25.09.2020 / Pokój dziecka
Jak to mówi większość rodziców: czas ucieka tak szybko, że po wieku dzieci, można zobaczyć jak ekspresowo mijają kolejne lata. Pociechy w zawrotnym tempie osiągają coraz większy wzrost i stają się coraz starsze. Wraz z upływem czasu, zmieniają się ich zainteresowania, upodobania oraz potrzeby. Warto zwrócić więc uwagę na to, czy wystrój pokoju należącego do pociechy wciąż odpowiada jej preferencjom. Młodzież ma zupełnie inny gust niż dzieci. Z tego względu po osiągnięciu przez dziecko pewnego wieku, należy przeprowadzić metamorfozę w wystroju jego pokoju. Do nowego wyglądu pomieszczenia pociechy, powinniśmy wybrać także zupełnie nowe poszewki, którymi okryta są kołdra oraz poduszki. Pościele dla dzieci raczej nie będą odpowiadały potrzebom nastolatków. Pościel młodzieżowa powinna mieć nieco poważniejszy charakter, który sprawi, że nastolatkowie będą mogli poczuć się znacznie doroślej. Czy są zatem jakieś czynniki, które sprawiają, że pościele dla dzieci i młodzieży są do siebie w pewien sposób podobne? Co różni poszewki dla dzieci na różnym etapie dojrzewania i jak dostosować odpowiednią pościel do wieku dziecka? Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania!
Zapewne zastanawiacie się, czy można w ogóle wymienić jakieś podobieństwa pościeli dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz dla tych będących w wieku nastoletnim. Oczywiście, że tak. Chociaż może się to początkowo wdawać absurdalne, z uwagi na zupełnie inne potrzeby dzieci w tych dwóch okresach dojrzewania, to tak naprawdę istnieją czynniki, które sprawiają, że poszewki dla pociech w różnym wieku są do siebie podobne. Najczęściej podobieństwa te dotyczą kwestii użytkowych, a nie tych związanych z wyglądem. Jednakże te cechy, jak się okazuje, są znacznie ważniejsze, ponieważ wpływają na jakość i komfort snu dziecka. Pociechy w wieku dojrzewania powinny mieć zapewnione jak najlepsze warunki do snu, ponieważ każdego dnia muszą sprostać wielu wyzwaniom, zarówno tym szkolnym jak i domowym. Dlatego też odpowiednia regeneracja, jest niezwykle istotna. Jakie czynniki użytkowe wpływają na podobieństwo pościeli dla dzieci i nastolatków?
Jeden pokój, dwoje dzieci – jak stworzyć kącik dla każdej z pociech? Chcesz poznać odpowiedź na to pytanie? Przeczytaj nasz artykuł!
Chociaż odpowiednie dopasowanie rozmiaru pościeli do wymiarów kołdry wydaje się być oczywiste, to w rzeczywistości udajemy się do sklepów z tego typu tekstyliami zupełnie nieprzygotowani. Najczęściej zapominamy, jaką szerokość ma kołderka pociechy, a przed wyjściem do sklepu kompletnie wypada nam z głowy to, aby pobrać z niej miarę. Wówczas najczęściej kupujemy pościel „na oko”, co jest absolutnie niedopuszczalne. Oczywiście może się zdarzyć tak, że przez przypadek trafimy z rozmiarem pościeli. Jednakże jeśli nie uda nam się dopasować odpowiednich wymiarów, wówczas poszewka może nieestetycznie zwisać z kołdry. Dodatkowo kołdra umieszczona w zbyt dużej bieliźnie pościelowej, może się podwijać, zaginać czy też nierówno układać, co na dłuższą metę może być bardzo problematyczne. Pościel 140×200 dla dzieci jest odpowiednia, jeśli pociecha ma w swoim pokoju pojedyncze łóżko. Wówczas nie ma sensu kupować ani większej kołdry, ani pościeli, ponieważ moglibyśmy zwiększyć prawdopodobieństwo zsuwania się okrycia na podłogę, co zakłócałoby spokojny sen dziecka. Nastolatkowie bardzo często posiadają w pokojach rozkładane sofy. Na takie łóżka lepiej wybrać pościel oraz kołdrę o wymiarach 160×200. Należy jednak pamiętać, by jeden i drugi element okrycia posiadał taką samą wielkość. Jak więc widać odpowiednie dopasowanie wymiarów kołdry i pościeli jest bardzo istotne zarówno dla mniejszych pociech, jak i tych w okresie dojrzewania.
