28.01.2020 / Wystrój wnętrz
Styl industrialny nieodłącznie wiąże się z post-fabrycznymi loftami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić w ten sposób nawet niewielkie mieszkanie. To idealna estetyka dla indywidualistów, którzy nie boją się przełamywać schematów i chętnie otaczają się przedmiotami z duszą. Industrialne wnętrza są efektowne, a zarazem bardzo proste – nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych, by zaaranżować mieszkanie w przemysłowym stylu.
Styl industrialny wywodzi się z USA: wielki kryzys gospodarczy w latach 50. XX wieku spowodował tam zamknięcie wielu zakładów przemysłowych. Opuszczone hale fabryczne wymagały ponownego zagospodarowania. Z biegiem czasu zaczęto więc przekształcać je w lokale mieszkalne, nazywane potocznie loftami (ang. „poddasze”, „strych”).
Rozwiązanie przyjęło się najpierw w awangardowym, artystycznym środowisku – fabryczne lokale były tanie w utrzymaniu, a ich przestronne wnętrza stwarzały znakomite warunki do twórczej pracy. Lofty zdobyły powszechne uznanie wraz z modą na minimalizm – obecnie wnętrza tego typu cieszą się dużym prestiżem, a wystrój w stylu industrialnym nawiązuje do ich korzeni.
Przestrzeń to dominanta stylu industrialnego. Ściany działowe ograniczamy do minimum, podobnie postępujemy z meblami i sprzętami – pozostawiamy tylko to, co konieczne do wygodnego funkcjonowania i zachowania prywatności. Aby wywołać podobny efekt w niewielkim wnętrzu, skorzystaj ze sprawdzonego triku: zawieś na ścianach duże lustra, które optycznie pogłębią przestrzeń.
Charakterystyczne dla wnętrz industrialnych są wielkie okna, pozbawione ozdobnych firan, osłonięte jasnymi roletami. Duża powierzchnia wymaga solidnego oświetlenia: pod sufitem zawieszamy więc masywne lampy o minimalistycznej formie, wyposażone w stalowe lub aluminiowe klosze. Oświetlenie uzupełniamy punktowymi lampami LED; jeśli masz ochotę na odrobinę koloru, możesz wykorzystać barwione żarówki lub dekoracyjne neony.
Styl industrialny zakłada maksymalną oszczędność środków wystroju wnętrza. Każdy element musi być przede wszystkim funkcjonalny; nie musimy poświęcać czasu na wykończenie – użyte materiały zachowują swoją oryginalną fakturę i zabarwienie. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są więc „gołe” ściany z cegieł lub betonu, odsłonięte elementy instalacji, a w loftach o kilkumetrowej wysokości – antresole wyposażone w ażurowe, metalowe schody. Na podłogach także stosuje się beton, jednak materiał ten trudno utrzymać w czystości. Jeśli wolisz gładszą powierzchnię, wybierz gres o fakturze zbliżonej do metalu lub betonu; w industrialnej aranżacji świetnie zaprezentuje się także prosty, drewniany parkiet.
Obok wspomnianej cegły i betonu we wnętrzach industrialnych dominują materiały kojarzone z techniką i nowoczesnością: metal, szkło, plastik. Materiały te narzucają wnętrzu chłodną tonację kolorystyczną. Industrial mieni się odcieniami szarości i srebra, bieli i czerni, stalowych niebieskości i grafitu. Standardową paletę barw ocieplają ceglane czerwienie i brąz naturalnego drewna.
Surowe wnętrze jest świetnym tłem dla nieszablonowych akcesoriów, które podkreślą Twój indywidualizm i odwagę. Szczególnie interesująco prezentują się sprzęty przeniesione wprost z fabryk i zakładów przemysłowych: metalowe szafki robocze, meble z palet produkcyjnych, stalowe naczynia i sztućce. Przedmioty te nie muszą być nowe – naturalne zużycie dodatkowo dodaje im charakteru. Znajdziesz je na pchlich targach, w antykwariatach, second-handach i aukcjach internetowych: przy odrobinie inwencji styl industrialny jest więc nie tylko efektowny, ale i bardzo ekonomiczny!
Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić industrialne wnętrze? Zastanawiasz się, na jakie meble postawić? Zapraszamy do lektury artykułu https://wnetrzadlaciebie.com/wnetrze-w-stylu-industrialnym-jak-je-stworzyc!
31.05.2023 Rolety i żaluzje
Rolety zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem do domów i budynków, ale również pełnią wiele praktycznych funkcji, takich jak ochrona przed słońcem, wiatrem, hałasem i intruzami. Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych może być jednak wyzwaniem, z uwagi na szeroką gamę dostępnych opcji na rynku. W tym artykule omówimy kilka czynników, na które warto zwrócić […]
Czytaj dalej31.05.2023 Rolety i żaluzje
29.05.2023 Wystrój wnętrz
26.05.2023 Wystrój wnętrz
23.05.2023 Wystrój wnętrz
18.05.2023 Wystrój wnętrz