08.06.2020 / Narożniki i sofy
Wybór mebli tapicerowanych, które spełnią wszelkie nasze oczekiwania, jest dla większości z nas naprawdę dużym problemem. Jakiś czas temu przekonałam się na własnej skórze, że zdecydowanie się na konkretny model to nie lada wyzwanie. Wszystkie sofy do spania cechują się innym wypełnieniem, materiałem czy rozmiarem. Dodatkowo możemy wybrać kanapę rozkładaną, bądź pozbawioną takiej możliwości. Najwięcej problemów sprawiło mi jednak coś, o czym wcześniej nie miałam nawet pojęcia. Były to typy mechanizmów zastosowanych w sofach przeznaczonych do spania na co dzień. W tym poradniku postaram się więc przybliżyć wam najważniejsze informacje na ich temat oraz podpowiedzieć, który rodzaj powinien sprawdzić się najlepiej. Zapraszam do lektury!
Decydując się na zakup sofy czy narożnika, warto pamiętać, że każdy mebel z funkcją spania musi posiadać specjalny mechanizm, dzięki któremu będziemy w stanie wysunąć leżankę. Najlepiej wybierać produkty renomowanych producentów. Na samym początku moich poszukiwań kanapy idealnej myślałam, że nie ma on zbyt dużego znaczenia. Przeglądając oferty sklepów internetowych zauważyłam jednak, że jest to jedna z najważniejszych części w meblu wypoczynkowym. Nazwy poszczególnych systemów zanotowane na kartach produktów, większości z nas zapewne nie mówią zbyt wiele. Postaram się więc opisać je w zrozumiały i łatwy sposób.
Jeden z najczęściej występujących systemów to tak zwany mechanizm belgijski. Możecie spotkać go także pod nazwą sedak. Z pozoru mogłoby się wydawać, że sofa wyposażona w taki system będzie idealnym wyborem. Proces rozsuwania kanapy przypomina bowiem nieco rozkładanie łóżka polowego. Niemalże jednym ruchem jesteśmy zatem w stanie wysunąć leżankę składającą się z równego miękkiego materaca. Wariant ten niestety nie zadowoli dużej części z nas. Mebel tapicerowany po rozłożeniu wygląda bowiem mało elegancko, a spanie na materacu umiejscowionym na metalowym stelażu zapewne nie jest zbyt komfortowe. Sofy z mechanizmem belgijskim poleciłabym więc jedynie wtedy, gdy na co dzień śpimy w innym miejscu. Taka kanapa może okazać się jednak niezastąpiona np. w pokoju gościnnym.
Kolejny system rozkładania sof to tak zwany mechanizm włoski. W odróżnieniu od belgijskiego, jest on o wiele bardziej komfortowy. Przede wszystkim jego zastosowanie sprawia, że kanapa posiada bardzo dużą powierzchnię spania. Z naszej sofy wysuwa się bowiem materac wykonany z wysokoelastycznej pianki. Możemy więc dosłownie w dwie minuty zamienić klasyczny zestaw wypoczynkowy w łoże małżeńskie. Stelaż, na który został nałożony materac wykonany jest najczęściej z metalu, jednak poszczególne pręty nie rzucają się w oczy. Dodatkowo leżanka opiera się na elementach tapicerowanych, które przed rozłożeniem służą nam jako plecy kanapy. Konstrukcja jest więc bardzo trwała oraz wytrzymała.
Sofy rozkładane z mechanizmem typu “wózek” to jedne z najczęściej wybieranych zestawów wypoczynkowych. Gwarantują bowiem komfort snu oraz wygodę użytkowania. Dodatkowo złożona kanapa prezentuje się niezwykle zgrabnie. W ciągu dnia oszczędzamy więc sporą ilość miejsca, a nocą możemy zregenerować się na naprawdę dużej powierzchni spania. Jak jednak działa “wózek”? Najprościej mówiąc, spod siedziska musimy wysunąć elementy konstrukcyjne osadzone na kółkach. Następnie naszym oczom ukaże się materac, który wcześniej ukryty był w oparciu sofy. Mając te dwa elementy, wystarczy nałożyć je na siebie i gotowe. To, czy kanapa z funkcją spania będzie komfortowa, zależy jednak w głównej mierze od rodzaju ukrytego w niej materaca. Najlepiej wybrać model z pianki wysokoelastycznej bądź wzbogacony o sprężyny bonellowe.
