30.06.2020 / Prześcieradła
Lekkie oraz delikatne tkaniny mają bardzo dużą tendencję do tak zwanego “kulkowania”. Na powierzchni materiału powstają wtedy mało estetyczne włókna, przypominające swoim wyglądem małe kuleczki. Przez ich pojawienie się nasze tekstylia mogą nieco zmniejszyć swoją odporność na zniszczenia i stać się nieprzyjemne w dotyku. Bardzo często problem ten pojawia się w przypadku bielizny pościelowej. Jakie prześcieradło zatem wybrać i jak o nie dbać, by zawsze wyglądało pięknie i spełniało należycie swoją funkcję? Dowiesz się tego po lekturze dzisiejszego artykułu. Sprawdź!
Przeglądając różne modele bielizny pościelowej, nieraz możemy natrafić na polskich dostawców, takich jak np. Zwoltex. Prześcieradła produkowane przez tę firmę zdecydowanie przodują na rodzimym rynku. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dlatego cieszą się niezwykłą popularnością. Warto również wiedzieć, że bielizna pościelowa tego polskiego producenta podbiła serca klientów w niemal całej Europie. Wszystko za sprawą niezawodności oraz trwałości. W sklepach dostaniemy jednak nie tylko takie prześcieradło. Matex czy inni krajowi dostawcy to najczęściej firmy z długoletnim stażem oraz doświadczeniem. Ich produkty zawsze są więc na bardzo wysokim poziomie, a wybierając je, możemy być pewni, że będą to tekstylia, które nigdy nas nie zawiodą.
Porada: jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wybierać produkty wytwarzane na terenie Polski. Bielizna pościelowa sprowadzona spoza granic naszego kraju nie zawsze spełni nasze oczekiwania. Do jej produkcji używa się bowiem najczęściej całkowicie innych materiałów niż te, z których korzystają rodzime firmy.
Kupując tekstylia produkowane zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami, warto wiedzieć, które materiały mają bardzo małą tendencję do “kulkowania”. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać wysokiej jakości prześcieradło, które spełni niemalże wszystkie nasze oczekiwania. Jakie tkaniny są zatem godne polecenia?
Naturalny materiał, taki jak np. bawełna, jest uwielbiany przez większość z nas. Tkanina ta idealnie przepuszcza powietrze, dlatego w czasie snu nigdy nie powinno nam być zbyt gorąco. Dodatkowo bawełna jest trwała, mocna oraz odporna na zniszczenia. Piorąc prześcieradło wykonane z tego materiału zgodnie z zaleceniami producenta, możemy być pewni, że tkanina nie będzie się “kulkować” ani tracić swoich pięknych i intensywnych barw.
Jesienią oraz zimą większość z nas szuka nieco grubszych prześcieradeł, które otulą nas delikatnie ciepłem oraz wyjątkową miękkością. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po bieliznę pościelową wykonaną z frotte. Materiał ten jest bardzo przyjemny w dotyku oraz wyjątkowo mocny. Aby się nie „kulkował”, musimy jednak o niego dbać. Należy prać go w temperaturze ok. 40 stopni, a podczas prasowania unikać bezpośredniego kontaktu z nagrzaną stopą żelazka. Warto więc przykryć prześcieradło np. bawełnianą ściereczką bądź ręcznikiem i dopiero wtedy rozpocząć rozprostowywanie materiału.
Wielbiciele szlachetnych i dostojnych materiałów odpornych na zniszczenie powinni sięgnąć po satynowe prześcieradło. Materiał ten nawet przy intensywnym użytkowaniu zachowuje swoje właściwości oraz niezwykłe walory. Istnieje więc bardzo małe prawdopodobieństwo, że tkanina zacznie się “kulkować”.
Jersey to rodzaj dzianiny. Do jej produkcji wykorzystuje się mieszankę kilku różnych włókien. Dzięki temu łączy w sobie najlepsze właściwości każdej z nich. Decydując się na dobrej jakości “mix”, z pewnością będziemy zadowoleni ze swojego wyboru. Pamiętajmy jednak, że jersey nie lubi obecności innych tkanin podczas prania. Wkładajmy więc do pralki jedynie tekstylia wykonane właśnie z tej dzianiny.
