na specjalnym wale i zwrócone w kierunku podłoża. Takie ostrza, które przypominają w pewnym stopniu haki, w czasie pracy glebogryzarki wzruszają ziemię. W ten sposób gleba jest spulchniana, a przy tym dodatkowo napowietrzana.
Glebogryzarka pomoże Ci poradzić sobie z grudami ziemi i zbitą glebą, która utrudnia wschodzenie roślin. Użycie tego sprzętu to również sposób na wyrównanie ziemi, a także walkę z zachwaszczonym podłożem i zniszczenie zalegających w nim niepotrzebnych korzeni. W przypadku wielu modeli glebogryzarki można połączyć z innymi urządzeniami, na przykład pługiem, a także używać do nawożenia czy też nawet odśnieżania.
Wydajność glebogryzarek zależy od kilku parametrów. Prędkość, z jaką będziemy spulchniać ogród, w sporym stopniu warunkuje tak zwana szerokość pracy, nazywana również czasami szerokością roboczą. To nic innego jak rozmiar wału z ostrzami, w jaki jest wyposażone każde urządzenie. W ten sposób określimy zatem obszar, na jakim w danym momencie działa glebogryzarka. Najmniejsze modele charakteryzują się szerokością pracy poniżej 30 centymetrów. Największe glebogryzarki przeznaczone do ogrodu za jednym zamachem użyźniają natomiast ponad pół metra poletka. Dzięki takiej szerokości pracuje się znacznie szybciej.
Istotną cechą każdej glebogryzarki jest także głębokość pracy. Ten parametr decyduje o tym, jak głęboko w czasie pracy wzrusza się ziemię. W przypadku standardowych rabatek czy trawnika wystarczy kilkanaście centymetrów, ale duże rośliny potrzebują gleby spulchnionej i napowietrzonej nawet na dwukrotnie większej głębokości. Wydajność glebogryzarki w dużej mierze warunkuje jednak połączenie wspomnianych parametrów z odpowiednim napędem i mocą silnika. Inaczej glebogryzarka, która głęboko „kopie”, będzie działać powoli i często się zatrzymywać.
Zacznijmy jednak od urządzeń bez wbudowanego napędu. W końcu nie każdy chce wydawać na sprzęt do ogrodu większe kwoty. Jeżeli więc masz do dyspozycji jedynie kilkadziesiąt złotych, a mimo to chcesz usprawnić pracę wykonywaną dotąd łopatą i grabiami, rozwiązaniem będzie prosta, ręczna glebogryzarka mechaniczna. W tym przypadku za napęd posłuży wyłącznie Twój układ mięśniowy.
By użyźnić glebę, trzeba będzie użyć sporo siły. Z tego powodu urządzenia tego typu są zwykle bardzo lekkie i ważą maksymalnie siedem, osiem kilogramów. W związku z tym cechuje je niewielka szerokość robocza, nie wzruszają także gleby zbyt głęboko. Noże są zwykle umieszczone w przedniej części urządzenia.
Atutem jest za to niska cena – najprostszy sprzęt znajdziemy już za wspomnianych kilkadziesiąt złotych. Taka niewielka glebogryzarka świetnie sprawdzi się na małych rabatkach, które nie wymagają głębokiego przekopywania gleby. Co ciekawe, na podobnej zasadzie działają również niektóre modele największych glebogryzarek. Wówczas jednak są one przyczepione do traktora, nie trzeba więc samodzielnie męczyć się z ich przeciąganiem. W ogrodach stosuje się je rzadko, służą raczej do użyźniania działek lub pól uprawnych.
Zdecydowanie mocniejszymi urządzeniami od małych glebogryzarek ręcznych są glebogryzarki spalinowe. W kategorii urządzeń ogrodowych to właśnie one mogą pochwalić się największą mocą, a przy okazji zwykle także największymi rozmiarami i najwyższą ceną. Tego typu glebogryzarki są napędzane silnikiem spalinowym. Mogą być wyposażone w silniki dwusuwowe albo czterosuwowe. Różni je paliwo konieczne do uruchomienia i prawidłowego działania glebogryzarki. W silnikach czterosuwowych wystarczy sama benzyna bezołowiowa. Sprzęt z silnikami dwusuwowymi potrzebuje do niej dodatku specjalnego oleju.
To właśnie glebogryzarki spalinowe są najbardziej wydajne, to one poradzą sobie ze spulchnieniem gleby na dużych powierzchniach i dużej głębokości. Eksperci polecają je przede wszystkim do działek o powierzchni przekraczającej 500 metrów kwadratowych. Najmocniejsze urządzenia dysponują silnikiem o mocy powyżej 5 koni mechanicznych – niektóre mają nawet jednostki mocniejsze o kilkadziesiąt procent. Im mocniejszy silnik, tym szybciej i dokładniej poradzimy sobie z przygotowaniem pola do zasiewu.
Kiedy zdecydujemy się na takie urządzenie, powinniśmy także zwrócić uwagę na położenie urządzenia roboczego. Jeśli, tak jak ma to najczęściej miejsce w glebogryzarkach mechanicznych, jest umieszczone z przodu, łatwo je zdemontujemy i w razie potrzeby przerobimy sprzęt na pług czy mały kombajn do warzyw. Bardziej efektywnie będą jednak działać zęby spulchniające zainstalowane na stałe w tylnej części urządzenia. Tyle że wtedy sprzęt nie jest już tak uniwersalny.
