14.12.2022 / Kuchnia i jadalnia
Jeśli wiesz, jak ułożyć sztućce po zjedzeniu posiłku w restauracji, to porozumiesz się z kelnerem bez słów. Odpowiednio położony widelec i nóż same zakomunikują, że jesteś zachwycony smakiem zamówionego dania lub niezbyt Ci ono smakowało; że chcesz sobie zrobić przerwę albo już skończyłeś jeść i będziesz prosił o rachunek. Dla tych, którzy jeszcze nie są do końca przekonani, że dobrze odkładają sztućce po jedzeniu, przygotowaliśmy krótki poradnik.
Nóż i widelec możesz odłożyć po jedzeniu na talerz na wiele sposobów. Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj ułożenia sztućców oznacza dla kelnera lub gospodarza imprezy zawsze coś innego. Warto zatem poznać ten “tajny język”, aby móc bez słów powiedzieć, że: “już skończyłem jeść”, “poproszę o następne danie”, “dziękuję, bardzo mi smakowało”, czy “niestety, ale ta potrawa nie przypadła mi do gustu”.
Komunikowanie się za pomocą odpowiednio ustawionego noża i widelca powinno być przestrzegane w eleganckich restauracjach, na uroczystych przyjęciach, bankietach oraz galach. Jednak układanie sztućców po jedzeniu, to nie wszystko. Musisz także wiedzieć, jak ułożyć wszystkie elementy zastawy przed tym, jak goście zasiądą do stołu. Odwiedź https://nowoczesny.pl/jak-ukladac-sztucce-lekcja-savoir-vivre/ i zobacz, jak zrobić to poprawnie.
Kiedy jeszcze nie skończyłeś posiłku, a masz ochotę na zrobienie sobie chwili przerwy, to na krawędzi talerza połóż trzonek widelca na godzinie 8, a trzonek noża na godzinie 4. Widełki widelca oraz ostrze noża nie mogą się ze sobą stykać. Dzięki takiemu ułożeniu nie ma ryzyka, że sos spłynie po powierzchni sztućców i zabrudzi obrus.
Kiedy chcesz zakomunikować kelnerowi lub gospodarzowi przyjęcia, że już skończyłeś jeść, ułóż nóż i widelec równolegle do siebie trzonkami na godzinie 17. Dzięki takiemu ustawieniu sztućce nie będą się zsuwać z talerza w czasie przenoszenia go na tacę. Warto też wiedzieć, że kelner na uroczystym przyjęciu może zabrać naczynia ze stołu dopiero wtedy, kiedy wszyscy skończą jeść.
Jeśli danie bardzo Ci smakowało, możesz poprzez odpowiednie ułożenie sztućców pochwalić szefa kuchni. Nóż i widelec połóż równolegle do siebie na godzinie za piętnaście trzecia. Kelner, widząc takie ustawienie, będzie wiedział, że może już zabrać talerz, a w kuchni przekazać pochwałę odpowiedniej osobie.
Nawet jeśli masz jeszcze coś na talerzu, a jesteś już zdecydowany, aby poprosić o następne danie, połóż sztućce na krzyż. Kelner zabierze talerz z niedokończonym jedzeniem i przyniesie kolejną zamówioną przez Ciebie potrawę.
Czasami się tak zdarza, że zamówione przez Ciebie danie, nie odpowiada Twoim oczekiwaniom. W restauracji można dać o tym znać kelnerowi, wkładając ostrze noża pomiędzy widełki widelca. Złączone w ten sposób sztućce trzeba wtedy położyć na talerzu w miejscu godziny za dwadzieścia piąta.
Wyżej wymienione sygnały to jednak nie wszystko. Stanowią one jedyne podstawy, które powinien znać każdy, kto często bywa w restauracjach czy na bankietach. Warto jednak znać także inne znaki, dzięki którym nic nas nie zaskoczy.
Najczęściej zanim zasiądziemy do stołu, sztućce są już odpowiednio ułożone. Czasem jednak zdarza się, że musimy je rozmieścić samodzielnie. W takiej sytuacji warto pamiętać, by po lewej stronie znalazł się widelec. Jego ząbki powinny być skierowane ku górze. Nóż należy natomiast ułożyć po prawej stronie, pamiętając, by jego ostrze było skierowane w stronę talerza. Takie rozmieszczenie sztućców oznacza, że jesteśmy gotowi na podanie pierwszego z dań.
Jeśli danie, które właśnie zjedliśmy, bardzo nam smakowało, możemy poprosić o dokładkę. Należy wtedy ułożyć sztućce w taki sam sposób, jak podczas sygnalizowania krótkiej przerwy. Trzon widelca powinien więc być położony na godzinie ósmej, noża natomiast na czwartej. Ząbki i ostrze powinny jednak się wtedy ze sobą stykać. Taki znak to dla kelnera sygnał, że chcielibyśmy prosić o dodatkową porcję dania.
Często zdarza się, że spożywając dany posiłek od razu wiemy, że będziemy stałym bywalcem danej restauracji. Możemy zakomunikować to kelnerowi nie używając słów. Wystarczy, że położymy na nożu widelec i ustawimy sztućce na godzinie piątej.
Niekiedy zdarzy się, że poziom obsługi w danym lokalu pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji również możemy użyć sztućców, by to zakomunikować. Należy wtedy ostrze noża włożyć między ząbki widelca i położyć oba te elementy, tworząc z nich literę V. Jest więc to pozycja odwrotna do sygnału informującego o złym smaku dania.
Gdy coś z naszym daniem było nie tak lub po prostu chcemy złożyć jakąkolwiek reklamację, sztućce należy ułożyć na bokach talerza. Ważne jest jednak to, by były one do siebie równoległe, a ich ząbki i ostrza były skierowane ku dołowi.
Ciekawostka: jeśli podczas wizyty w restauracji piliśmy również kawę czy herbatę, łyżeczkę należy ułożyć na spodku, po prawej stronie filiżanki.
Z pewnością teraz, gdy już wiemy, jak ułożyć sztućce po posiłku, każda wizyta w restauracji będzie o wiele mniej stresująca.
Jeśli natomiast w najbliższym czasie szykuje się jakieś przyjęcie w Twoim domu, pamiętaj, że kluczowy jest także układ sztućców na stole przed jedzeniem. Wiesz, jak rozłożyć wszystko prawidłowo? Sprawdź to na https://dobrewnetrza.net/2022/11/23/uklad-sztuccow-na-stole-czyli-jak-prawidlowo-nakryc-do-stolu/!
31.05.2023 Rolety i żaluzje
Rolety zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem do domów i budynków, ale również pełnią wiele praktycznych funkcji, takich jak ochrona przed słońcem, wiatrem, hałasem i intruzami. Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych może być jednak wyzwaniem, z uwagi na szeroką gamę dostępnych opcji na rynku. W tym artykule omówimy kilka czynników, na które warto zwrócić […]
Czytaj dalej31.05.2023 Rolety i żaluzje
29.05.2023 Kuchnia i jadalnia
23.05.2023 Kuchnia i jadalnia
09.05.2023 Budowa i remont
19.04.2023 Kuchnia i jadalnia