27.08.2019 / Wystrój wnętrz
Meble antyczne to wspaniałe dodatki do wnętrza, które potrafią całkowicie odmienić wystrój pomieszczenia. Takie akcesoria można kupić zarówno w Internecie, jak i na pchlich targach czy w specjalnych sklepach. Ich ceny są dość wysokie, dlatego jeśli zależy nam na autentycznych przedmiotach z historią, przed zakupem należy sprawdzić, czy rzeczywiście są to meble pochodzące sprzed wielu lat. Jak więc rozpoznać, czy oferowane przez sprzedawców zestawy i dodatki wnętrzarskie są autentyczne?
Za mebel antyczny uważa się stary przedmiot, który ma swoją historię. Jednak antyk to tak naprawdę dzieło sztuki. Pasjonaci oraz znawcy twierdzą, że na miano to zasługują jedynie przedmioty, które zostały wyprodukowane przed zakończeniem II wojny światowej. Wybierając takie elementy, należy pamiętać, że antyczne komody czy kredensy powinny być nadal w dobrym stanie, który pozwala na ich dalsze użytkowanie.
Osoby, które na co dzień nie mają styczności z antykami mogą mieć problem z rozpoznaniem autentycznego przedmiotu. Jest jednak kilka sposobów na to, by samodzielnie ocenić, czy mebel jest antyczny. Jak rozpoznać, czy dana rzecz nie jest podróbką?
Meble wyprodukowane wiele lat temu nie mogą wyglądać jak nowe. Skoro przedmiot był już wcześniej używany i przetrwał długi czas, musi on mieć widoczne ślady użytkowania. Delikatne zarysowania czy przetarcia mogą świadczyć o tym, że ktoś posiadał go w swoim mieszkaniu. Dodatkowo wgniecenia i drobne ubytki potwierdzają to, że mebel ma swoją historię. Przed zakupem warto zwrócić uwagę również na dziury, które mogły powstać na skutek działania szkodników takich jak np. korniki. Antyczne krzesło czy fotel można rozpoznać również po starodawnej, nieco zużytej tapicerce, która psuje się o wiele szybciej niż elementy wykonane z drewna.
Kupując antyk, warto sprawdzić, czy posiada on etykietki lub znaki firmowe. Dawniej każdy producent zostawiał na wyprodukowanym przez siebie meblu sygnaturę wypalaną w drewnie lub grawerowaną tabliczkę informującą o najistotniejszych parametrach i danych autora dzieła. Widząc ją, można być niemalże pewnym, że dany przedmiot pochodzi z zeszłego wieku. Dla całkowitej pewności należy dodatkowo poszukać wzmianek o tym, czy dana firma rzeczywiście istniała, kiedy zaczęła i kiedy przestała produkować meble.
Osoby, które znają się chociaż trochę na meblach, mogą ocenić również, czy użyte do ich wyprodukowania materiały, były wykorzystywane w danym okresie. Patrząc na konstrukcję przedmiotu, należy sprawdzić drewniane łączenia oraz plecy. Najczęściej wykonywało się je z surowego drewna i mało kiedy zwracało się uwagę na jego idealne wykończenie. Okleina natomiast powinna być gruba i mocna – w podróbkach będzie ona cienka i delikatna.
Jeśli mebel został obejrzany z każdej strony, ale dalej nie mamy pewności, czy jest on autentyczny, warto zasięgnąć porady specjalisty. Rzeczoznawca z łatwością określi, czy mamy do czynienia z przedmiotem sprzed lat, czy tylko jego misternie wykonaną podróbką. Na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia oraz opisów występujących w literaturze, będzie on wiedział, na co zwrócić uwagę oraz jak powinien wyglądać antyk. Taka usługa może dużo kosztować, jednak lepiej być w 100% pewnym, niż wydać sporą sumę na tanią replikę.
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
02.10.2023 Wystrój wnętrz
27.09.2023 Wystrój wnętrz
26.09.2023 Wystrój wnętrz
22.09.2023 Wystrój wnętrz