Glebogryzarki spalinowe są bardzo mobilne i działają niezależnie od zewnętrznych źródeł zasilania. Ich niewątpliwym minusem są jednak wysokie koszty eksploatacji, wydzielane do atmosfery spaliny oraz hałas. Tego ostatniego w czasie pracy robią naprawdę sporo, więc używanie ich w przydomowym ogródku tuż pod oknem sąsiadów może być kłopotliwe.
Spalinowe urządzenia są też zwykle duże i ważą kilkadziesiąt kilogramów, trudno będzie więc użyźnić nimi wąskie rabatki. Część modeli posiada jednak regulowaną szerokość pracy. Przydatną funkcją może być też regulacja prędkości obrotowej noży. Pozwala na bardziej precyzyjną i oszczędną pracę.
Rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla środowiska, Twojego portfela oraz uszu sąsiadów będą glebogryzarki elektryczne. W tym przypadku za napęd służy jednostka zasilana prądem. Najprostsze i najtańsze glebogryzarki elektryczne do ogrodu to urządzenia o mocy około 1300 W. Bez problemu poradzą sobie z niewielkim ogrodem czy terenem pod nieduży trawnik. W większych ogrodach powinniśmy jednak postawić na urządzenia o większej wydajności i mocy – najlepiej dochodzącej do 2000 W. Mimo wszystko pod tym względem taki sprzęt wyraźnie przegrywa z możliwościami urządzenia zasilanego benzyną.
Glebogryzarki elektryczne są zwykle urządzeniami mniejszymi od ich spalinowej konkurencji, a co za tym idzie również lżejszymi. Dzięki temu będzie nimi łatwiej manewrować. Silniki elektryczne pracują też znacznie ciszej niż spalinowe, nie zanieczyszczają przy tym środowiska. Napędzanie urządzenia prądem jest także zwyczajnie tańsze niż korzystanie z benzyny, nieraz przecież również z dodatkiem oleju.
Minusem glebogryzarek elektrycznych będzie natomiast wspomniana już mniejsza moc i rozmiary. Z tego powodu spulchnianie ziemi w dużym ogrodzie zajmie sporo czasu. Największym ograniczeniem jest jednak konieczność stałego podłączenia urządzenia do źródła prądu za pomocą kabla. W ten sposób możemy korzystać z elektrycznego sprzętu właściwie tylko w pobliżu budynków.
W dodatku kabel może przeszkadzać w swobodnym operowaniu glebogryzarką – trzeba będzie na niego uważać. Mobilność elektrycznego sprzętu poprawiają przedłużacze, ale przy dłuższych kablach może dochodzić do spadków napięcia.
Zakup glebogryzarki może być poważnym wyzwaniem dla domowego budżetu. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz. Ceny urządzeń z własnym napędem rozpoczynają się od kilkuset złotych. Uważnie przeszukując oferty internetowych sklepów z narzędziami można znaleźć glebogryzarki elektryczne kosztujące około 300 złotych. Minimalna cena urządzeń spalinowych będzie nieco wyższa – w tym przypadku trzeba być przygotowanym co najmniej na wydatek rzędu 500 złotych.
Wszystko zależy od mocy urządzenia, jego szerokości oraz głębokości, na jaką będzie wzruszać ziemię w Twoim przydomowym ogrodzie. Najbardziej wyspecjalizowany sprzęt może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Najtańszym rozwiązaniem będą natomiast proste, mechaniczne glebogryzarki ręczne, dostępne już za 70-80 złotych.
Bez względu na to, na jaką glebogryzarkę się zdecydujesz, musisz pamiętać o jej prawidłowym użytkowaniu. Z urządzenia można korzystać tylko przy odpowiedniej pogodzie. Najczęściej glebogryzarki pojawiają się na polach wiosną. Do pracy z glebogryzarką można jednak przystąpić dopiero wtedy, gdy gleba wyschnie po zimie. Z glebogryzarki nie powinno się też korzystać bezpośrednio po deszczu ani w czasie opadów. W przeciwnym razie wzruszona ziemia jest od razu udeptywana i ubijana przez operatora urządzenia. Najprzyjemniej pracuje się przy lekkich podmuchach wiatru.
Glebogryzarka nadaje się też jedynie do pracy na w miarę równych powierzchniach. Eksperci zalecają, by nie korzystać z niej na polach o nachyleniu przekraczającym 10 stopni. Kiedy już pracujesz na lekko pochylonych terenach, najlepiej je trawersować. Unikaj zwłaszcza prowadzenia glebogryzarki z góry w dół. Przy prowadzeniu glebogryzarki trzeba pamiętać, by cały czas znajdowała się w jak najbardziej poziomej pozycji.
Należy prowadzić sprzęt wolnym, miarowym krokiem. Trzeba też pamiętać o odpowiednim stroju. Do pracy z glebogryzarką nie zakładaj luźnych ubrań, które mogłyby wkręcić się w maszynę. Pamiętaj też o pełnych butach. Przydać mogą się okulary ochronne, a przy pracy z glebogryzarką spalinową również ochronniki słuchu.
Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o ziemię i dobrze przygotować ją do zasiewów czy nasadzeń, glebogryzarka to wręcz konieczność. Wybierz spośród trzech głównych rodzajów. Najmniejsze i najtańsze są glebogryzarki mechaniczne – nadają się do użyźniania niewielkich powierzchni. W przydomowych ogródkach świetnie sprawdzą się glebogryzarki elektryczne, które charakteryzują się cichą i dość ekonomiczną pracą. Na większych powierzchniach potrzebne będą wydajne glebogryzarki spalinowe, które oferują największą moc. Musisz tylko pamiętać, że generują one również największy hałas.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
17.06.2024 Budowa i remont
10.06.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród