24.01.2020 / Salon
Nowoczesne budownictwo kojarzy się z dużymi, otwartymi przestrzeniami, szukając inspiracji na aranżację salonu w sieci znaleźć można mnóstwo pięknych wnętrz o dużym metrażu. Co jednak, jeśli aranżujesz mniejsze pomieszczenie? Jak poradzić sobie z projektem pokoju dziennego o mniejszej powierzchni? Spokojnie, tutaj też jest sporo możliwości. Mały salon też może wyglądać stylowo i przestronnie. Wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że takie pomieszczenie zostanie optycznie powiększone.
Mały pokój dzienny wymaga od Ciebie konkretnego planu. Nie możesz aranżować przestrzeni partiami, bez zamysłu. To prędzej czy później doprowadzi do przepełnienia pokoju, nie tylko meblami, ale też dodatkami. Ważne jest, by już na etapie projektu wiedzieć, czego potrzebujesz. Staraj się ograniczyć wypełnianie przestrzeni do minimum. Wybieraj meble bez witryn, bez otwartych półek, tak by pozornie we wnętrzu było jak najmniej rzeczy. Jeśli masz możliwość, ogranicz się do kanapy, niewielkiego stolika, szafki pod telewizor oraz kilku dekoracyjnych detali. Jeśli musisz umieścić w salonie szafę, postaw na model w zabudowie, tak by optycznie stanowiła ona część ściany, bez dodatkowych załamań. Dobrym sposobem może być też szafa z dużym lustrem – ta sztuczka sprawia, że nawet mały pokój nie ma końca.
Wbrew pozorom te dwa aspekty są ze sobą mocno związane, szczególnie w małych pomieszczeniach. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać w tym przypadku jest to, że małe przestrzenie lubią jasne kolory. Dzięki nim wydają się większe i bardziej harmonijne. Dodając do tego odpowiednie oświetlenie, naprawdę można zdziałać cuda, nawet w niewielkim pokoju dziennym.
Dlaczego warto zestawić ze sobą jasne kolory i światło? Ponieważ najlepsze efekty dają w duecie. Jasna paleta barw najlepiej odbija światło sprawiając, że wnętrze wydaje się jeszcze jaśniejsze i przestronniejsze. Dla porównania, ciemne kolory mają tendencję pochłaniania światła. Wymagają lepszego oświetlenia, a dodatkowo sprawiają, że pomieszczenie wydaje się dużo mniejsze. Jeśli w niewielkim salonie marzą Ci się ciemne kolory, nie maluj nimi wszystkich ścian. Zdecyduje się na jedną ciemniejszą ścianę, ewentualnie uzupełnij ją dodatkami w tym samym kolorze. Pozostałe pozostaw w jasnym odcieniu. Dodatkowo pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Ciemną ścianę warto dodatkowo oświetlić, na przykład kinkietami lub reflektorami sufitowymi skierowanymi w tym kierunku.
Bardzo ważny w projektowaniu oświetlenia małego pokoju jest też podział na strefy. Jedna lampa zamontowana na środku pokoju zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Tak rozświetlony pokój wydaje się płaski i bez wyrazu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podział oświetlenia na strefy. Nawet jeśli pomieszczenie nie jest duże. Oczywiście nie należy rezygnować ze światła centralnego, ale warto uzupełnić je o dekoracyjne oświetlenie, na przykład lampę stołową czy podłogową.
Zdecydowanie lampa sufitowa, dlaczego? Ponieważ jest tak samo funkcjonalna, jak żyrandole pokojowe, może być równie efektowna i elegancka, a przy tym zajmie dużo mniej miejsca. Żyrandol w niewielkim pokoju może przytłoczyć całą aranżację, a nawet wyglądać karykaturalnie. Lampa sufitowa z całą pewnością jest lepszym wyborem. Spokojnie, nie chodzi tu tylko o zwykłe plafony, które trudno wpisać w salonową aranżację. W sprzedaży dostępne są piękne lampy sufitowe ze szkła witrażowego- idealne do wnętrz klasycznych, lampy ozdobione kryształkami- doskonałe do wnętrz glamour lub metalowe lampy w finezyjnych kształtach, które przepięknie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Każdy znajdzie lampę idealną do swojego salonu, która będzie jego piękną dekoracją.
Kolejnym sposobem na funkcjonalne oświetlenie niedużego pokoju są wszelkiego rodzaju sufitowe punkty świetlne. Na rynku pojawia się coraz więcej praktycznych, ale też estetycznych spotów czy oczek, które doskonale radzą sobie z doświetleniem wnętrza. W małych pokojach warto postawić na oczka, które zleją się z kolorem sufitu – najlepiej sprawdza się tutaj biel – taki zabieg sprawi, że pokój będzie dobrze oświetlony, ale przy tym nie zostanie przepełniony detalami. Ciekawym rozwiązaniem są też sufitowe reflektorki, które mają możliwość regulacji. Pozwala to na ustawienie światła w wybranym kierunku, tak by wzmocnić optyczne powiększenie wnętrza.
https://ardant.pl/lampy-sufitowe/spoty-i-reflektory/
W małym pokoju dziennym nie warto też obawiać się kinkietów. Zamontowanie dodatkowych punktów na ścianie jest trickiem bardzo często wykorzystywanym przez architektów. Pionowe snopy światła skierowane w stronę sufitu optycznie podnoszą pomieszczenie, a doświetlenie dłuższych ścian poszerzy zbyt wąski pokój.
Zdecydowanie tak! Tu powraca temat podzielenia pomieszczenia na strefy. Każdą z nich warto jest odpowiednio doświetlić, ale nie tylko funkcjonalnym światłem sufitowym. Bardzo ważne jest też delikatne, dekoracyjne oświetlenie, które wprowadza do wnętrza przytulny klimat. Lampy stołowe czy podłogowe sprawdzają się tutaj idealnie. Oczywiście należy pamiętać o kilku wskazówkach. Po pierwsze nie należy ustawiać ich w centrum pomieszczenia, nie powinny one skupiać na sobie całej uwagi, a jedynie w subtelny sposób podkreślać charakter wnętrza. Warto wybierać modele w połyskujących wykończeniach, które dodatkowo odbiją promienie światła także za dnia. Pamiętaj, że nie potrzebujesz dodatkowego stolika na ustawienie lampy. Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie lampki stołowej na szerokim parapecie lub na szafce RTV. Jeśli chodzi o lampy podłogowe, idealnie sprawdzą się te uformowane w łuk. Takie modele można dosunąć do kanapy, a klosz lekko nakierować tuż nad siedzisko, tworząc doskonałe miejsce do wieczornej lektury.
Podsumowanie, o czym warto pamiętać:
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
27.08.2024 Salon
26.07.2024 Salon
27.06.2024 Salon
27.06.2024 Salon