26.06.2020 / Prześcieradła
Większość z nas traktuje prześcieradło jako element, który nie wymaga nadzwyczajnej pielęgnacji. Niestety, jest to bardzo duży błąd. Pranie, suszenie czy nawet składanie bielizny pościelowej w odpowiedni sposób sprawi bowiem, że ta zachowa swoje właściwości na długi czas. Materiał będzie dzięki temu mocny, odporny na mechacenie, a także utrzyma swoje piękne intensywne kolory. W tym artykule podpowiemy więc, w jaki sposób prać i pielęgnować wszelkiego typu prześcieradła – z gumką, bawełniane i nie tylko. Sprawdź!
Kupując nowe prześcieradło z kory czy też z każdego innego materiału, powinniśmy pamiętać o tym, aby wyprać je przed pierwszym użyciem. Jest to niezwykle ważna czynność, która powinna wejść nam w nawyk. Dzięki niej pozbędziemy się ewentualnych bakterii znajdujących się na powierzchni bielizny pościelowej. Co więcej, w przypadku tkanin kolorowych, usuniemy zapach barwnika, który często jest bardzo intensywny. Przy okazji sprawimy, że nowe prześcieradło nie powinno zafarbować naszej skóry czy zestawu pościeli. Dodając płyn do prania, możemy być natomiast pewni, że materiał będzie miękki i bardzo przyjemny w dotyku.
Porada: osoby, które zmagają się z licznymi alergiami, powinny wyprać nowe prześcieradło np. w szarym mydle. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się licznych podrażnień czy uczuleń.
Wiemy już, co powinniśmy zrobić po zakupie nowego prześcieradła. Każdy z nas ma jednak w domu przynajmniej kilka kompletów używanej już wcześniej bielizny pościelowej. O każdy z nich należy oczywiście odpowiednio dbać. Nie bez znaczenia będzie więc sposób, w jaki je upierzemy. Jak najlepiej to zrobić?
Tak jak przed każdym praniem, wszelkie tekstylia należy odpowiednio posegregować. Nie chodzi tutaj jedynie o kolory, ale także o materiały. Prześcieradło najlepiej prać z przedmiotami, które zostały wykonane z tej samej tkaniny. Nie powinniśmy więc wrzucać do bębna bielizny pościelowej wykonanej z satyny wraz z np. ręcznikami czy ścierkami kuchennymi. Warto mieć na uwadze właśnie ten aspekt, ponieważ nieodpowiednia segregacja może przyczynić się do szybszego zniszczenia materiału.
Po segregacji nadchodzi czas na wybór rodzaju prania. Wśród dostępnych wariantów mamy oczywiście pranie manualne oraz mechaniczne. Aby jednak dowiedzieć się, które z nich będzie lepsze dla naszego prześcieradła, należy dokładnie prześledzić zalecenia producenta. Niektóre tkaniny czy rodzaje barwników są bowiem bardzo delikatne i wymagają od nas szczególnego traktowania, np. prania ręcznego. Większość rodzajów bielizny pościelowej będziemy jednak mogli wrzucić do pralki.
Prześcieradła należy również prać w odpowiednich detergentach. W większości przypadków sprawdzi się proszek bądź kapsułki. Nie zapominajmy jednak także o płynie do płukania, który zapobiegnie elektryzowaniu się materiału oraz sprawi, że tkanina stanie się miękka i delikatna. Jeśli natomiast pierzemy prześcieradło dziecięce bądź jesteśmy alergikami, najlepiej użyć specjalnych orzechów do prania lub szarego mydła.
Większość z nas uważa, że prześcieradło oraz pościel należy prać w 60 stopniach Celsjusza, tak aby pozbyć się wszystkich bakterii oraz roztoczy. Niestety, tak wysoka temperatura może powodować blaknięcie materiału oraz prowadzić do jego zniszczenia. Lepiej więc prać bieliznę pościelową w nieco zimniejszej wodzie. Dla większości tkanin optymalna będzie temperatura ok. 40 stopni. Starajmy się jednak zawsze pamiętać o zaleceniach producenta.
Niekiedy zastanawiamy się, jak często prać pościel oraz prześcieradło. Eksperci zalecają, by robić to raz w tygodniu. Na bieliźnie pościelowej gromadzą się bowiem bakterie, roztocza, martwy naskórek, sebum czy pot. Śpiąc w takich warunkach przez długi czas możemy nabawić się licznych problemów zdrowotnych, np. astmy. Lepiej więc zadbać o swój komfort i regularnie wymieniać prześcieradło.
Porada: pranie pościeli raz w tygodniu będzie dla większości z nas dużym problemem. Starajmy się jednak o tym pamiętać i nie spać na jednym prześcieradle dłużej niż miesiąc.
Po praniu nadchodzi czas na suszenie prześcieradła. Musimy postępować z nim niemalże tak samo, jak z każdą inną tkaniną. Często jednak zapominamy o podstawowych zasadach, dzięki którym materiały zachowują świeżość oraz wygląd. Jak więc suszyć bieliznę pościelową?
