26.05.2022 / Aranżacja wnętrz
Styl retro cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Pokolenie, które urodziło się w latach 80. i 90. XX wieku, chętnie sięga po elementy wystroju charakterystyczne dla lat 50., 60. i 70.
To dobry pomysł, jeśli zależy nam na niebanalnym, kolorowym wnętrzu. Pozwala też na wykorzystanie mebli czy ozdób, które zalegają w niejednym domu i nie pasują do nowoczesnego wystroju. W stylu retro natomiast będą stanowić jego kwintesencję. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak najlepiej oddać styl z tamtej epoki.
Styl retro czerpie z wystroju wnętrz, jaki królował w polskich domach w latach 50., 60. i 70. XX wieku. By odwzorować panujący w nich klimat, można zarówno wykorzystać oryginalne meble i dodatki, jak i produkowane współcześnie, a jedynie stylizowane na stare.
Wnętrza z tamtego okresu wyróżniały się mocnymi kolorami, a także geometrycznymi i roślinnymi wzorami. Współczesność nieco łagodzi te elementy, ale w większym lub mniejszym stopniu muszą się one pojawić w wystroju retro. Z kolei meblom powinny towarzyszyć chromowane elementy – nóżki lub uchwyty.
We wnętrzach z minionej epoki często można było spotkać zieleń, głównie w odcieniu oliwkowym, groszkowym i awokado, a także musztardową żółć, brąz, czerwień i pomarańcz. Elementy dekoracyjne zaś wyróżniały się fioletem, różem, turkusem lub złotem.
Miłośnicy XX wieku w stylu zza oceanu, szczególnie w kuchni, często łączą ze sobą biel i czerń oraz czerwień i miętę.
Najlepszym tłem dla stylu retro będą drewniane parkiety. Szczególnie jeśli ułożymy je w jodełkę lub wzór koszykowy.
Można też na wzór zachodu wybrać naturalne deski, które sprawdzą się także, gdy postanowimy zmienić wystrój, a nawet wykładziny dywanowe w stonowanych kolorach, by stanowiły jedynie tło dla intensywniejszych barw mebli i dekoracji.
Na podłodze w kuchni i łazience można położyć klasyczne gładkie płytki ułożone na przykład we wzór czarno-białej szachownicy lub kafelki w geometryczne wzory.
W przeszłości ściany pokrywały przeróżne kolory oraz wzorzyste tapety. Obecnie najczęściej są jednak malowane na biało, by nie przytłaczały pomieszczenia, a jedynie uwydatniały wzory i kolory wyposażenia. Jeśli jednak zależy nam, by zaakcentować styl retro również w wykończeniu ściany, możemy położyć tapetę na jedną ze ścian, na przykład za kanapą. Najwięksi miłośnicy stylu minionej epoki, a przy tym osoby niebojące się mocnych kolorów, decydują się niekiedy na ściany w kolorze butelkowej zieleni.
W kuchni i łazience doskonale sprawdzą się nieduże, kwadratowe kafelki. Zarówno te białe, jak i w odcieniach brudnej zieleni, pudrowego różu czy błękitu, a nawet musztardowej żółci.
We wnętrzach urządzonych w stylu retro meble stanowią główny, wyróżniający się element. Powinny być wykonane z drewna, skóry czy mosiądzu, a także z dobrego jakościowo plastiku.
W salonie w stylu retro powinna znaleźć się kanapa na cienkich drewnianych lub chromowanych nóżkach, jaką również i dziś możemy znaleźć w wielu sklepach. Wybierając kolor jej obicia, szukajmy inspiracji głównie wśród nasyconych barw – granatu, pomarańczu czy zieleni awokado. Do kompletu możemy dołożyć oryginalne lub stylizowane fotele i krzesła. Aranżacje salonu w stylu retro trudno jest sobie wyobrazić bez kredensu, meblościanki czy witryny mocno kojarzącej się z okresem PRL-u.
Tradycyjne kredensy sprawdzą się także zamiast kuchennych szafek. Wystrój doskonale uzupełni tam okrągły drewniany stół.
Dekoracje są bardzo ważne w tworzeniu aranżacji retro. Zdecydowanie nie warto traktować tego elementu z mniejszą uwagą. Wnętrza mogą dopełnić takie przedmioty jak metalowe kwietniki i gazetniki, porcelana, stojące lampy z abażurami, szczególne tymi z materiału z frędzlami na końcu, czy kolorowe poduszki i narzuty. Na podłodze możemy położyć dywan w geometryczne wzory, a na ścianach znajdźmy miejsce na plakaty i grafiki z drugiej połowy XX wieku lub na stare fotografie w drewnianych ramkach.
22.09.2023 Wystrój wnętrz
Lampy LED są dostępne w różnych kształtach – mogą być kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Dzięki zaawansowanej technologii LED, oferują nie tylko estetykę i modny design, ale także energooszczędność, trwałość i szerokie możliwości aranżacyjne. W tym artykule przyjrzymy się różnym ich rodzajom oraz ich zastosowaniom, a także dowiemy się, dlaczego warto wybrać […]
Czytaj dalej22.09.2023 Budowa i remont
21.09.2023 Dekorowanie
22.09.2023 Wystrój wnętrz
16.08.2023 Wystrój wnętrz
21.07.2023 Wystrój wnętrz
20.07.2023 Wystrój wnętrz