13.05.2022 / Porady
Luksusowe meble skórzane wymagają odpowiedniego traktowania. Ich prawidłowe czyszczenie oraz konserwacja są kluczem do zachowania pięknego wyglądu przez lata. Używając nieodpowiednich środków czyszczących, możemy trwale uszkodzić skórę. Agresywne detergenty mogą odbarwić i wysuszyć jej powierzchnię oraz doprowadzić do je pękania.
Meble skórzane można czyścić zarówno profesjonalnymi środkami do tego przeznaczonymi, jak i prostymi bezpiecznymi i bardzo skutecznymi domowymi metodami, z których często korzystają zwolennicy ekologicznych i w pełni przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań. Sprawdź, jak czyścić meble ze skór naturalnych oraz ekologicznych.
Czyszczenie mebli ze skóry zawsze rozpoczynamy od usunięcia z ich powierzchni kurzu. Możemy to zrobić na kilka sposobów.
Najlepiej sprawdzi się na przykład odkurzacz z miękką końcówką, którym delikatnie oczyszczamy meble. W ten sposób szybko i efektywnie zbierzemy z powierzchni skórzanej kanapy kurz, ale również różnego rodzaju okruchy na przykład po paluszkach, chipsach, prażonej kukurydzy czy innych przekąskach często spożywanych przed telewizorem.
Skórzany mebel, jeśli nie jest mocno zabrudzony, możemy odkurzyć również miękką suchą ściereczką lub delikatną szczoteczką z piórek służącą do usuwania kurzu.
Teraz możemy przystąpić do właściwego czyszczenia mebli oraz ich konserwacji. W drogeriach oraz salonach meblowych można kupić specjalistyczne środki do skór, którymi nie tylko wyczyścimy wszelkie zabrudzenia oraz plamy, ale również zabezpieczymy powierzchnię skórzanych mebli przed ponownym zabrudzeniem, a także wygładzimy ją, nawilżymy i nabłyszczymy.
Takie preparaty najlepiej kupić od razu w zestawie, dzięki czemu wykonamy kompleksowa profesjonalną pielęgnację naszych skórzanych mebli.
W opakowaniu znajdziemy środek do czyszczenia, mleczko nawilżające skórę oraz ściereczki. Nie musimy już więc zaprzątać sobie głowy zakupem dodatkowych akcesoriów do czyszczenia, ponieważ wszystko mamy w jednym opakowaniu.
Do pielęgnacji skór kolorowych przydadzą się też kremy samo maskujące w odpowiednich kolorach. Dzięki takim preparatom ukryjemy plamy oraz odbarwienia na powierzchni skórzanych mebli.
Jeśli ze względów ekologicznych nie używamy w domu chemicznych detergentów lub jesteśmy alergikami i po prostu nie możemy korzystać z tego typu środków, wówczas warto wypróbować jeden ze sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów czyszczenia mebli ze skór naturalnych.
Należą do nich:
Połączenie letniej wody i płatków z szarego mydła to prosty, niedrogi i bezpieczny preparat, którym możemy czyścić wszystkie rodzaje mebli tapicerowanych- od tych ze skór naturalnych, poprzez wykonane z skór ekologicznych, po obicia z innych materiałów.
Woda z mydłem nie zniszczy ani nie wysuszy nadmiernie powierzchni skóry. Nie powinna też spowodować na niej żadnych przebarwień. Mydło jest bardzo skuteczne w usuwaniu plam z takich napojów jak kawa, herbata, soki czy wino, ale również doskonale poradzi sobie z trudniejszymi tłustymi zabrudzeniami.
Jeżeli chcemy nie tylko wyczyścić, ale również jednocześnie nawilżyć i nabłyszczyć skórzany mebel, to zróbmy miksturę czyszcząco- nabłyszczającą na bazie mleka.
Do jej wykonania będą nam potrzebne takie składniki jak:
– mleko,
– olej,
– terpentynę,
– 10% roztwór octu.
Wszystkie składniki mieszkamy w miseczce szklanej w równych proporcjach, a następnie nakładamy preparat na miękką ściereczkę i delikatnie kolistymi ruchami raz przy razie wmasowujemy w powierzchnię skórzanego mebla.
Twoje meble nie są wykonane z naturalnej skóry, ale z tej ekologicznej i zastanawiasz się, czy można je czyścić w ten sam sposób? W większości przypadków tak. Najprostszym bezpiecznym i skutecznym sposobem czyszczenia mebli z eko skóry jest po prostu ich umycie letnią wodą z szarym mydłem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku skóry naturalnej.
Możemy również kupić w drogerii specjalny płyn przeznaczony do czyszczenia mebli wykonanych ze skór ekologicznych. Jeśli chcemy sięgnąć po uniwersalny detergent do czyszczenia mebli, wówczas zwróćmy uwagę na to, by nigdy nie czyścić eko skóry preparatami zwierającymi alkohol, woski oraz naftę, ponieważ te związki wysuszą eko skórę i spowodują, że zacznie sztywnieć oraz pękać.
06.11.2024 Porady
Dobierając komponenty wchodzące w skład instalacji centralnego ogrzewania, musisz zwrócić uwagę na wiele elementów. Jeden z najczęściej popełnianych błędów dotyczy pompy obiegowej CO. Źle dopasowane urządzenie może pogorszyć wydajność układu, wpływając zarówno na Twój komfort, jak i koszty. Sprawdźmy, jak uniknąć problemów! Czym właściwie jest pompa […]
Czytaj dalej29.10.2024 Salon
25.10.2024 Marki
12.04.2024 Sprzątanie
12.03.2024 Porady
19.02.2024 Sprzątanie
22.01.2024 Sprzątanie