07.06.2022 / Ogród
Owady są niezbędne dla zachowania równowagi biologicznej i sprawnego funkcjonowania każdego ekosystemu. Im większa bioróżnorodność będzie panować w naszym ogrodzie, tym będzie on piękniejszy, a rośliny zdrowsze. Owady pożyteczne w ogrodzie to nie tylko jak myśli wielu z nas pszczoły oraz trzmiele. Zaliczamy do nich również złotooki, motyle, biedronki, skorki i wiele innych gatunków.
Jak przyciągnąć owady pożyteczne do ogrodu? Z pewnością największe znaczenie ma dobór roślin oraz sposób ich uprawy. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był przyjazny owadom, to powinien on być ekologiczny.
W praktyce oznacza to, że nie powinniśmy w nim stosować żadnych sztucznych nawozów ani chemicznych środków ochrony roślin, które są zabójcze dla owadów i szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Możemy również dodatkowo zachęcić większe grupy owadów pożytecznych do zasiedlenia naszego ogrodu, budując dla nich specjalny domek. Zobacz, jak zrobić domek dla owadów pożytecznych w kilku prostych krokach.
Przeróżne gatunki owadów zasiedlają nie tylko dzikie łąki i lasy, ale także przydomowe ogrody wiejskie i miejskie. Szczególnie w trudnym środowisku miejskim ogródki są dla nich bezpiecznymi miejscami bytowania, gdzie nie tylko mogą znaleźć pożywienie w postaci nektaru kwiatowego czy larw innych owadów, ale również, gdzie szukają schronienia w razie zagrożenia lub trudnych warunków atmosferycznych. Ogródki to dla owadów pożytecznych również miejsca rozmnażania się, a często i zimowania.
Dlatego bardzo ważne jest takie prowadzenie ogrodu, aby był on przyjazny owadom. Z pewnością przyczynimy się do ich dobrostanu, zakładając choćby niewielki domek dla owadów naszym ogrodzie.
Domki dla owadów mogą mieć różne kształty i wielości. Są to obiekty zrobione z naturalnych przyjaznych owadom materiałów takich jak drewno, słoma, bambusowe rurki, łodyżki roślin, kamienie czy cegły.
Owady chętnie zasiedlają takie domki w wiosennych i letnich miesiącach, traktując je jako sezonowe schronienie i idealne miejsce do rozmnażania. Stosunkowo rzadko jednak decydują się na zimowanie w tego typu budowlanych, ponieważ wolą spędzać zimę w bardziej przestronnych i przewiewnych miejscach jak żywopłoty, stare duże dziuple czy poddasza.
Ogrodowe domki dla owadów są zwykle niewielkie, a owady pożyteczne z reguły zimują w bardzo dużych grupach jak na przykład biedronki, które zbierają się na zimowanie po kilkaset osobników.
Nasz domek dla owadów będzie więc głównie pięknym i praktycznym azylem, ale głównie na okres wiosenno- letni. Choć może się oczywiście zdarzyć również tak, że owadzi goście będą chcieli w nim przezimować.
Przyjrzyjmy się preferencjom owadów, które najczęściej bytują w przydomowych ogrodach, aby móc stworzyć im jak najlepsze warunki w domu:
Gatunków biedronek jest bardzo dużo. Lubią one różnego rodzaju drewienka z otworami, a także bambusowe czy słomiane rurki puste w środku. Obecność biedronek w ogrodzie jest bardzo pożyteczna, ponieważ zjadają one wiele częstych szkodników roślin ozdobnych i warzywnych jak na przykład mszyce, tarczniki, czerwce czy wełnowce.
Jedna z najpopularniejszych biedronek występujących w Polsce jest biedronka siedmiokropka, która jest czerwona w małe czarne kropeczki.
Gatunków dzikich pszczół oraz os jest sporo. Mają one różne upodobania. Są wśród nich również takie, które lubią bytować w szczelinach murów, starym drewnie czy pomiędzy gałązkami. One właśnie mogą znaleźć schronienie w ogrodowym domku dla owadów.
Pamiętajmy, że nie wszystkie pszczoły żyją gromadnie. Jest też całkiem sporo pszczół samotnic, które są bardzo pożyteczne i często można jest spotkać w miastach. Dla tych owadów ogrodowy domek może okazać się cudownym miejscem do życia.
Zdarza się również, że w takim domu samiczki pszczół składają jaka. Larwy mogą bezpiecznie przezimować w takim miejscu, a na wiosnę wylecą z domu młode pszczoły, które będą zapylać kwiaty rosnące w naszym ogrodzie i okolicy.
Motyle to jedne z nielicznych owadów, które chętnie będą korzystać z domku w ogrodzie nie tylko w sezonie letnim, ale również z powodzeniem w nim przezimują. Zdecydowanie warto więc zadbać o to, by w naszym domku dla owadów była dosyć duża kwatera dla motyli.
