18.05.2021 / Wystrój wnętrz
Przystępując do wykańczania nowo budowanego domu lub mieszkania stajemy przed wieloma aranżacyjnymi dylematami. Zaczynając od podłóg, drzwi, płytek, a na meblach, kanapach i lampach kończąc. W całym tym procesie pojawia się wiele mniejszych i większych decyzji do podjęcia. Jedne są kluczowe, drugie małe i z pozoru nieważne, ale wszystkie z nich na końcu tego długiego procesu okazują się być znaczące. Jedną z decyzji, którą należy podjąć dotyczy materiału na podłogi. Dylemat, czy wybrać panele czy drewnianą podłogę, należy do kategorii kluczowych i z pewnością rzutujących na wiele innych elementów wnętrza.
Pod pojęciem paneli podłogowych kryje się wiele produktów znacznie różniących się między sobą. Mamy drewniane panele warstwowe, panele laminowane oraz panele winylowe (znane również jako panele LVT). Każdy z tych materiałów to inny produkt, o innym wyglądzie i parametrach, ale to co je łączy to możliwość zamontowania na ogrzewaniu podłogowym, szybkość montażu (nawet samodzielnego) i możliwość użytkowania podłogi już w kilka chwil po położeniu. I to właśnie te zalety są kluczowe dla klientów wybierających panele podłogowe. Dodatkowo warto wspomnieć o ich wizualnej stronie. Wybierając konkretny model wiemy, jak finalnie nasza podłoga będzie wyglądać. W każdym wariancie końcowy efekt widzimy już na próbniku. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki w wybarwieniu drewna, delikatnie zmienione zabarwienie desek uwarunkowane miejscem pochodzenia drewna i ilością warstw preparatów zabezpieczających. W przypadku paneli winylowych poza najpopularniejszymi gatunkami drewna mamy jeszcze możliwość wyboru podłogi imitującej marmur, łupek, a nawet beton (i to w kilku odcieniach). Taka opcja pozwala osiągnąć dowolny efekt we wnętrzu i daje możliwość zastosowania przystępniejszych cenowo oraz użytkowo ekskluzywnych materiałów podłogowych. Wady paneli to rodzaj materiału, z którego jest on zrobiony, a także niemożność odświeżenia podłogi po jej długotrwałym użytkowaniu. Panele to nie są w pełni naturalne produkty, a po zużyciu nie nadają się nawet do przetworzenia.
W kategorii podłóg drewnianych mamy lite parkiety, deski oraz mozaiki, które mogą być lakierowane lub pokryte specjalnym olejem, ewentualnie olejowoskiem do podłóg. Niezaprzeczalną zaletą drewna jest piękny, niepowtarzalny i ponadczasowy wygląd, a miłośnicy naturalnych materiałów dodają do tej listy unikalne dla drewna wrażenia dotykowe. Dotyk dłonią, czy stopą jest praktycznie niemożliwy do podrobienia, a ciepło jakie emanuje z podłogi jest kolejnym jej atutem. Niestety drewno na podłodze jest materiałem mniej trwałym niż panel podłogowy, może ulec zarysowaniu, wgnieceniu, a jego zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych jest niemożliwe, ze względu na praktycznie całkowity brak wodoodporności. Do zalet poza wyglądem zaliczymy możliwość odnawiania, a nawet całkowitej zmiany wyglądu podłogi poprzez pokrycie jej, w całości lub tylko w części, kolorowym kryjącym lakierem. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania stopnia połysku wierzchniej warstwy wykańczającej. Podłoga drewniana może być całkowicie matowa lub posiadać delikatny, a nawet pełny połysk. Warto również pamiętać, że podłoga drewniana jest ekologiczna, ponieważ powstaje z surowca odnawialnego, jest materiałem, który może być z powodzeniem użytkowany przez wiele lat, a jej utylizacja nie jest szkodliwa dla środowiska.
Wybór tej jedynej podłogi do najłatwiejszych zadań nie należy. Poza decyzją odnośnie konkretnego materiału, czy to paneli, czy drewna, dochodzi jeszcze kwestia wyboru producenta materiału podłogowego, sposobu ułożenia i montażu. Wszystkie te aspekty będą miały ogromny wpływ na końcowy wygląd podłogi i wraz z innymi elementami stworzą przytulne i harmonijnie urządzone wnętrze.
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
02.10.2023 Wystrój wnętrz
27.09.2023 Wystrój wnętrz
26.09.2023 Wystrój wnętrz
22.09.2023 Wystrój wnętrz