20.04.2022 / Aranżacja wnętrz
Przeplatające się ze sobą kontrastujące pasy i żyłki w odcieniach błękitu i szarości to kolory typowe dla pięknego rzadkiego kamienia kolekcjonerskiego, jakim jest onyks. Jego niezwykła uroda zachwycała od wieków. Nie bez powodu nazywano go najpiękniejszym kamieniem świata i używano go do dekoracji wnętrz, ale także w charakterze talizmanu, ponieważ był uważany za kamień przynoszący szczęście i chroniący przed negatywną energią.
Dzisiejsze płytki onyksowe rzadko są wykonane z naturalnego onyksu, który jest zaliczany do rzadkich minerałów kolekcjonerskich. Płytki imitujące onyks nie odbiegają jednak od nich estetyką. Fakturą i kolorem do złudzenia przypominają naturalny kamień. Można je wykorzystać nie tylko w aranżacji łazienki czy kuchni. Ich niesamowita oryginalność i zarazem uniwersalność sprawia, że będą pięknie się prezentować również w salonie, sypialni czy gabinecie. Zobacz, jak stosować płytki onyksowe we wnętrzach.
Oryginalne płytki onyksowe są wyjątkowe również pod tym względem, że ich niezwykła uroda pasuje do wielu różnych stylów w aranżacji wnętrz. Wpiszą się idealnie zarówno w klasyczne ekskluzywne i luksusowe wnętrza o prestiżowym wystroju, jak i w te bardziej energetyczne, a nawet nieco ekscentryczne aranżacje nawiązujące do stylu nowojorskiego czy art deco. Ich ciekawa wielobarwna powierzchnia będzie pasować także do mieszkań urządzonych w stylach paryskim, glamour czy eklektycznym, które wzbogaci niesamowitymi odcieniami błękitu i nieco uspokoi ich dynamiczny charakter.
Połyskujące błękity i szarości onyksu świetnie sprawdzą się również w aranżacjach nowoczesnych, gdzie podkreślą futurystyczny wygląd wnętrz, minimalistycznych, w których pięknie dopełnią prostą i surową aranżację, ale także industrialnych, ponieważ onyks idealnie komponuje się z wykorzystywanymi w takich wnętrzach surowymi materiałami wykończeniowymi takimi jak beton, kamień, metal czy szkło.
Możliwości zastosowania płytek onyksowych są naprawdę szerokie. Ich duży format sprawia, że przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytkami są ograniczone do minimum, dzięki czemu aranżacje z ich wykorzystaniem są przejrzyste i eleganckie. Pasują więc na ściany i podłogi w salonach, sypialniach, łazienkach, jadalniach i wielu innych pomieszczeniach.
Zarówno w naturalnym onyksie, jak i w płytkach imitujących onyks wyraźnie widoczne są zarówno chłodne pasy kolorystyczne w różnych odcieniach kolorów niebieskiego i szarego, jak i intrygujące cienkie żyłki ciepłych kolorów jak mieniący się złotem beż. To sprawia, że onyks doskonale komponuje się zarówno z chłodnymi, jak i z ciepłymi barwami. Możliwości ich wykorzystania w różnych kombinacjach kolorystycznych są wręcz nieograniczone.
Niesamowity efekt uzyskamy, łącząc płytki onyksowe ze śnieżną, mleczną oraz kremową bielą. Również dobrze prezentują się zestawienia onyksu z szarościami- od delikatnych popielatych, po te mocno nasycone idące w stronę grafitu.
Onyks pasuje również do powierzchni chromowanych, miedzianych, złotych oraz srebrnych. Nieco zaskakujące, lecz także eleganckie i piękne są połączenia onyksowych płytek z naturalnym drewnem oraz kolorami ziemi takimi jak zgaszone zielenie, brązy czy ochra. Chcąc wprowadzić do pomieszczeń głębię i tajemniczość warto zestawić obfitujące w błękity onyks z burgundem, czerwonym winem, bakłażanem, granatem czy czernią.
Z kolei w romantycznych, lekkich wnętrzach sprawdzi się połączenie onyksu z delikatnymi rozbielonymi pastelami, jak liliowy, miętowy czy blady lub przybrudzony róż. Płytki onyksowe możemy stosować w pomieszczeniach oszczędnie lub na całej powierzchni ścian. Wszystko zależy tutaj od naszych upodobań i założeń aranżacji mieszkania. Na przykład duże onyksowe płytki gresowe doskonale sprawdzą się na podłodze lub ścianach w łazience, kuchni czy przedpokoju.
W sypialni będą się one pięknie prezentować na większej powierzchni ściany za łóżkiem lub jako mniejszy fragment wystroju na przykład przy ozdobnej stylowej toaletce. Z kolei w salonie bardzo elegancko i prestiżowo będzie prezentować się onyksowa ściana za sofą czy narożnikiem, ale też jako pełne wyrazu tło za kominkiem.
Dekoracyjna onyksowa ściana to również świetny pomysł jako tło dla stołu w jadalni – będzie ona pasować zarówno do nowoczesnego czy minimalistycznego stołu i krzeseł, jak i do tradycyjnych solidnych drewnianych mebli w stylu klasycznym, a także do luksusowych bogato ozdobnych modeli.
Płytki onyksowe to umacniający się trend w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego, bowiem ich wyjątkowa elegancja i ponadczasowość sprawiają, że pasują niemalże do każdego wnętrza i przez wiele lat nie wyjdą z mody. Płytki tego rodzaju znajdziemy u dobrych producentów glazury. Za te wykonane z naturalnego onyksu zapłacimy od 250 złotych za metr kwadratowy. Te imitujące onyks są równie efektowne, lecz znacznie tańsze. Za sięgnięciem właśnie po nie przemawiają również aspekty ekologiczne.
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
02.10.2023 Biuro
02.10.2023 Przedpokój
28.09.2023 Aranżacja wnętrz