Sposób, w jaki działa mechanizm “klik-klak” zna zapewne większość z nas. Jest to bowiem typowy system używany dawniej w wersalkach. Gdy złożymy sofę, powierzchnia spania “łamie się” w pół, gdy rozłożymy – staje się płaska. Warto jednak pamiętać, że kanapa z mechanizmem “klik-klak” ma przeważnie bardzo nierówną powierzchnię spania. Na środku powstaje bowiem kilkucentymetrowe wgłębienie. Takie załamanie nie jest dobre dla naszego kręgosłupa. Jeśli więc mebel ma nam służyć do spania na co dzień, niestety nie zda on swojego egzaminu. Po raz kolejny możemy jednak umieścić taką sofę w pokoju gościnnym, aby w razie potrzeby, móc przenocować rodzinę czy znajomych. Plusem sof z systemem “klik-klak” jest zdecydowanie duży pojemnik na pościel.
Systemem godnym polecenia jest zdecydowanie mechanizm DL. Aby rozłożyć sofę, wystarczy bowiem wysunąć siedzisko do przodu, a następnie złożyć oparcie. Dzięki temu powstaje duża i równa powierzchnia spania. Warto jednak pamiętać, by kanapa z tym systemem była pozbawiona pikowań czy przeszyć znajdujących się na siedzisku i oparciu. Dodatkowo najlepiej wybrać model, w którym obydwie te części są wypełnione sprężynami bonellowymi bądź pianką wysokoelastyczną. Zwróćmy na to szczególną uwagę, ponieważ niektóre tanie kanapy z mechanizmem DL mają bardzo twarde plecy, a chyba nikt z nas nie chce spać na desce obitej materiałem.
Większość modeli sof z tym systemem ma bardzo dużą komorę na pościel, do której z pewnością zmieści się sporych rozmiarów kołdra oraz zestaw poduszek.
Sofy z mechanizmem “delfin” uznawane są za jedne z najlepszych do codziennego użytkowania. Mają bowiem bardzo dużą i wygodną powierzchnię spania. Dodatkowo rozłożenie kanapy zajmuje dosłownie kilka sekund. Wystarczy pociągnąć za uchwyt przymocowany do siedziska, delikatnie je wysunąć, a następnie unieść w górę. Naszym oczom ukazuje się wtedy komfortowy materac, na którym z pewnością idealnie się zregenerujemy. System “delfin” często stosowany jest także w narożnikach. Kupując taki zestaw wypoczynkowy będziemy mogli cieszyć się dodatkowym dużym pojemnikiem na pościel, ukrytym w krótszym boku narożnika.
Ostatnim systemem, z którym spotkałam się podczas poszukiwań sofy idealnej, był tzw. mechanizm “puma”. Jego druga nazwa to “leopard”. Aby rozłożyć kanapę tego typu, wystarczy zdjąć poduszki oparciowe, unieść siedzisko do góry, a następnie delikatnie położyć na podłodze. Wykonując taki ruch, w międzyczasie automatycznie wysuwa się nam druga część leżanki i gotowe! Powierzchnia spania jest idealnie równa i komfortowa. Dodatkowo podczas rozkładania sofy z pewnością nie porysujemy swojej posadzki, ponieważ żaden z elementów konstrukcyjnych nie przesuwa się po naszej podłodze.
Wybór idealnego systemu rozkładania sofy zostawiam oczywiście wam. Mogę jedynie powiedzieć, że każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Osobiście zdecydowałam się na kanapę z mechanizmem “delfin”. Jestem z niej naprawdę zadowolona, a każdego dnia budzę się wypoczęta oraz zrelaksowana. Powierzchnia spania jest naprawdę duża, a dzięki wypełnieniu ze sprężyn bonellowych, leżanka posiada odpowiednią twardość. Jestem bardzo zadowolona z wyboru i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika, również znajdziecie swój model idealny. A może już znaleźliście? Pochwalcie się w komentarzu.
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
04.01.2024 Narożniki i sofy
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
19.04.2022 Narożniki i sofy
25.03.2022 Narożniki i sofy