Kolejną cechą wspólną łączącą pościele dla dziecka i nastolatka jest rodzaj zapięcia. Niewiele osób tak naprawdę zwraca uwagę na ten aspekt. Jest to jednak bardzo duży błąd. Każdy rodzic chce uczyć dziecko samodzielności. Dlatego też już od najmłodszych lat maluchy są uczone tego, jak zakładać pościel na kołderkę. Kiedy już kołdra znajduje się w poszewce, nadchodzi czas na zapięcie pościeli. Najłatwiejszym i najbardziej praktycznym sposobem na zapięcie poszewki są guziki. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że taki sposób zapięcia może się zepsuć. Oczywiście guzik może się odpruć, jednak wówczas wystarczy wziąć igłę i nitkę w dłoń i przyszyć go znów do poszewki. Warto także dać szansę zapięciu na zatrzaski (inaczej zwane napami). Taki sposób zapięcia jest także bardzo łatwy, tak więc z pewnością dziecko w każdym wieku będzie mogło sobie z nim poradzić. Świetnie sprawdzą się także poszewki wyposażone w zakładki, przypominające głębokie kieszenie znajdujące się po wewnętrznej stronie pościeli. Taki rodzaj „zapięcia” nie może ulec zepsuciu. Nie działa tam żaden mechanizm. Wystarczy umieścić kołdrę w kieszeni, by nie wypadła z pościeli. Zarówno w pościelach młodzieżowych, dziecięcych jak i tych dla dorosłych, lepiej unikać zapięć na zamek. Bardzo często takie zapięcia są nietrwałe i szybko się psują.
Zastanawiasz się, jakie łóżeczko będzie odpowiednie dla dziecka? Skorzystaj z porad zamieszczonych na stronie wnetrzadladzieci.com!
Oprócz podobieństw między pościelą dla dzieci i nastolatków, można dostrzec także pewne różnice. Są one głównie związane z wyglądem poszewek oraz materiałem, z jakich są wykonane. Nastolatkowie mają zupełnie inny gust niż małe dzieci. Dlatego też konieczne jest wybieranie dla nich innych motywów znajdujących się na poszewkach. Również rodzaj tkanin ma dość duże znaczenie. Skóra dzieci jest delikatniejsza i znacznie bardziej wrażliwa niż cera młodzieży. Jak więc widać, pościele dla dzieci w różnym wieku posiadają także pewne różnice.
Różnice w pościelach dla dzieci na różnym etapie dojrzewania widoczne są na pierwszy rzut oka poprzez znajdujące się na nich motywy. Każdy z nas wie, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają inne upodobania i preferencje dotyczące motywów znajdujących się na poszewkach niż nastolatkowie. Jakie różnice możemy dostrzec w nadrukach znajdujących się na pościelach dla pociech w różnym wieku?
Dla młodszych dzieci warto wybierać pościele wykonane z tkanin posiadających jak największe ilości naturalnych włókiem. Najlepiej sprawdzą się zatem poszewki wykonane z bawełny lub satyny bawełnianej. Takie materiały nie uczulają, tak więc nie musimy się obawiać, że podczas snu wystąpi u dziecka reakcja alergiczna. Starsze dzieci, nie mają tak wrażliwej skóry jak te najmłodsze. Dlatego też nastolatkowie bez przeszkód mogą spać pod pościelą z jerseyu czy kory. Warto jednak pamiętać, że to dziecko powinno wybrać materiał, który jest dla niego najprzyjemniejszy w dotyku.
A jaka pościel dla ciężarnej mamy? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj wpis- “Poduszka do karmienia – niezbędne wyposażenie czy niepotrzebny gadżet?“
20.01.2021 Kuchnia i jadalnia
Kuchnia to szczególne pomieszczenie w każdym domu. W kuchni codziennie przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale także spędzamy wspólnie czas. Przy kubku kawy lub herbaty chętnie dzielimy się wrażeniami z całego dnia. Najczęściej w kuchni […]
Czytaj dalej19.01.2021 Sypialnia
14.01.2021 Ogród
22.12.2020 Pokój dziecka
21.10.2020 Pokój dziecka
25.09.2020 Pokój dziecka
24.09.2020 Pokój dziecka