28.08.2020 / Ogród
Do prac ogrodowych wykorzystujemy wiele różnego rodzaju narzędzi. By w odpowiedni sposób zadbać o ziemię i rosnące na niej rośliny, trzeba pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych niemal przez cały rok. W napowietrzaniu i wzruszaniu ziemi pomagają glebogryzarki, o trawnik dbają między innymi kosiarki czy elektryczne nożyce do trawy. Do tego przydają się również nożyce na wysięgniku, dzięki którym możemy przyciąć nawet odległe gałęzie drzew oraz krzewów bez dostawiania drabiny. Coraz więcej osób nie wyobraża jednak sobie również pracy bez podkaszarki. To urządzenie, które pomaga poradzić sobie z przycinaniem trawy czy innych roślin w trudno dostępnych miejscach. Trawa w zakamarkach krętych alejek, przy krawężnikach, w okolicach paneli ogrodzeniowych czy pni drzew – z podkaszarką łatwo poradzisz sobie z jej usunięciem.
Na rynku znajdziemy różne modele takiego sprzętu. Przy zakupie zwykle największą uwagę zwracamy na sposób zasilania. Wybieramy zatem spośród podkaszarek elektrycznych zasilanych kablem sieciowym lub akumulatorem oraz spalinowych, do których potrzebne jest odpowiednie paliwo. Równie ważna jest jednak konstrukcja głowicy: w końcu to ona ma bezpośredni kontakt z trawą i innymi przycinanymi roślinami. Zdecydowanie najbardziej popularne są podkaszarki z głowicami żyłkowymi. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy, jak dobrać ten element podkaszarki.
Przed przystąpieniem do zakupów warto poznać budowę podkaszarki. Wydaje się ona prostym urządzeniem i w istocie tak jest, ale poszczególne modele nieco różnią się między sobą budową oraz występującymi w nich udogodnieniami. Podstawowym czynnikiem różnicującym jest jednostka zasilająca. Najlżejsze są podkaszarki elektryczne, które działają tylko po podłączeniu ich kablem do gniazda sieciowego. Wówczas urządzenie nie musi posiadać masywnego silnika, to także model najbardziej ekologiczny. Tyle że trzeba pamiętać o ograniczeniu, jakim jest kabel – takim sprzętem nie wykonamy robót z daleka od źródła prądu.
Bardziej mobilną odmianą podkaszarki elektrycznej będzie urządzenie napędzane akumulatorem. By rozpocząć pracę, trzeba go naładować specjalną ładowarką. Zwykle trwa to kilka godzin. Taka podkaszarka jest jednak nieco cięższa, bo naładowany akumulator trzeba oczywiście przytwierdzić do urządzenia. Najbardziej masywne są jednak podkaszarki spalinowe, popularnie nazywane kosami spalinowymi. Są zasilane przez skomplikowany silnik, najczęściej dwu- lub czterosuwowy. W zależności od konstrukcji, trzeba wlewać do niego benzynę bądź specjalną mieszankę paliwową. Takie urządzenia mogą ważyć nawet powyżej 10 kilogramów.
Ważnym elementem podkaszarki, który w dużym stopniu odpowiada za jej sukces oraz ułatwia pracę, jest rękojeść. Zwykle jest nim drążek teleskopowy. Po jednej jego stronie znajduje się jednostka napędzająca, po drugiej głowica. Jego długość wpływa na komfort pracy w równym stopniu, co waga urządzenia. Dlatego należy dobrać podkaszarkę do wzrostu lub wybrać model z regulacją długości drążka.
W wygodnym przycinaniu roślin pomagają również różnego rodzaju uchwyty. Są one szczególnie istotne w ciężkich kosach. W takich przypadkach pozwalają bowiem lepiej rozłożyć ciężar i pewniej trzymać podkaszarkę. Przydatny będzie uchwyt do trzymania urządzenia dwoma rękami oraz pas, który pozwala ją przymocować do ciała. W zestawie z niektórymi egzemplarzami znajdują się szelki nośne, które można również samodzielnie dokupić.
Innymi dodatkami przydatnymi w codziennej pracy będą okulary ochronne oraz słuchawki. Te elementy znacznie poprawiają bezpieczeństwo i ograniczają ryzyko, na które jesteśmy narażeni zwłaszcza w czasie długiej pracy. Okulary przydają się szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi wycinkami niż przycinanie trawy. Słuchawki będą niezbędne przede wszystkim przy głośno pracujących kosach spalinowych.
Zwieńczeniem podkaszarki jest jednak głowica tnąca, która znajduje się na dolnym końcu rękojeści. To ona ma kontakt z pielęgnowanymi roślinami, to jej elementy odpowiadają za efektywne cięcie. Aby zabezpieczyć ją przed przypadkowymi, niechcianymi przycinkami, niektóre podkaszarki są wyposażone w kabłąk ochronny. Precyzję cięcia zapewnia natomiast głowica z kółkami. Można je przytwierdzić wówczas, gdy mamy przed sobą prace wymagające największej dokładności. Wtedy praca podkaszarki zaczyna przypominać nieco kosiarkę.
