11.04.2017 / Dekorowanie
Brak czasu doskwiera każdemu. W dobie, kiedy trudno znaleźć chwilę na odpoczynek, jeszcze trudniej wygospodarować moment na pielęgnacje kwiatów. Znajdziecie tutaj kilka propozycji, które nie wymagają częstego doglądania i przetrwają nawet w trudnych warunkach. Oto idealne rośliny dla początkujących i nie tylko!
To pierwsze rośliny, które przychodzą na myśl, kiedy mówimy o niewymagających kwiatkach doniczkowych. Nie każdy jednak wie, jak wiele gatunków kaktusów jest dostępnych na rynku. Można wybierać między różnymi kształtami i formami. Warto również zauważyć, że niektóre odmiany kwitną np. koryfanta. Kaktusy to sukulenty, mają zdolność magazynowania wody, dlatego nie wymagają częstego podlewania.
Naturalnie rośnie na suchych i kamienistych terenach, dlatego wystarczy, gdy podlejemy go raz na dwa tygodnie. Może stać w zacienionych miejscach – często wykorzystuje się go w pomieszczeniach użytkowych, gdzie nie dochodzą promienie słoneczne np. w poczekalniach. Mimo tak nielicznych wymagań, Zamiokulkas to bardzo okazała roślina. Jego liście są mięsiste, lekko błyszczące, o owalnym kształcie. Istnieje legenda, która głosi, że każdy nowy wypuszczony przez tą roślinę pęd, wróży rodzinie zastrzyk gotówki.
To również sukulent. Jego podlewanie uzależnione jest od pory roku. W chłodnych miesiącach wystarczy, że zrobisz to raz na 2 tygodnie. Latem należy pamiętać o tym częściej – tak, aby nie dopuścić do całkowitego wysuszenia ziemi. Kalanchoe kwitnie na różne kolory, najczęściej zimą. Istnieje przekonanie, że jest to roślina zakwitająca jednorazowo – to błędna teoria. W miarę starzenia kwiaty są coraz mniej okazałe, jednak mogą rosnąć wiele lat.
Spotykany w wielu domach, prawdopodobnie dlatego, że jak na sukulenty przystało, nie wymaga częstego podlewania. Bez wody może przetrwać miesiąc, a zimą (w odpowiedniej temperaturze) nawet dłużej. Aloesy to kwiaty uwielbiane przez nasze babcie. Jest to związane z właściwościami leczniczymi, które posiada ta roślina. Jego liście to skarbnica wartościowych substancji. Najlepsze zastosowanie Aloes znajduje w poprawianiu odporności oraz przyspieszaniu gojenia ran. Znane jest również jego dobroczynne działanie na skórę – maseczki aloesowe sprawiają, że jest ona nawilżona i rozświetlona.
Jukka Gwatemalska (bo taką zwykle uprawia się w mieszkaniach) to pęk zielonych liści, wyrastających z brązowego pnia. Jej podlewanie zależy od temperatury, chociaż śmiało można powiedzieć, że nie jest w tej kwestii wymagająca. Zbyt obfite nawadnianie może jej nawet zaszkodzić. Jukkę warto postawić w nasłonecznionym miejscu, inaczej jej liście zmienią barwę na jaśniejszą.
To wysoce wytrzymała roślina. Jest odporna na suszę, różnice temperatur oraz ostre promienie słoneczne. Jak wszystkie sukulenty magazynuje wodę w liściach, dlatego są one mięsiste, a często też długie – do 100 cm. Dostępne są również jej karłowate odmiany. Wszystkie jednak posiadają liście o wielu odcieniach zieleni. Sansewierie często możemy spotkać w nowoczesnych wnętrzach.
Jeśli nawet te proste w utrzymaniu rośliny nie są dla was nie trzeba się poddawać! Mamy dla was zielone rozwiązanie do domu, o które nie trzeba wcale dbać. Przeczytajcie o nim w – „Chrobotek reniferowy i jego tajemnice. Dlaczego świetnie nadaje się do dekorowania mieszkań?„
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
16.08.2024 Dekorowanie
04.07.2024 Dekorowanie
26.06.2024 Dekorowanie
11.03.2024 Dekorowanie