19.05.2022 / Łazienka
Piękna łazienka to pomieszczenie funkcjonalne, estetyczne i wygodne w użytkowaniu. Jeśli w łazience zdecydowałeś się na to, by ustawić wannę, warto wiedzieć, jaki model będzie najodpowiedniejszy.
Różne rodzaje wanien umożliwiają stworzenie ciekawych kompozycji, jednak szeroki asortyment może niejednego przyprawić o zawrót głowy. Jaką wannę wybrać i czemu dokładniej się przyjrzeć przy zakupie tego elementu? Sprawdź!
Jak wybrać wannę? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry danych produktów oraz możliwości znajdującego się w twoim domu pomieszczenia. Wanna powinna przede wszystkim mieć odpowiedni rozmiar — nie może być za duża, inaczej nie zmieści się w łazience i korzystanie z niej będzie niemożliwe. Zbyt mała z kolei to produkt, które będzie niewygodny i może wydawać się brzydki w danej aranżacji.
Zanim zaczniesz przeglądanie ofert z wannami, warto zatem zmierzyć przestrzeń kąpielową. Najważniejszymi wymiarami będą: długość oraz szerokość miejsca, w którym może stanąć produkt. Dobrze też od razu zaznaczyć, jaka wanna ma być wysoka.
Inne parametry, na które zwraca się uwagę to materiał wykonania, kształt oraz styl, w jakim produkt został wykonany.
Dobranie wanny do łazienki to nie lada wyzwanie. O wybór odpowiedniego produktu zadba Merkury Market – https://www.merkurymarket.pl/, który przygotował poniższy artykuł. Sprawdź przygotowane przez sklep wskazówki i porady, a wybór wanny stanie się o wiele prostszy.
Kiedy znasz już wymiary miejsca, w jakim ma stanąć wanna, można zastanowić się nad kształtem produktu. Popularne marki prezentują różnorodne wanny, dlatego dobrze jest zorientować się, jaki kształt będzie najlepiej prezentował się w Twojej łazience. Na rynku dostępne są wanny prostokątne, kwadratowe lub wanny owalne, okrągłe. Wymiary wanny mogą w znaczący sposób pomóc Ci w wyborze kształtu wanny.
Zdecydować możesz się na wanny asymetryczne lub wanny symetryczne. Kształt wanny będzie szczególnie ważny wtedy, gdy chcesz ten element dopasować do nietypowej aranżacji. Klasyczne łazienki będą lepiej wyglądały z symetrycznymi wannami prostokątnymi lub owalnymi, nowoczesne wnętrza z kolei skorzystają na asymetrycznym lub nietypowym kształcie prostokąta, kwadratu lub koła.
Ciekawym pomysłem może być też wanna sześciokątna, ta jednak może być ustawiona zwykle jedynie w dużej łazience.
Wanny owalne, prostokątne lub kwadratowe mogą być sprzedawane jako modele dostawiane jednym bokiem do ściany albo jako wanny narożne. W wielu przypadkach produkt przylega nie jednym, ale dwoma lub nawet trzeba bokami do ścian, zatem taka wanna stała powinna mieć odpowiedni kształt.
Duże łazienki będą wyglądały atrakcyjniej z wannami okrągłymi lub kwadratowymi, w mniejszych pomieszczeniach lepiej ustawić tradycyjne modele prostokątne.
Wyjątkowym rodzajem wanien są wanny wolnostojące. Wanna wolnostojąca nie przylega żadnym bokiem do ściany, nawet wtedy, gdy jest do niej dostawiona. To opcja idealna zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. To świetne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy chcesz stworzyć strefę domowego spa.
Kąpiel to synonim luksusu, a nowoczesne modele w różnych kształtach mogą stać zarówno na środku pomieszczenia o większym metrażu, jak i być dostawione do ściany w nie aż tak dużych łazienkach.
Wanna wolnostojąca to wysoki komfort zażywania kąpieli. Szczególną uwagę zwraca wyprofilowanie dna, dzięki któremu odpoczynek i relaks w takiej wannie jest naprawdę wyjątkowy.
W trakcie zakupu wanny ważny jest również materiał, z jakiego wanna jest wykonana. Popularne są wanny żeliwne oraz akrylowe. Wanny metalowe to trwałość i duża wytrzymałość — wanna taka będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i na pewno posłuży Ci przez długie lata. Aby zabezpieczyć wannę przed korozją, stosuje się odpowiednie powłoki. Niestety, w tego rodzaju wannach szybko stygnie woda oraz powierzchnia samej wanny.
W przypadku Twojej łazienki możesz zdecydować się też na wanny z akrylu. Ten wyjątkowy materiał jest szczególnie polecany tym, którzy oczekują dużego komfortu — gładka powierzchnia pozwoli na wyjątkowy wypoczynek. O wysoki poziom relaksu dbają również określone właściwości takiej wanny. Takie akrylowe modele nie są również zimne, dobrze utrzymuje także temperaturę wody.
Zarówno wanny stalowe, jak i akrylowe to produkty, które dostępne są w ciekawych kształtach. Wanna owalna, prostokątna, kwadratowa lub inna — wszystkie będą dostępne zarówno jako wanny metalowe, jak i akrylowe. Materiały te wykorzystywane są również wtedy, gdy produkowana jest wanna narożna.
Trudnego wyboru wanny warto dokonać po wcześniejszym zorientowaniu się w ofercie rynkowej. Nie wszystkie modele sprawdzą się w przypadku małych lub dużych łazienek. Jeśli dysponujesz dużą łazienką, wybór będzie zapewne o wiele większy, jednak rynek przygotował też idealne rozwiązanie także dla tych, którzy w przestrzeni swojej łazienki nie mają aż tyle miejsca.
W dużej wannie doskonale się relaksuje, jednak często większe modele są zbyt duże do małych łazienek. Dopasuj zatem wannę do łazienki i jej wielkości. Różne wersje danego modelu pomogą Ci dopasować produkt do przeznaczonego na kąpielową przestrzeń miejsca.
Dobrze też w odpowiedni sposób dobrać rodzaj produktu do panującej w pomieszczeniu aranżacji. Klasyczne łazienki to wnętrza, gdzie sprawdzi się najbardziej uniwersalna, tradycyjna wanna o prostokątnym lub owalnym kształcie. Dobrze, aby miała również równe boki. Najczęściej spotyka się we wnętrzach klasycznych modele dostawiane przynajmniej jednym bokiem do ściany.
Nowoczesne aranżacje są w sprawach kąpieli o wiele bardziej fantazyjne. Stawiają też o wiele częściej na pomieszczenia przestronne, aranżacja takiej dużej łazienki jest zatem o wiele prostsza. Często też zakupuje się do takich łazienek wanny z hydromasażem, w których specjalne dysze dbają o dodatkowy komfort odpoczynku.
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
27.09.2023 Łazienka
07.09.2023 Łazienka
01.09.2023 Łazienka
31.08.2023 Łazienka