24.01.2023 / Sprzątanie
Odpady powinniśmy segregować. Kropka. Nie powinniśmy szukać wyjątków od tej reguły. Nasza planeta tonie w śmieciach, więc poza wybieraniem możliwie bezodpadowych rozwiązań, jesteśmy zobowiązani do mądrego gospodarowania tym, co już zostało wyprodukowane. Tylko jak zmieścić wszystkie potrzebne pojemniki na odpadki w niewielkim mieszkaniu? Poznaj kilka sposobów na segregację.
Domowe pojemniki na odpadki zwykle nie są szczególnie piękne – raczej staramy się je ukryć, dlatego najczęściej chowamy je do szafki pod zlewem. Nie zawsze jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie, do tego w małych kuchniach strata miejsca do przechowywania na rzecz koszy na śmieci bywa niefortunnym rozwiązaniem. Zobacz, jak mądrze segregować odpady na ograniczonej przestrzeni, nie tracąc estetyki wnętrz.
Choć jest kilka uniwersalnych zasad, do których należy się stosować, segregując odpady, to ostatecznie wszystko powinniśmy sprawdzić w swojej gminie. Firma zajmująca się wywozem odpadów na jej terenie ma najpewniej opracowane zasady segregacji, które udostępnione są mieszkańcom – w urzędzie, w spółdzielni mieszkaniowej czy choćby na stronie internetowej. Takie informacje powinny się też znaleźć w Twoim budynku mieszkalnym, tam, gdzie rozwieszane są ogłoszenia dla mieszkańców.
Co może różnić sposoby segregacji w różnych gminach? Na przykład konieczność rozdzielania opakowań szklanych na bezbarwne i kolorowe, albo pojemnik, do którego powinniśmy wrzucać opakowania Tetra Pak – jedne firmy zabierają je wraz z odpadami zmieszanymi, inne proszą o wrzucanie ich do kontenerów na metale i tworzywa sztuczne.
Kosze na odpady musisz dostosować do wymagań w swojej gminie, do miejsca dostępnego w Twoim mieszkaniu oraz do tego, jak gospodaruje się odpadami w Twoim gospodarstwie domowym. Przyjrzyj się przez jakiś czas, jak często wypełniacie identyczne worki z odpadami zmieszanymi, a jak często – z poszczególnymi frakcjami śmieci segregowanych. Pozwoli to oszacować, jak duże kosze dla każdej z frakcji sprawdzą się w Twoim mieszkaniu.
Zwróć też koniecznie uwagę na miejsce do przechowywania odpadów – możesz wybrać rozwiązanie klasyczne czyli kosze pod zlew – wysuwane z szafki, na specjalnych szynach lub umieszczone w dużej szufladzie pod zlewem. Możliwość wysuwania koszy jest ogromnym ułatwieniem np. podczas przygotowywania posiłków.
Jeśli nie masz na to miejsca w szafce, nie rezygnuj z segregacji – wybierz estetyczne kosze, które będą stały na widoku lub… jeden duży kosz podzielony na komory do segregacji odpadów.
Myśląc o koszach na śmieci, wyobrażamy sobie zwykle miejsce w kuchni. Pamiętaj jednak, że komfortowo jest ustawić niewielki kosz na odpady kosmetyczne czy higieniczne w łazience. Mały kosz na papier warto postawić także przy biurku w gabinecie i pokoju dziecięcym.
Poza tym – nie zapominaj o balkonie! Na zewnątrz możesz z powodzeniem trzymać dodatkowy kosz np. na papier czy szkło, jeśli nie znajdujesz na to miejsca wewnątrz. Wykaż się proekologiczną postawą i szukaj rozwiązań!
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
12.04.2024 Sprzątanie
12.03.2024 Porady
19.02.2024 Sprzątanie
22.01.2024 Sprzątanie