02.12.2022 / Akcesoria domowe
W celu stworzenia komfortowych warunków do kąpieli konieczne jest utrzymanie optymalnej temperatury wody w basenie. Aby obniżyć koszty finansowe ogrzewania, i jednocześnie nie zmniejszać jego wydajności, wystarczy zamontować pompę ciepła do basenu. Działanie tego urządzenia opiera się na wymianie ciepła. Niska energia potencjalna obecna w środowisku naturalnym jest wydobywana przez urządzenie i przekształcana w energię potencjalną o wysokiej temperaturze odpowiednią do podgrzewania wody.
Pod względem źródła ciepła pompy ciepła do basenu dzielą się na:
• Geotermalne wykorzystujące ciepło ziemi – poniżej poziomu zamarzania jej temperatura pozostaje taka sama przez cały rok i wzrasta wraz z głębokością. Sondy pionowe lub kolektory poziome skierowują ciepło w stronę pompy.
• Powietrzne pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego za pomocą wydajnych wentylatorów i przekazują ją wodzie.
• Wodne otrzymują ciepło z wód powierzchniowych lub podziemnych.
Podczas wyboru odpowiedniego modelu podgrzewacza wody należy wziąć pod uwagę lokalizację basenu – na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia, pojemność niecki, jej rodzaj i głębokość oraz początkową temperaturę wody. Ważna jest również temperatura otoczenia. Wszystkie te parametry są niezbędne do określenia odpowiedniego sprzętu pod względem wydajności.
Przed zakupem pompy ciepła do podgrzewania wody należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:
• przed zakupem pompy należy obliczyć straty ciepła basenu;
• straty ciepła będą znacznie mniejsze, jeśli różnice między temperaturą powietrza i wody w niecce będą minimalne;
• obecność powłoki ochronnej pozwala na kilkakrotne zmniejszenie strat ciepła w basenie otwartym;
• sprzęt powinien swobodnie mieścić się w wybranym miejscu, aby był łatwo dostępny w celu konserwacji;
• sterowanie Wi-Fi pozwala na skonfigurowanie pracy pompy ciepła w czasie rzeczywistym, z dowolnego miejsca na świecie.
System podgrzewania wody składa się z trzech obwodów zamkniętych:
W pierwszym obwodzie nośnik ciepła odbiera ciepło z otoczenia i dostarcza je do drugiego obwodu.
W drugim obwodzie ciśnienie czynnika chłodniczego (freonu) spada, po czym wchodzi on do parowacza, gdzie pod wpływem temperatury zamienia się w gaz. Następnie gaz wchodzi do sprężarki, gdzie jest sprężany i podgrzewany, po czym podawany do skraplacza. Trzeci obwód – skraplacz oddaje ciepło do systemu grzewczego basenu. Następnie proces zaczyna się od nowa.
Kolejność podłączania basenowej pompy ciepła zależy od cech konkretnego modelu. Dlatego przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta oraz ściśle przestrzegać wymagań i zaleceń w niej określonych. Zazwyczaj modele przemysłowe dostarczane są już zmontowane i wraz z zestawem komponentów niezbędnych do montażu. Podczas podłączania należy zamontować kilka rur, a także zapewnić zasilanie. W systemie konserwacji basenu podgrzewacz montowany jest w taki sposób, że znajduje się za systemem filtracji i przed chloratorem.
Miejsce montażu takiego sprzętu powinno spełniać następujące wymagania:
• dobra wentylacja;
• brak przeszkód dla ruchu mas powietrza;
• oddalenie od otwartego ognia i innych źródeł ciepła;
• ochrona przed zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi: opadami atmosferycznymi, śmieciem spadającym z góry itp.;
• dostępność dla konserwacji i niezbędnych napraw.
Pompa ciepła to wygodny, wydajny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania basenu. Duży wybór urządzeń do podgrzewania wody możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/urzadzenia-do-podgrzewania-wody.html. Przy prawidłowej eksploatacji koszt modelu zwróci się bardzo szybko, a poprawny montaż znacznie wydłuży żywotność urządzenia.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont
11.07.2024 Budowa i remont