Motyle często zimują nieruchome w stanie hibernacji w takich miejscach jak stare dziuple, zakamarki w drzewach, płotach czy budynkach.
Możemy więc być prawie pewni, że znajdą się lokatorzy w postaci motyli, którzy zechcą zamieszkać w domku na czas zimy.
Skorki często pojawiają się tam, gdzie jest sporo mszyc, ponieważ lubią zjadać te szkodniki. Zdarza się jednak również tak, że one same żerują na roślinach, jeśli w okolicy nie ma szkodników, którymi mogłyby się pożywić.
Skorki lubią takie miejsca jak domki dla owadów i dosyć chętnie z nich korzystają nie tylko latem, ale zdarza się, że również zimą.
Najczęściej skorki w domkach składają jajka i wychowują wczesne stadia larw. Jeśli jednak nie znajdą jesienią innego dobrego miejsca na przezimowanie, to możemy się spodziewać, że postanowią przetrwać chłody w naszym ogrodowym domku dla owadów pożytecznych.
Złotooki to piękne nieduże owady o przezroczystych lśniących w słońcu skrzydełkach. Są one bardzo subtelne i niepozorne, ale naprawdę bardzo pożyteczne i mogą z ogromnej mierze przyczynić się do zdrowia naszych roślin ozdobnych oraz warzyw.
Larwy złotooków zjadają bowiem naprawdę ogromne ilości mszyc. Jeśli więc osiedlą się w naszym ogrodzie, to nie musimy obawiać się, że mszyce zaatakują nasze rośliny. Złotooki wabi kolor czerwony. Warto więc uwzględnić to zarówno projekcie samego ogrodu, jak i domku dla owadów.
Możemy na przykład posadzić na rabatach kwitnące na czerwono gatunki kwiatów oraz pomalować czerwoną farbą jedną ściankę naszego domu dla owadów, co zachęci złotooki do zamieszkania w nim.
Jak widać, zakładając domek dla owadów, przyczyniamy się do poprawy warunków bytowania wielu ich gatunków, ale także zapewniamy sobie obecność w ogrodzie wrogów najpopularniejszych szkodników roślin ozdobnych i warzywnych, dzięki czemu nie musimy korzystać z chemicznych środków ochrony roślin.
Możemy też mieć pewność, że bytujące w ogrodzie owady zapylą nasze kwiaty, warzywa i owoce, dzięki czemu nasz ogród będzie wyglądać pięknie, a rośliny wydadzą obfity plon.
Ogromne znaczenie ma także to, że wspierając owady, przyczyniamy się do zachowania niezbędnej w ekosystemach bioróżnorodności, a więc wspomagamy cały świat przyrody.
Wobec tak wielu benefitów nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że założenie domku dla owadów w ogrodzie to świetny pomysł.
Możemy oczywiście kupić gotowy domek dla owadów w centrum ogrodniczym, ale jeśli mamy odrobinę czasu i chęci to warto wykonać go samodzielnie. Da nam to dużo radości i satysfakcji, a poza tym możemy wykonać domek idealnie dopasowany do naszych potrzeb.
Ogrodowe domki dla owadów mogą mieć różne kształty i wielkości, dlatego zmieszczą się w zasadzie w każdym ogrodzie- nawet w niewielkim przydomowym ogródku miejskim.
Domki dla owadów mogą być okrągłe, kwadratowe, trójkątne czy wielokątne. Powinny one być wykonane z materiałów naturalnych, aby odzwierciedlać w jak największym stopniu naturalne siedliska owadów, co zachęci je do skorzystania z domu.
Wykonanie domku dla owadów pożytecznych nie jest trudne.
Zrobimy go w 4 prostych krokach:
Zastanawiasz się, gdzie postawić domek dla owadów? Przede wszystkim powinno to być miejsce słoneczne oraz osłonięte od silnych wiatrów i deszczu, aby owady czuły się w domu komfortowo i bezpiecznie.
Zarówno dorosłe owady, jak i larwy potrzebują dużo słońca i ciepła, dlatego koniecznie postawmy domek dla nich w miejscu nasłonecznionym. Najlepiej, aby był on skierowany przodem na południe. Sprawdzi się też południowy wschód oraz południowy zachód. W domu ustawionym w słońcu i skierowanym w odpowiednią stronę będzie ciepła i będzie on bardzo szybko obsychał po deszczu.
Pamiętajmy, aby nigdy nie ustawiać domku w zacienionym miejscu na przykład pod obszernym drzewem czy pod balkonem. Unikajmy też ustawiania domu wlotem w kierunku północno- zachodnim, ponieważ w Polsce przeważają wiatry wiejące właśnie z tej strony, co może poważnie utrudnić owadom wlatywanie do domu. Będzie to też bardzo niekorzystne w czasie opadów, gdyż zacinający deszcze będzie wpadać do domu i moczyć materiały go wypełniające oraz jaja i larwy owadów.