Nie zaleca się wkładania prześcieradeł do suszarki bębnowej. Urządzenie to może bowiem uszkodzić włókna oraz sprawić, że doprasowanie materiału będzie graniczyło z cudem. O wiele lepiej więc rozwiesić bieliznę pościelową na klasycznej suszarce bądź sznurku. Starajmy się jednak, by na tkaninie nie powstawały zagniecenia. Aby temu zapobiec, wystarczy przewiesić prześcieradło przez dwa pręty suszarki bądź kilka sznurków.
W okresie jesienno-zimowym pranie rozwieszamy najczęściej w łazience bądź w specjalnie wyznaczonym do tego pomieszczeniu. W jego wnętrzu powinna panować jednak odpowiednia temperatura, najlepiej przekraczająca 20 stopni Celsjusza. Zimniejsze warunki sprawią, że prześcieradło nie będzie chciało schnąć i zacznie wytwarzać bardzo nieprzyjemną woń. Wiosną oraz latem, jeśli oczywiście mamy taką możliwość, rozwieśmy bieliznę pościelową na balkonie czy podwórku. Unikajmy jednak silnie nasłonecznionych miejsc. Im większa intensywność promieni słonecznych, tym bowiem większe prawdopodobieństwo, że kolorowe prześcieradło straci swoją barwę. Na białym materiale mogą natomiast powstać ciężkie do usunięcia żółte plamy.
Prześcieradła, zarówno te, których właśnie używamy, jak i dodatkowe komplety, należy również od czasu do czasu nieco przewietrzyć. Wystarczy jednak, że raz w tygodniu wyniesiemy je np. na balkon. Już 2-4 godziny spędzone na świeżym powietrzu sprawią, że nasza bielizna pościelowa będzie pięknie i świeżo pachnieć.
Po wysuszeniu większość prześcieradeł należy wyprasować. Najlepiej użyć do tego klasycznego żelazka z funkcją tzw. wyrzutu pary bądź specjalnej parownicy do ubrań. Dzięki wysokiej temperaturze pozbędziemy się bakterii oraz unikniemy efektu elektryzowania się materiału.
Porada: temperatura pary wodnej nie powinna przekraczać 150 stopni Celsjusza. Prześcieradła, których lepiej nie prasować, to te wykonane m.in. z kory, flaneli, satyny czy jerseyu.
Przechowywanie prześcieradeł to kolejny bardzo ważny aspekt. To od niego zależy w głównej mierze to, na jak długo nasza bielizna pościelowa zachowa świeżość i nienaganny wygląd.
Prześcieradło, którego aktualnie używamy, możemy przechowywać na dwa sposoby. Klasyczne łóżko sypialniane, na którym pościel rozłożona jest cały czas, najlepiej nakryć kocem bądź narzutą. Dzięki temu na bieliźnie pościelowej nie będzie osiadał kurz ani inne zanieczyszczenia. Jeśli natomiast posiadamy sofę czy narożnik z funkcją spania, prześcieradło, kołdry oraz poduszki należy chować do komory na pościel. Pojemnik ten powinniśmy jednak odkurzyć przynajmniej raz w tygodniu, a w razie konieczności dodatkowo przetrzeć jego wnętrze zwilżoną ściereczką. Przed włożeniem pościeli do środka upewnijmy się jednak, że powierzchnia jest idealnie sucha.
Dodatkowe prześcieradła na zmianę możemy przechowywać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to oczywiście umieszczenie poskładanej bielizny pościelowej w przeznaczonej na tego typu rzeczy szafce. Pamiętajmy jednak, by posiadała ona dość dużą powierzchnię. Dzięki temu materiał będzie mógł oddychać, a po wyjęciu prześcieradła nie będzie konieczności jego ponownego prasowania. Akcesoria do spania możemy umieścić także w worku próżniowym (szczególnie te, których używamy sezonowo, np. tylko zimą), wiklinowym koszu bądź plastikowym pojemniku.
Większość prześcieradeł nie wymaga od nas dodatkowej pielęgnacji. Niekiedy zdarza się jednak, że materiał bardzo mocno się elektryzuje bądź farbuje. W takim przypadku należy dodatkowo stosować np. płyny antystatyczne czy triki zapobiegające utracie barwnika. Jeśli natomiast zależy nam na usunięciu drobnoustrojów oraz delikatnym odświeżeniu prześcieradła, wystarczy posypać je sodą oczyszczoną, a następnie całość dokładnie odkurzyć.
Stosując się do wszystkich wyżej wymienionych zasad, możemy być pewni, że nasze prześcieradło zachowa swój idealny wygląd oraz stan na bardzo długi czas.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
24.11.2022 Prześcieradła
12.07.2022 Prześcieradła
30.06.2020 Prześcieradła
29.06.2020 Prześcieradła