22.11.2021 / Marki
Prostota i minimalizm to cechy, które kojarzą się z wnętrzem w stylu loftowym. Styl ten powstał w połowie XX wieku w Nowym Jorku i cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak urządzić wnętrze w stylu loft?
Styl loftowy, podobnie jak styl industrialny powstał w latach 50 XX wieku w Nowym Jorku. Choć terminy te często są używane zamiennie, pomiędzy tymi stylami istnieje wiele różnic.
Mimo podobieństw, takich jak otwarte przestrzenie, wysokie sufity, jasne kolory, surowe materiały czy widoczne elementy instalacji, loftowe wnętrze jest bardziej przytulne i w aranżacji wnętrza wykorzystuje współczesne meble. Z kolei we wnętrzach w stylu industrialnym znajdziemy elementy nawiązujące do pomieszczeń pofabrycznych i panuje tu surowy klimat.
Sty loftowy był popularny wśród nowojorskiej bohemy artystycznej, która zasiedlała dawne fabryki. Opuszczone budynki, których napływ był skutkiem ówczesnej recesji gospodarczej, zaczęto adaptować na pracownie i mieszkania.
Z czasem industrialny klimat i nieszablonowe rozwiązania architektoniczne zdobyły uznanie wśród osób ceniących sobie awangardowy styl. Lofty połączyły minimalizm dawnych fabryk ze współczesnym wzornictwem. Surowe, przemysłowe wnętrza zostały wzbogacone o nowoczesne meble i dodatki.
We wnętrzach urządzonych w stylu loftowym dominuje chłodna paleta barw, którą może przełamywać kolor czerwony, żółty czy pomarańczowy. Charakterystycznym elementem są nieotynkowane ściany oraz widoczne elementy instalacji, takie jak cegły czy rury.
Loftowe wnętrza wyróżniają otwarte przestrzenie, szerokie drzwi wysokie sufity oraz okna, które zapewniają dużo naturalnego światła.
Jeśli urządzasz nowe mieszkanie lub po prostu chcesz wprowadzić do swojego domu elementy stylu loftowego, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jako że tego typu wnętrza cechuje minimalizm, pamiętaj o zasadzie – im mniej, tym lepiej.
O ile to możliwe, postaraj się uzyskać jak najwięcej otwartych przestrzeni, które w stylu loftowym pełnią bardzo ważną funkcję.
W nowym mieszkaniu możesz zaplanować loftowe wnętrze już na początkowym etapie urządzania wnętrza. W innym przypadku można rozważyć likwidację ścian działowych, które nie są niezbędne. Do minimum należy ograniczyć ilość mebli i dodatków.
Warto postawić na surowe drewno, metalowe lampy i ceglane ściany. Wybierając meble, pamiętaj, aby były jak największe, dzięki czemu nie będą pomniejszać optycznie przestrzeni.
Jako że do mieszkania urządzonego w stylu loftowym powinno wpadać dużo światła, dobrym pomysłem będzie rezygnacja z osłon okiennych. Sprawi to, że okna będą odpowiednio wyeksponowane i nic nie będzie zakłócać dopływu naturalnego światła.
Dbając o surowy klimat wnętrza, nie trzeba maskować elementów konstrukcji – wprost przeciwnie, wskazane jest ich wyeksponowanie. Betonowe płyty stropowe, słupy czy cegły na ścianach to naturalny element loftów. Jeśli takich elementów brakuje w mieszkaniu, można zastosować rozwiązania, które będą je przypominać.
Dobrym pomysłem będzie tynk, który imituje betonową powierzchnię lub położenie na ścianie betonowych płyt. W łazience można ułożyć szare płytki gresowe lub ceramiczne, które będą przypominać beton. Świetną ozdobą loftowego wnętrza są też lampy w przemysłowym stylu, które przypominają elementy instalacji znajdujące się w pomieszczeniach fabrycznych.
Choć we wnętrzu loftowym nie powinno znajdować się zbyt wiele mebli, nie może tu zabraknąć miękkich, wygodnych siedzisk. Warto też wybrać poduszki z naturalnych materiałów, dzięki którym wnętrze będzie przytulne.
20.03.2023 Dekorowanie
Zależy Ci na tym, żeby pięknie udekorować okno, ale nie chcesz uzyskać „babcinego” efektu? Zastanawiasz się, jakie aranżacje okienne są teraz modne? Wybór firan i zasłon jest niezwykle szeroki. Możesz wybierać spośród fascynujących wzorów, kolorów i faktur. Nic dziwnego, że się w tym gubisz. Aby nie popełnić faux-pas przy tworzeniu kompozycji, […]
Czytaj dalej14.03.2023 Budowa i remont
10.02.2022 Marki
09.02.2022 Marki
08.02.2022 Marki