15.02.2020 / Salon
W pokoju dziennym spędzamy najwięcej czasu, a jedno wnętrze łączy wiele funkcji. Każda wykonywana czynność wymaga funkcjonalnego oświetlenia; odpowiednio dobrane lampy są także integralną częścią aranżacji i kreują niepowtarzalną atmosferę wnętrza.
Nasze codzienne zajęcia i spotkania towarzyskie koncentrują się wokół stołu. Tu jemy rodzinne posiłki i przyjmujemy gości; w wielofunkcyjnym salonie stół często służy także do pracy, odrabiania lekcji z dziećmi, wspólnego rysowania czy gier planszowych. Wisząca lampa z dużym kloszem, umieszczona centralnie nad stołem, zapewni nam dobrą widoczność i zaznaczy we wnętrzu strefę aktywności.
Przy wyborze klosza warto wziąć pod uwagę kształt stołu. Okrągły blat dobrze współgra z lampą w kształcie kuli lub kilkoma żarówkami, rozmieszczonymi na planie koła. Do blatu prostokątnego dobrze pasuje klosz podłużny lub kilka lamp, rozstawionych w jednej linii. Dzięki temu cały stół będzie równomiernie oświetlony. Nie bez znaczenia jest także wysokość, na której zawiesimy lampę. Klosze ażurowe lub wykonane z transparentnego tworzywa (szkło, papier) mocniej rozpraszają światło, dlatego można wieszać je nieco niżej, bez obaw o oślepianie osób siedzących przy stole. Klosze z kryjących tworzyw, takich jak metal czy plastik, skupiają światło w mniejszym obszarze, dlatego umieszczamy je wyżej pod sufitem.
Rolety i zasłony – czy można je połączyć? Sprawdź!
W strefie relaksu mile widziane jest światło łagodne, miękkie, ale i dostatecznie wyraźne, by umożliwić nam swobodne czytanie lub oglądanie telewizji bez mocnego kontrastu. Doskonałym towarzystwem dla sof i foteli jest oświetlenie punktowe. Niewielkie strumienie światła budują we wnętrzu atmosferę ciepła i intymności, a odpowiednio dobrana lampa efektownie ozdobi i udekoruje wnętrze.
Możliwości jest wiele: na stoliku kawowym lub podręcznej szafce świetnie prezentują się lampy stołowe, często z bogato zdobionymi abażurami. Jeśli fotel lub sofa stoi blisko ściany, możemy zawiesić nad nią kinkiet. Szczególnie wygodne są kinkiety ruchome, umożliwiające regulację kąta padania światła. Kolejną propozycją są lampy podłogowe, często osadzone na ruchomych ramionach, które także dostosowujemy na bieżąco do aktualnych potrzeb. Możemy zdecydować się na jeden model lub połączyć kilka rozwiązań, by zyskać większą dowolność w oświetleniu salonu.
Gra światłem to prosta, a zarazem niezwykle efektowna metoda dekoracji salonu. Obrazy, bibeloty czy kompozycje kwiatowe zostaną pięknie wyeksponowane, jeśli zamontujemy niewielki halogen w kinkiecie bezpośrednio nad nimi. W awangardowych wnętrzach możemy pokusić się o zabawę z kolorem, montując zabarwione żarówki czy diody LED. Ciekawym pomysłem jest także lampa-girlanda: sznur żarówek podwieszony nad wnęką lub u szczytu okien świetnie prezentuje się w swobodnych aranżacjach, np. w stylu skandynawskim lub boho.
03.02.2023 Kuchnia i jadalnia
Zakup lodówki i zamrażarki to niekiedy problem. Nie da się ukryć, że to jedno z ważniejszych urządzeń w domu. W związku z tym wybór odpowiedniego sprzętu trzeba dobrze przemyśleć. W naszym artykule podpowiemy Ci, o czym szczególnie warto pamiętać podczas szukania praktycznej lodówki za rozsądną cenę. Jak wybrać lodówkę do swoich potrzeb? Pierwszą […]
Czytaj dalej03.02.2023 Ogród
02.02.2023 Dekorowanie
26.01.2023 Salon
16.09.2022 Salon
01.09.2022 Salon
23.08.2022 Salon