04.04.2022 / Wyposażenie wnętrz
Kominek na pellet jest dość nowym urządzeniem grzewczym, które działa w oparciu o surowce przyjazne dla środowiska. Urządzenie ma nie tylko przyzwoite właściwości estetyczne, ale także łączy w sobie wysoką wydajność i efektywność ekonomiczną.
Do działania kominków używa się pelletu, czyli małych sprasowanych granulek. Składają się one z materiałów odpadowych uzyskanych z obróbki drewna. W celu wytworzenia pelletu wióry i trociny drzewne są prasowane pod wysokim ciśnieniem bez dodatku środków chemicznych.
Granulki mają kształt walca i nie są dłuższe niż siedemdziesiąt milimetrów. Ich maksymalna średnica wynosi dziewięć milimetrów, co sprawia, że są o wiele łatwiejsze do przechowywania niż drewno opałowe – dodają eksperci z portalu https://iwonapellets.pl
Zawartość wilgoci w pellecie jest o połowę mniejsza niż w drewnie, dzięki czemu podczas spalania uzyskuje się więcej ciepła.
Zewnętrznie kominek na pellet jest podobny do zwykłego kominka opalanego drewnem. Jednak pod względem budowy wewnętrznej i funkcjonowania jest to urządzenie o wyższym stopniu zaawansowania technologicznego, które umożliwia pełną automatyzację procesu pozyskiwania ciepła za pomocą peletów.
Kominek na pellet jest zamykany specjalnymi przezroczystymi drzwiczkami wykonanymi z wytrzymałego szkła. Dzięki temu rozwiązaniu można podziwiać widok otwartego ognia. Po obu stronach urządzenia znajdują się małe otwory, przez które ciepło ucieka do pomieszczenia.
Wbudowany kominek. Urządzenie takie jest w całości wbudowane w otwór w ścianie. Zbiornik na pellet może być umieszczony w dodatkowym pomieszczeniu lub zamaskowany za pomocą okładziny. Kominek pozostawiono odsłonięty, tak jakby był kominkiem opalanym drewnem.
Oddzielna konstrukcja kominka. Kominek posiada już własną obudowę w postaci stalowej obudowy i płyt ceramicznych, które pozwalają na utrzymanie ciepła przez długi czas. W górnej części urządzenia znajduje się zbiornik na pellet. Typ urządzenia grzewczego dobiera się w zależności od charakterystyki pomieszczenia.
Komora paleniska na pellet jest wykonana z żeliwa lub litej stali o wysokiej gęstości. Żebra na powierzchni komory spalania zwiększają konwekcyjną moc cieplną. W przeciwieństwie do kominków wolnostojących, urządzenia naścienne mogą być wykonane z paleniskiem o dużej powierzchni, co umożliwia załadunek drewna oprócz pellety.
W dolnej części kominka znajduje się palnik, do którego doprowadzane jest paliwo i gorące powietrze. Dozowanie pelletu i tlenu zapewnia całkowite spalanie pelletu, co poprawia wydajność i ekonomiczność procesu ogrzewania. Niektórzy producenci wyposażają kominki w palnik z automatycznym zapłonem.
Kominki są wyposażone w automatyczny system sterowania. Obecność czujników temperatury, regulatorów i silników elektrycznych ułatwia sterowanie całym procesem ogrzewania. Panel sterowania automatycznego może być umieszczony na szafie. W droższych modelach kominek może być sterowany zdalnie.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
29.04.2024 Do wnętrz
02.01.2024 Aranżacja wnętrz
04.09.2023 Salon
04.09.2023 Współpraca