02.09.2022 / Budowa i remont
Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Oczywiście bardzo często wiąże się z wysokimi kosztami i jest finansowana przy wsparciu kredytu na budowę domu. Wbrew pozorom uzyskanie takiego wsparcia nie musi być trudne. Do złożenia wniosku trzeba się jednak dobrze przygotować.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, tylko w pierwszej połowie 2021 roku rozpoczęto budowę 43 910 domów jednorodzinnych. Wysokie ceny materiałów budowlanych i działek sprawiają jednocześnie, że wielu prywatnych inwestorów decyduje się na zaciągnięcie w tym celu zobowiązania w banku.
Budowa domu na kredyt hipoteczny opiera się na standardowej ofercie kredytów mieszkaniowych. Za finansowanie zapłacisz więc tyle samo, co w przypadku analogicznego kredytu na zakup mieszkania czy domu, które już istnieją. W tym przypadku podstawowym zabezpieczeniem również będzie hipoteka nieruchomości.
Ze względu na charakter inwestycji bank będzie miał jednak inne oczekiwania wobec kredytobiorcy. Poza standardowymi dokumentami pozwalającymi ocenić zdolność kredytową (np. zaświadczenia od pracodawcy o zarobkach), konieczne będzie również przedstawienie kosztorysu inwestycji oraz podzielenia jej na etapy.
Warto skonsultować się z ekspertami, którzy przygotują profesjonalny plan i będą w stanie przewidzieć koszty. Częstym błędem popełnianym przez klientów jest natomiast niedoszacowanie wartości kredytu i złe planowanie kolejnych etapów, co może utrudnić wypłatę odpowiednich transz finansowania.
Wysokie stopy procentowe i rosnące ceny materiałów sprawiają, że wiele osób rezygnuje z zaciągnięcia nowego zobowiązania. Nie musisz jednak rezygnować z marzeń o całkowicie swojej nieruchomości. Dzięki radom, które znajdziesz na stronie BlogKredytowy, uda Ci się znaleźć najtańszy kredyt na budowę domu dostępny na rynku.
Konsultacja z ekspertem kredytowym pozwoli na dostosowanie zobowiązania do indywidualnej sytuacji. Dzięki temu będzie zdecydowanie prościej o jego uzyskanie, znalezienie oszczędności i bezstresowe ukończenie inwestycji.
Warto mieć również świadomość, że jako kredytobiorca masz duży wpływ na warunki kredytu. Nie zawsze konieczne będzie wybranie chociażby najbardziej popularnych rat równych ze zmienną stopą oprocentowania. Decydując się na stałe oprocentowanie, możesz zapewnić niezmienność wysokości raty we wskazanym okresie. Dobrym sposobem na oszczędności mogą okazać się również raty malejące. Jednocześnie parametry spłaty powinny być dostosowane do indywidualnej sytuacji finansowej i poprzedzone skrupulatną analizą. Również w tym aspekcie pomocny okaże się doradca kredytowy.
Podobnie jak w przypadku innych kredytów mieszkaniowych również kredyt na budowę domu wymaga wniesienia określonego wkładu własnego. Minimalny próg zależy przy tym od polityki konkretnego banku i zazwyczaj plasuje się na poziomie 10 lub 20%. Nie trzeba wnosić go jednak wyłącznie w formie gotówkowej.
Dobrym sposobem na obniżenie kosztów kredytu i sprostanie wymaganiom stawianym przez bank jest zakwalifikowanie jako wkład własny działki budowlanej lub innych poniesionych w związku z inwestycją wydatków. Oczywiście można również otrzymać kredyt na budowę domu i zakup działki. Będzie się to jednak wiązało z wyższymi kosztami. W takim przypadku wymagana będzie wyższa zdolność kredytowa oraz jeszcze lepsze przygotowanie klienta do całego procesu poprzedzającego rozpatrzenie wniosku kredytowego.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont