28.06.2021 / Budowa i remont
Klucze udarowe znajdują zastosowanie znacznie szersze niż tylko w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, w których wykorzystuje się je do odkręcania i przykręcania kół. W zależności od przeznaczenia klucza lepiej będą sprawdzać się narzędzia elektryczne lub pneumatyczne. Poznaj zastosowanie kluczy udarowych i przekonaj się, na jaki rodzaj narzędzia najlepiej jest postawić.
Narzędzia najczęściej kojarzymy oczywiście ze wspomnianymi warsztatami samochodowymi, jednak na tym ani nie zaczyna się, ani nie kończy ich zastosowanie. Klucz udarowy jest niezbędnym wyposażeniem każdego warsztatu naprawczego, w którym zachodzi konieczność odkręcenia zapieczonej śruby. W przypadku pracy na akord, np. na linii produkcyjnej, gdzie trzeba codziennie spełniać ilościowe normy, klucz udarowy również jest nieodzownym elementem elementem wyposażenia każdego stanowiska pracy, przy którym dokręca się śruby. Ze względu na skrócony czas pracy i wyraźnie podniesiony komfort, narzędzia te coraz częściej trafiają także do warsztatów domowych majsterkowiczów.
Jak już wspomnieliśmy, praca z kluczem udarowym jest łatwiejsza i szybsza, dzięki czemu w krótszym czasie można wykonać więcej czynności. Narzędzia te okazują się ogromnie pomocne nie tylko w pracy na akord, ale też w przypadku śrub zapieczonych, bowiem odkręcając je zwykłym kluczem, ryzykujemy:
Warunkiem użycia klucza udarowego jest oczywiście dobry dostęp do łba śruby, jak ma to miejsce np. w przypadku kół samochodowych.
Pneumatyczne klucze udarowe wprawiane są w ruch za pomocą sprężonego powietrza, pochodzącego z kompresora. Aby można było z nich korzystać, wymagana jest oczywiście dodatkowa inwestycja w sprężarkę, jednakże w użytku profesjonalnym bardzo szybko okaże się to opłacalnym rozwiązaniem. Dlaczego?
Elektryczne klucze udarowe charakteryzują się zwykle niższymi osiągami niż narzędzia pneumatyczne. Są również mniej wytrzymałe, a ich konstrukcja jest duża, ciężka i mniej poręczna. Czy to oznacza, że zawsze będą gorszym wyborem niż pneumatyczne klucze udarowe? Absolutnie nie. Są odpowiednim wyborem do użytku amatorskiego, gdzie doskonale zdają egzamin przy mniej wymagających zadaniach. Ponadto nie wymagają zakupu kompresora, przez co jednorazowy wydatek jest niższy. W warsztacie domowego majsterkowicza, przy okazjonalnym użytkowaniu, są w zupełności wystarczającym rozwiązaniem, które gwarantuje efektywną pracę i odpowiednio długą żywotność.
Spośród kluczy udarowych elektrycznych do wyboru masz narzędzia zasilane energią sieciową lub akumulatorami.
Niezależnie od rodzaju zasilania warto sięgać po narzędzia sprawdzonych producentów, np. klucze udarowe Makita, Bosch, Milwaukee lub Hikoki.
31.05.2023 Rolety i żaluzje
Rolety zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem do domów i budynków, ale również pełnią wiele praktycznych funkcji, takich jak ochrona przed słońcem, wiatrem, hałasem i intruzami. Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych może być jednak wyzwaniem, z uwagi na szeroką gamę dostępnych opcji na rynku. W tym artykule omówimy kilka czynników, na które warto zwrócić […]
Czytaj dalej31.05.2023 Rolety i żaluzje
29.05.2023 Budowa i remont
24.05.2023 Budowa i remont
17.05.2023 Budowa i remont
16.05.2023 Budowa i remont