Szukasz porad dotyczących trawnika i ogrodu? Zajrzyj na bajecznyogrod.com.pl!
W różnych modelach podkaszarek możemy spotkać odmienne rodzaje głowic. Są wśród nich specjalne tarcze tnące, a także głowice z metalowymi nożami – takie elementy wyposażenia są jednak dostępne jedynie w kosach spalinowych. W urządzeniach każdego rodzaju sprawdzą się natomiast głowice żyłkowe, które są rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej uniwersalnym.
Taka głowica składa się ze szpuli, z której wystaje żyłka odpowiadająca za ścinanie roślin. Najprostsze są urządzenia z dwoma żyłkami, ale na rynku bez problemu znajdziemy także egzemplarze z czterema. Im więcej końcówek, tym trudniejsze prace można wykonać. Po uruchomieniu urządzenia szpula zaczyna się kręcić, jednocześnie poruszając żyłką. Wielkość szpuli i długość żyłki odpowiada za średnicę cięcia. To od niej zależy wydajność pracy podkaszarki, ale także jej zdolność do wykonywania precyzyjnych cięć. Głowice z większą średnicą pozwolą szybciej skosić duży obszar, natomiast trudno będzie nimi wykonać najbardziej dokładne prace. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzi się sprzęt z mniejszą średnicą.
Głowice żyłkowe można podzielić również pod kątem sposobu wysuwania żyłki. Końcówki wraz z czasem ulegają bowiem przytępieniu. W takim wypadku trzeba wysunąć nowy, ostry fragment żyłki ze szpuli i usunąć niepotrzebną i zużytą część. Najtańszym rozwiązaniem są głowice ręczne, które wymagają jednak również największego wysiłku w czasie przygotowywania urządzenia do pracy. W takich konstrukcjach jesteśmy zmuszeni do samodzielnego umieszczenia żyłki w gniazdach i nawinięcia jej na szpulę. Podobnie jest z wysuwaniem żyłki, którą trzeba samodzielnie odciąć.
Tego typu operacje są łatwiejsze w głowicach półautomatycznych. Wówczas wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk, a żyłka sama się wysunie. W dodatku zużyte końcówki często można odciąć specjalną, ostrą krawędzią, która znajduje się na osłonie. W tym przypadku nie trzeba również rozkręcać urządzenia, by umieścić w nim nową żyłkę po wykorzystaniu poprzedniego zwoju. Tego typu głowice są jednak wyraźnie droższe niż ich ręczne odpowiedniki. Najbardziej zaawansowane i kosztowne są natomiast podkaszarki z głowicami automatycznymi. W tym przypadku głowice automatycznie wysuwają się na potrzebną długość i reagują na problemy z żyłką.
Poszczególne głowice różnią się również typem żyłek jakich można w nich używać. Zdecydowanie najpopularniejsze są głowice z żyłką nylonową. Taka żyłka może mieć jednak różną grubość. W najprostszych urządzeniach spotkamy element tnący o przekroju dwóch milimetrów. Do walki z większymi chwastami należy jednak wybrać głowicę, która współpracuje również z żyłką o grubości co najmniej trzech milimetrów. Istotny jest też kształt żyłki – ta o ostrych krawędziach poradzi sobie z przycinaniem roślin sprawniej niż okrągła.
Decydując się na głowice żyłkowe trzeba pamiętać, że to właśnie ten element podkaszarki najbardziej i najczęściej się zużywa. W związku z tym trzeba być przygotowanym na okresową wymianę żyłki, a czasami nawet całej głowicy. Zgodnie z uniwersalnymi prawami rynku, zwykle szybciej zużywają się elementy tnące w tańszych modelach.
Głowice żyłkowe to lekkie konstrukcje, które pozwalają na precyzyjną pracę w każdych warunkach. Mimo wielu zalet, czasami warto jednak rozważyć inne rozwiązania. Dla tych, którzy zastanawiają się, jak urządzić ogródek działkowy, gdy dokoła pełno wybujałych i gęstych zarośli, zdecydowanie lepszym wyborem będą podkaszarki z głowicą wyposażoną w metalowe noże lub tarczę tnącą. Starcie z małymi drzewkami czy krzewami może być bowiem dla głowicy żyłkowej niezwykle trudną próbą, z której podkaszarka prawdopodobnie nie wyjdzie bez szwanku.
20.01.2021 Kuchnia i jadalnia
Kuchnia to szczególne pomieszczenie w każdym domu. W kuchni codziennie przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale także spędzamy wspólnie czas. Przy kubku kawy lub herbaty chętnie dzielimy się wrażeniami z całego dnia. Najczęściej w kuchni […]
Czytaj dalej19.01.2021 Sypialnia
14.01.2021 Ogród
14.01.2021 Ogród
03.09.2020 Ogród