27.07.2022 / Ogród
Zazwyczaj rośliny sadzi się wiosną lub jesienią. Właśnie wtedy panują najlepsze warunki klimatyczno – glebowe do prawidłowego wzrastania niektórych gatunków. Jednak nie wszystkie rośliny powinno się wtedy sadzić. Istnieje pewna grupa wyjątków od tej zasady. Jakie rośliny sadzimy w lipcu? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się więcej na ten temat.
Warto podkreślić, że siew letni jest zdecydowanie mniej popularny od jesiennego czy wiosennego. Prawdopodobnie dlatego, że w czasie trwania lata zwykle potrzeba zdecydowanie więcej nakładu pracy niż w innych porach roku. Utrzymanie młodych roślin w dobrej kondycji to ważne i trudne zadanie. Istnieje jednak parę powodów, dla których nietypowy okres sadzenia jest uzasadniony.
Jeżeli marzy Ci się własny warzywniak, warto znać jego podział. Pierwszą częścią jest przedplon. Są to zazwyczaj warzywa o krótkim okresie wegetacyjnym, które wysiewa się zwykle w okresie wiosennym. Druga część warzywniaka to plon główny. Są to uprawy, które najdłużej zajmują grządki. Natomiast poplon to rośliny, które wprowadza się w puste miejsca po zebraniu innych warzyw.
Warto wiedzieć, że rośliny poplonowe sadzi się w lipcu. To raczej upalny miesiąc, który bywa bogaty w ulewy i burze. Fakt, że dzień jest coraz krótszy znacznie sprzyja plonowaniu niektórych grup warzyw i ogranicza ryzyko wybijania w pędy kwiatostanowe.
Co z tej grupy warzyw można siać na początku lipca? Otóż są to buraki liściowe, sałata łodygowa i fasola na strąki. Natomiast koniec lipca to doskonały czas na posadzenie szpinaku, kapusty pekińskiej oraz różnych odmian rzepy. Przez cały miesiąc możesz siać cebulę siedmiolatkę, endywię, koper ogrodowy, fenkuł, roszponkę, rzeżuchę (w gruncie) i szczypiorek. Natomiast w rozsadniku warto posadzić różne odmiany kalarepy.
W lipcu zazwyczaj dokonuje się siewu różnych roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, które zdobią ogród oraz balkon. Już na początku miesiąca wysiewa się nemezję, portulatek, nagietek, klarkię i groszek pachnący. Te rośliny prawdopodobnie zdążą zakwitnąć już w tym samym roku. Natomiast przez cały lipiec sieje się stokrotki, niezapominajki, łupiny, orliki, gipsówki, dziewannę, goździki i smagliczkę skalną. Wyżej wymienione gatunki zakwitną w przyszłym roku.
Jeżeli rośliny mają trzy lub cztery liście właściwe (dwa pierwsze to liścienie), zaleca się je pikować. Większość tych gatunków warto uprawiać w inspekcie lub w pojemnikach, a potem wysadzać na miejsce stałe. Jedynie dziewanna i groszek pachnący nie lubią przesadzania. Gdy rośliny osiągną parę centymetrów, można usypać im odpowiednią ściółkę. To znacznie zmniejszy problem z zachwaszczeniem, ale również przyczyni się do zmniejszenia wyparowywania wody z gleby.
Czy zamierzasz posadzić którąś z tych roślin? Jeżeli tak, przydadzą Ci się odpowiednie artykuły ogrodnicze. Niemal każdy sklep dla rolnika i ogrodnika oferuje szeroki wybór różnych akcesoriów do pielęgnowania roślin. Na rynku istnieje również wiele dobrze zaopatrzonych internetowych sklepów ogrodniczych. Już teraz skorzystaj z ich ofert i zdecyduj się na odpowiednie zakupy w atrakcyjnych cenach.
Trzeba podkreślić jeszcze raz, że samodzielne uprawianie roślin, wymaga odpowiednich akcesoriów. Niezbędne do sadzenia sadzonek oraz rozsady warzyw, a także zorganizowania swojego warzywniaka na balkonie są donice oraz skrzynie. Kolejna rzecz to łopatki, dzięki którym dokonasz przesadzenia i posadzenia roślin.
Nie zapomnij również o mieszkankach gleby, które zapewniają roślinom optymalne warunki do wzrostu. Chyba, że w Twoim ogrodzie ziemia jest wystarczająco żyzna, wtedy możesz z nich zrezygnować. Najważniejszy w tym wszystkim bywa system nawadniania. Może być on manualny lub automatyczny. W pierwszym przypadku wystarczy Ci zakup jedynie konewki, zaś w drugim będziesz potrzebował odpowiednich dozowników czy całych systemów nawadniających.
Które z roślin posadzisz w swoim ogrodzie w lipcu? Mamy nadzieję, że doskonale Ci wyrosną i będziesz mógł się nimi cieszyć przez wyjątkowo długi czas.
21.03.2023 Pościele
Prasowanie pościeli należy do czynności, które zabierają dużo czasu, ponadto prasowanie tak dużej powierzchni jest po prostu niepraktyczne, nierzadko wiąże się również z przesuwaniem mebli, aby zorganizować miejsce. Dla osób, które nie posiadają lub nie chcę przeznaczać zbyt wiele czasu na prasowanie pościeli. Przygotowaliśmy kilka propozycji, które […]
Czytaj dalej21.03.2023 Salon
20.03.2023 Dekorowanie
20.03.2023 Dekorowanie
14.03.2023 Budowa i remont
13.03.2023 Budowa i remont
09.03.2023 Budowa i remont