14.03.2023 / Budowa i remont
Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Jednak jego zakup zazwyczaj wymaga otrzymania wsparcia w finansowaniu, czyli zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z bankiem, dowiedz się, jak wybrać najlepszą ofertę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym, aby później nie żałować.
Gdzie szukać ofert na kredyt hipoteczny?
Zastanawiasz się, gdzie szukać ofert na kredyt hipoteczny? Wiele osób decyduje się na wizytę w banku, w którym prowadzi swój rachunek rozliczeniowy. Często taka decyzja jest podyktowana zaufaniem do dobrze znanej marki i lojalnością. Nie zawsze jednak Twój bank będzie miał najlepszą ofertę na kredyty hipoteczne. Przy tak poważnej decyzji, lepiej sprawdzić możliwości w innych placówkach. Czy oznacza to, że czeka Cię planowanie wizyt w kilkunastu bankach? Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie poszukiwanie ofert online.
Dobry kredyt hipoteczny przez internet znajdziesz w specjalnych porównywarkach. Wystarczy poświęcić tylko kilka minut na to, aby wypełnić krótki formularz. Podczas korzystania z kalkulatora kredytowego trzeba określić:
W formularzu pojawią się również pytania o źródło i wysokość miesięcznych dochodów netto, sumę zaciągniętych obecnie zobowiązań i wydatków przeznaczonych na utrzymanie domu.
Kalkulator, na podstawie podanych danych, wygeneruje zastawienie ofert na kredyt hipoteczny od najpopularniejszych banków. Dzięki temu już w domu możesz sprawdzić, gdzie warto udać się po środki na własne mieszkanie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?
Zanim podejmiesz decyzję o wyborze kredytu hipotecznego, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.
Koszty kredytu hipotecznego
Zwróć uwagę na koszty pożyczki. Ich wysokość zależy od wartości zobowiązania i wkładu własnego. Przelicz je dokładnie i wybierz najtańszą opcję.
Wymagana wysokość wkładu własnego
W zależności od banku, wymagany wkład własny może stanowić od 10% do 40% wartości nieruchomości. Ta kwota ma być zabezpieczeniem, które gwarantuje, że kredytobiorca będzie w stanie nie tylko zakończyć inwestycję, ale i spłacić zobowiązanie. Jest to przesłanka dla banku, że klient potrafi oszczędzić środki na dany cel.
Przy kredycie na wkład własny zabezpieczeniem mogą być nie tylko środki finansowe, ale także np. działka, na której ma być postawiona nieruchomość. Co ciekawe, w ten sposób można zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej weryfikacji banku. Poza tym wyższa wartość wkładu własnego przekłada się na większe prawdopodobieństwo przyznania kredytu hipotecznego. Koszty pożyczki też mogą być niższe.
Okres kredytowania
Okres kredytowania w dużej mierze zależy od wieku pożyczkobiorcy. W zależności od oferty, można spotkać się z możliwością spłaty zobowiązania rozłożonej nawet na okres do 35 lat. Najczęściej jednak kredyty hipoteczne są spłacane w ciągu 25 lat.
Maksymalny wiek kredytobiorcy
Duże znaczenie ma także maksymalny wiek kredytobiorcy. Zwykle wynosi on w momencie spłaty zobowiązania około 70 lat. Zatem nawet osoby po ukończeniu 50. roku życia mają szanse na skorzystanie z takiego sposobu finansowania przy odpowiednio dobranym czasie spłaty pożyczki.
Zwracając uwagę na tych kilka elementów, znacznie łatwiej wybierzesz najlepszą ofertę kredytu hipotecznego dla siebie.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont