17.01.2023 / Budowa i remont
Od pewnego czasu rekordy popularności biją w Polsce pofabryczne hale i magazyny zaadaptowane na obiekty mieszkalne, bądź budynki zupełnie nowe, ale stylizowane na przemysłowe z dawniejszej epoki. Industrialny styl kusi rozległymi, otwartymi przestrzeniami, minimalizmem aranżacji, a także surowymi ścianami z cegieł lub betonu. Obowiązkowym dopełnieniem każdego pofabrycznego wnętrza jest właściwe okno loftowe.
Kiedy Andy Warhol w połowie lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku tworzył w Nowym Jorku swoją „Fabrykę” nie sądził zapewne, że znajdzie tak wielu naśladowców wiele dekad później, a już na pewno nie mógł przewidzieć, że do kreacji wizerunku przekształconych w mieszkalne fabrycznych pomieszczeń posłużą materiały z najwyższej technologicznie półki. Ciężką stal konstrukcyjną zastąpiło bowiem równie wytrzymałe, ale znacznie lżejsze i bardziej delikatne wizualnie aluminium. Jego naturalne walory pozwalające jednocześnie utrzymać minimalistyczną spójność aranżacji podbiły serca producentów stolarki okiennej – i tak powstał wyrób przeznaczony specjalnie do wnętrz postindustrialnych, czyli okno loftowe, którego istotę stanowi duża powierzchnia przeszklenia w połączeniu z wąską ramą.
– Idealnie wpisując się w stylistykę aranżacji, okno loftowe zapewnia jednocześnie komfort termiczny i dopływ dużej ilości naturalnego światła, które wydobywa i podkreśla efektowne detale pofabrycznych przestrzeni, stających się przez to jasnymi i ciepłymi, pomimo swojej surowości – mówi Marcin Wolak, ekspert OknoPlus.
I gdy wydawało się, że okno loftowe osiągnęło już technologiczną i architektoniczną perfekcję – pojawił się produkt, który bez przesady można określić rewolucyjnym.
„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – napisał Antoine de Saint-Exupéry. Powszechnie znane słowa autora „Małego Księcia” bardzo dobrze oddają efekt wielomiesięcznych badań i testów technologów OknoPlus – pierwsze na polskim rynku okno loftowe Reveal z aluminium, w którym zastosowano szklenie statyczne na sucho.
– Dotychczas to podnoszące statykę okna rozwiązanie było możliwe wyłącznie w oknach PVC. Opracowana przez nas autorska technologia Double Static Base pozwala cieszyć się dobrodziejstwami szklenia statycznego także w przypadku okien aluminiowych. Tego wcześniej nie proponował żaden producent w Polsce – podkreśla Marcin Wolak.
Niewidocznym, acz istotnym konceptem są szyby wklejane na taśmie, co zdecydowanie zwiększając statykę okna pozwala na tworzenie przeszkleń o rozmiarach, jakie dotąd w przypadku konstrukcji aluminiowych były technologicznie niemożliwe – bez obaw o stabilność i codzienne funkcjonowanie ciężkich, bo dużych skrzydeł. Na tym jednak nie koniec zalet. Okno loftowe Reveal Loft odznacza się wyjątkowo niskim, bo wynoszącym zaledwie 97 mm złożeniem skrzydła i ramy, co daje o 9% większą powierzchnię szyby – i o wiele większą ilość docierającego do wnętrza naturalnego światła, tak ważnego w stylu industrialnym.
Okno loftowe Reveal Loft jest wariantem rozwiązania bazowego, jakie stanowi stworzone od podstaw przez technologów OknoPlus okno premium Unique, różniące się zdecydowanie od obecnych dotąd na rynku tak pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
– Okno aluminiowe premium Reveal Unique wykorzystuje znaną już z tej kolekcji technologię So Easy. Jego innowacyjna konstrukcja pozwoliła uzyskać znakomite parametry – współczynnik przenikania ciepła na poziomie zaledwie 0,7 W/m2K, zwiększoną odporność na wiatr, oraz wodoszczelność w klasie premium+ – wylicza Marcin Wolak, OknoPlus.
Nie można też zapomnieć o niezrównanych walorach wizualnych. Reveal Unique ma ukryte zawiasy i odwodnienia, zintegrowane, płaskie uszczelki, a także maskującą wnętrze okna listwę termiczną. Eksponujące szybę i umożliwiające doskonałą penetrację przez światło, minimalistyczne wzornictwo sprawia, że to okno aluminiowe premium nie tylko doskonale uzupełni, ale i wyróżni budynek na tle okolicznych obiektów.
Różnorodność dostępnych barw okien stwarza możliwość indywidualnego ich dopasowania do konkretnego projektu. Każde okno aluminiowe premium i okno loftowe występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Klasyczna biel czy naturalny brąz? A może tak modna ostatnio szarość lub antracyt? W budynkach pofabrycznych, a także tych tylko na takie stylizowanych bardzo dobrze sprawdzi się rozwiązanie wypróbowane, czyli czarne okna.
– Styl postindustrialny zakłada podkreślanie naturalnej faktury surowych materiałów – czy to cegieł, czy betonu, czy nawet drewna. Czarne okna są do tego wręcz stworzone, bo choć pozornie nie rzucają się w oczy, stanowią jednak wyrazisty element całej aranżacji – dodaje Marcin Wolak.
Dodatkowym atutem przy wystroju wnętrza jest fakt, że czerń można połączyć praktycznie z każdym kolorem. Co się zaś tyczy efektu zewnętrznego – czarne okna będą doskonale współgrały z niebanalnym designem przemysłowego obiektu, dlatego wybierając okno loftowe lub okno aluminiowe premium warto postawić na kolor ponadczasowy, uniwersalny, ale przy tym niezwykle spektakularny w odbiorze.
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
28.09.2023 Budowa i remont
22.09.2023 Budowa i remont
19.09.2023 Budowa i remont
18.09.2023 Budowa i remont