21.12.2018 / Ogród
W ciepłe, wiosenne lub letnie wieczory można przyjemnie spędzać czas w ogrodzie. Nasz relaks szybko się jednak kończy, kiedy otaczają nas kąsające komary. Oganianie się od nich na nic się zdaje. Postaramy się znaleźć najlepsze sposoby, aby pomóc Ci pozbyć się uporczywych owadów.
Jeśli chcesz wyeliminować siedliska komarów w swoim ogrodzie, rozejrzyj się, czy gdzieś w pobliżu nie stoi zbiornik ze stojącą i ciepłą wodą. To właśnie w nim komarzyce mogą składać jaja. Jeśli masz w konewkach, brodzikach lub innych pojemnikach kilkudniową wodę lub deszczówkę, warto ją wylać. Wodę w basenach zmieniaj tak często jak tylko to możliwe. Jeśli pod rynną przechowujesz beczkę z deszczówką, zabezpiecz ją dobrze przed komarami. Dzięki temu ochronisz ogród przed wylęganiem się nowych owadów.
Pamiętaj: Komary już od początku ciepłej wiosny zaczynają składać od 100 do nawet 300 jaj w stojącej i ciepłej wodzie, która znajduje się w kałużach, w beczkach z deszczówką, a nawet w podmokłej trawie. Jeśli temperatura powietrza sięga powyżej 20 stopni Celsjusza, to nowe pokolenie komarów może się pojawić już po dwóch tygodniach.
Do walki z komarami możesz wykorzystać naturalne sposoby. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie budek lęgowych dla ptaków, dla których te owady są przysmakiem. Do takich ptaków należą jerzyki. Budki lęgowe dla tego gatunku powinny mieć długość ok. 34 cm, szerokość – 18 cm i wysokość 20 cm. Kolejnymi ptakami, które warto zaprosić do ogrodu, są muchołówki: szara i żałobna. Podobnie jak jerzyki rozsmakowują się w komarach.
W oczkach wodnych stwórz dobre warunki dla ryb, na przykład karasi, złotej orfy, żab oraz ważek. Dla nich larwy komarów są jednym z najbardziej lubianych przysmaków. Do pozbycia się sprzyjających warunków do rozmnażania owadów możesz wykorzystać w ogrodzie wodną kaskadę lub fontannę. Woda, która jest w ciągłym ruchu, utrudnia składanie i rozwój larw.
Na rynku dostępne są różnorodne środki z takimi substancjami, jak DEET i Ikarydyna, które skutecznie odstraszają komary. Można je nabyć w postaci wygodnych do nałożenia sprayów i kremów. Zapach tych substancji nie podoba się kąśliwym owadom. Kolejnym sposobem jest zastosowanie naturalnych olejków. Jednak wiele komarów uodporniło się na woń tych środków i nie zawsze są one skuteczne.
Skutecznym odstraszaczem komarów są niektóre gatunki roślin. Wydzielają one zapachy, które są nieprzyjemne dla uporczywych owadów. Najbardziej chyba znaną jest komarzyca. Ze względu na dość długie, zwisające pędy sadzi się ją w donicach. Do ozdobnych roślin, które warto posadzić w ogrodzie, aby zapach ich liści skutecznie odstraszał komary, są: trawa cytrynowa, geranium, lawenda, koper włoski, nagietek oraz kocimiętka.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
17.06.2024 Budowa i remont
10.06.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród