22.10.2021 / Biuro
Wbrew obiegowej opinii dobrej klasy drukarka 3D to nie wszystko. Dzisiaj podpowiadamy, co jeszcze powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego szanującego się trójwymiarowego drukarza.
Dodatkowy osprzęt drukarki 3D umożliwia między innymi drukowanie z większej ilości materiału. Najlepszym tego przykładem mogą być obudowy oraz izolowane termicznie pokrowce. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury w komorze drukarki. Dzięki temu możliwe jest drukowanie z filamentów, które są szczególnie podatne na nawet najmniejsze wahania temperatur.
Do tej grupy należy między innymi popularny ABS – w drukarkach z otwartą komorą filament ten ma tendencję do odkształcania się oraz samoczynnego odspajania się od podłoża. W takim przypadku zastosowanie obudowy lub izolowanego pokrowca pozwala całkowicie wyeliminować wszelkie problemy z drukowaniem.
Jednak możliwość zapewnienia stałej temperatury to nie jedyna zaleta, jaką zapewnia tego rodzaju osprzęt. Druk 3D w technologii FFF/FDM wymaga podgrzewania filamentu do bardzo wysokiej temperatury dochodzącej nawet od 300°C. Wtedy materiał zaczyna się topić i może przepłynąć przez dyszę drukarki. Niestety, podczas tego procesu do powietrza otaczającego urządzenie niemal zawsze wydzielają się opary o nieprzyjemnym zapachu.
Co gorsza, takie wydzieliny powstałe w trakcie podgrzewania filamentu są również szkodliwe dla zdrowia osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie drukarki. Zastosowanie szczelnej obudowy pozwala zminimalizować ten problem, a niektóre rozwiązania dostępne na rynku umożliwiają również bezpieczne odprowadzanie oparów lub ich dokładną neutralizację, przy pomocy filtrów HEPA oraz węgla aktywnego.
Wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo operatora to nie jedyne zalety, jakie przynosi inwestycja w dobrej klasy osprzęt. Druk 3D wykorzystujący filamenty wymaga również bardzo dokładnego ustawiania podłoża, na którym generowany będzie dany model. Najczęściej odbywa się to poprzez regulację śrub dystansowych znajdujących się we wszystkich rogach łoża drukarki. Jest to, niestety, bardzo żmudna i czasochłonna czynność, którą na szczęście można niemal całkowicie zautomatyzować. Wystarczy tylko wyposażyć swój sprzęt w czujnik autopoziomujący podłoże, taki jak polecany przez wielu ekspertów BLTouch.
Drukarka 3D, jak każde inne urządzenie, w naturalny sposób zaczyna się z czasem psuć, dlatego też niezwykle ważne jest regularne przeprowadzanie czynności serwisowych. W zależności od obłożenia oraz warunków środowiskowych, w jakich pracuje dany sprzęt, interwały serwisowe mogą się mocno zmieniać, dlatego też warto zapoznać się z dokumentacją techniczną urządzenia.
Zdecydowanie najczęstszą czynnością jest zwyczajne czyszczenie drukarki 3D. W tym celu najlepiej jest posłużyć się sprężonym powietrzem. Można używać kompresorów lub specjalnych preparatów w puszce. Ważne jest tylko, by skompresowany gaz był pozbawiony wilgoci.
Przyrządami, które powinna mieć każda pracowania drukarska, są także narzędzia do obróbki gotowych wydruków. W przypadku sprzętów zasilanych żywicą światłoutwardzalną są to specjalne urządzenia do mycia oraz utwardzania. W tej dziedzinie przoduje firma Anycubic, która oferuje stację Wash & Cure Machine v2.0. W pierwszym cyklu pracy następuje mycie wydruku w alkoholu izopropylowym lub innych zmywaczu. Następnie urządzenie zaczyna naświetlać wydruk przy pomocy promieniowania ultrafioletowego, tym samym trwale go utwardzając.
Natomiast drukarnie pracujące głównie w technologii FFF/FDM powinny postawić na specjalne suszarki do filamentów. Ich zadaniem jest utrzymywanie odpowiednio niskiej wilgotności materiału. Dzięki temu podczas pracy jego żyłka nie będzie samoczynnie pękać, a wydruki będą pozbawione nieestetycznych bąbli oraz przebarwień.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
06.08.2024 Biuro
26.02.2024 Akcesoria domowe
02.01.2024 Aranżacja wnętrz
29.11.2023 Biuro