Chyba każdy z nas miał chociaż raz w życiu prześcieradło bądź pościel z kory. Materiał ten słynie głównie ze swojej długowieczności. Możemy go prać w nieco wyższej temperaturze, a mimo to nie zmienia właściwości i zawsze wygląda niemalże idealnie. Nawet przy częstym kontakcie z detergentami czy intensywnym użytkowaniu prześcieradło z kory będzie idealnie gładkie i wolne od małych uciążliwych “kuleczek” na powierzchni.
Gramatura materiału to wskaźnik, który informuje nas o tym, jak gruby jest dany materiał. Jeśli szukamy prześcieradła, które nie będzie miało tendencji do “kulkowania”, powinniśmy decydować się na tkaniny średniogrube bądź grube. Im bowiem będą cieńsze, tym większe prawdopodobieństwo, że z nieco rozluźnionego splotu zaczną wychodzić poszczególne włókna, które następnie zaczną przyjmować formę małych kuleczek. Najlepszą opcją będą więc prześcieradła o gramaturze 125-250 g/m².
Warto pamiętać, że każdy, nawet najwyższej jakości materiał, może zacząć się niszczyć i “kulkować”, gdy nie będziemy o niego prawidłowo dbać. Warto zatem przy każdej zmianie prześcieradła pamiętać o dwóch niezwykle ważnych zasadach. Jakich?
Do prania prześcieradła najlepiej wykorzystać delikatne środki czyszczące. Bardzo mocne detergenty mogą bowiem uszkodzić włókna tkaniny, a co za tym idzie – zniszczyć materiał. Temperatura wody w większości przypadków nie powinna przekraczać 40-60 stopni Celsjusza. Większość pralek posiada obecnie program dedykowany dla pościeli oraz prześcieradeł. Warto więc podczas każdej wymiany bielizny pościelowej korzystać właśnie z takiej funkcji.
Porada: podczas prania prześcieradeł lepiej zrezygnować z bardzo mocnego wirowania. 800 obrotów na minutę będzie optymalną prędkością suszenia.
Większość z nas nie decyduje się na prasowanie prześcieradła oraz pościeli. Jest to jednak bardzo duży błąd. Wysoka temperatura nie tylko sprawia, że bielizna pościelowa jest idealnie równa oraz gładka, ale dodatkowo usuwa z tkaniny wszelkie bakterie czy roztocza, które nie zniknęły podczas prania. Płyta żelazka nie powinna być jednak cieplejsza niż 150 stopni Celsjusza. Materiały, które lubią “przyczepiać się” do nagrzanej stopy urządzenia, należy prasować przez np. bawełnianą ściereczkę. Dzięki takiej pielęgnacji nasze prześcieradło będzie zawsze w niemalże idealnym stanie.
Prześcieradło, które zdążyło się już zmechacić, jesteśmy jeszcze w stanie odratować. Aby pozbyć się nieestetycznych “kuleczek” z powierzchni materiału, potrzebna będzie nam maszynka do golenia. Ostrze należy delikatnie przesuwać po tkaninie, aż do momentu, gdy całe zmechacenie zostanie usunięte. Musimy jednak wykonywać tę czynność bardzo delikatnie i nie wkładać w nią zbyt dużej siły. Osoby, które posiadają w domu specjalną maszynkę do usuwania “kuleczek”, mogą oczywiście posłużyć się właśnie takim urządzeniem. Już po kilku chwilach nasze prześcieradło powinno odzyskać dawny wygląd. Po takiej pielęgnacji należy bezwzględnie przestrzegać zasad dotyczących prania oraz prasowania bielizny pościelowej wymienionych we wcześniejszej części artykułu.
Porada: alternatywą dla maszynki do golenia oraz golarki do ubrań jest pumeks. Wystarczy włożyć go np. do starej pończochy, a następnie delikatnie pocierać nim o materiał. Dzięki tej metodzie z pewnością usuniemy zmechacenia, a tkanina na tym nie ucierpi.
06.12.2023 Budowa i remont
Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w domu – zapewnia domownikom komfort użytkowania pomieszczeń oraz ma niemały, choć pośredni, wpływ na ich bezpieczeństwo. Zdarzają się jednak przypadki, w których w pomieszczeniu nie ma komina – brak więc wentylacji naturalnej, która grawitacyjnie, za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych, odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Jak w takim przypadku […]
Czytaj dalej06.12.2023 Budowa i remont
05.12.2023 Marki
24.11.2022 Prześcieradła
12.07.2022 Prześcieradła
29.06.2020 Prześcieradła
29.06.2020 Prześcieradła