Nie zapominajmy też o tym, że domek dla owadów nigdy nie powinien stać bezpośrednio na ziemi. Trzeba mu zapewnić podwyższenie wysokości co najmniej 1 metra. Pozwoli to uniknąć jego nadmiernego zawilgocenia od ziemi, a także niepożądanych wizyt na przykład zwierząt domowych, które mogłyby wystraszyć owady.
Doskonałym pomysłem jest więc ustawienie domku dla owadów na solidnych stabilnych nóżkach albo po prostu zawieszenie go gdzieś- choćby na ścianie budynku mieszkalnego lub gospodarczego.
Dobrze przemyślmy wybór miejsca na domek dla owadów, ponieważ niewskazane jest jego częste przestawianie, zwłaszcza przed zimą, ponieważ może to bardzo wystraszyć owady, które znalazły w nim schronienie na przezimowanie.
Do zrobienia domku dla owadów pożytecznych będziemy potrzebować takich materiałów jak:
– drewno- powinno być ono zdrowe i dobrze wysuszone. Najlepsze będzie twarde drewno takich gatunków drzew jak: buk, dąb, jesion czy drzewa owocowe.
– cegły dziurawki,
– frezowane deseczki dla pszczół i os,
– puste w środku łodygi bambusa oraz trzciny,
– rurki tekturowe.
Do zrobienia domku dla owadów nigdy nie używajmy żadnych gęstych wypełniaczy typu wełna drzewna czy mineralna. Nie zaleca się również wkładania do nich szyszek, co jest jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas budowy tego typu domków.
Wykonanie domku dla owadów nie jest trudne. Wystarczy po prostu zbić lub skleić ze sobą deseczki w wybrany kształt i wypełnić wnętrze domku deseczkami frezowanymi, trzciną, bambusem, rurkami oraz dziurawkami.
Pamiętajmy przy tym, że wszystkie nawiercone otwory powinny przebiegać wzdłuż drewna, a nie w poprzek. Ponadto wszelkie otwory muszą być gładkie i bezpieczne. Nie mogą znajdować się w nich wióry, zadry czy inne zanieczyszczenia. Również puste łodyżki bambusowe oraz trzciny muszą być równo i czysto przycięte.
Bardzo istotne jest również to, że długość wszelkich otworów w domku- zarówno tych w drewnie, jak i w postaci rurek, powinna wynosić 10-15 cm. Oczywiście nie mogą one być na wylot, to znaczy muszą być z jednej strony całkowicie zamknięte.
Kolejną ważną kwestią już po wykonaniu i wypełnieniu domku, jest jego stabilne i bezpieczne ustawienie Osadźmy domek tak, aby nie mógł do przewrócić wiatr czy deszcz. Dlatego tak ważne jest wybranie zacisznego miejsca, ale również stabilne postawienie domku na solidnych nóżkach lub podporach albo jego porządne przymocowanie po zawieszeniu.
Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja domku dla owadów pożytecznych. Nie wystarczy go tylko zrobić i postawić. Trzeba o niego kompleksowo dbać, aby owady miały tak dobre warunki do bytowania.
Trzeba więc na bieżąco wykonywać w domu takie proste czynności jak:
– usuwanie pajęczyn,
– wymiana uszkodzonych źdźbeł,
– konieczna jest też wymiana deseczek drewnianych z otworami na nowe co najmniej raz na kilka lat, aby uniknąć zasiedlenia drewna przez patogeny grzybowe i bakteryjne,
– warto również obserwować, które owady najbardziej upodobały domek w naszym ogrodzie i w razie potrzeby dokonać zmian w jego wyposażeniu na przykład wymieniając źdźbła czy deseczki z otworami na takie o średnicy dopasowanej do wielkości najczęściej przylatujących owadów.
Choć domek dla owadów z pewnością okaże się użyteczny dla wielu gatunków, to jednak warto pamiętać także o tych, które preferują osiedlanie się w innych miejscach i stworzenie im przyjaznych warunków bytowania w naszym ogrodzie.
Przykładowo wiele gatunków dzikich pszczół nie będzie zainteresowanych osiedleniem się w domu dla owadów, ponieważ w naturze gnieżdżą się one po prostu w piaszczystej ziemi. Aby stworzyć im odpowiednie warunki do życia, pomyślmy o usypaniu choćby jednej niewielkiej piaszczystej łachy w zacisznym miejscu naszego ogrodu. Dzięki temu w prosty sposób pomożemy dzikim pszczołom znaleźć przyjazne miejsce do życia.
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
17.06.2024 Budowa i remont
10.06.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród