23.06.2021 / Aranżacja wnętrz
Styl industrialny to surowe wnętrza przypominające często dawne przestrzenie fabryczne. Wydawać by się mogło, że jest to styl, który nie ma nic wspólnego z przytulnością, ale odpowiednia aranżacja może spowodować, że fabryczne wnętrze stanie się wyjątkowo interesującym przestrzenią pełna pozytywnej energii.
Początki stylu wywodzą się z lat 50. XX wieku ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie wtedy magazyny i budynki przemysłowe zaczęły być zamieniane na mieszkania. Początkowo zajmowane były głównie przez artystów, z czasem stały się bardzo pożądanymi i prestiżowymi mieszkaniami.
Podstawowym wyznacznikiem tego stylu są duże przestrzenie, wysokie sufity i okna umożliwiające przenikanie dużej ilości światła słonecznego, otwarcie na kontakt ze światem zewnętrznym daje poczucie swobody i wolności. W trakcie przebudowy wnętrza na aranżację stylu industrialnego trzeba przede wszystkim pozbyć się ścianek działowych, aby pomieszczenie miało otwartą przestrzeń, należy pozbyć się jak największej ilości zbędnego wyposażenia i różnych bibelotów. Surowe materiały i niczym nieprzykryte instalacje to istotne wyróżniki tej estetyki. Główne cechy stylu industrialnego to przede wszystkim:
We wnętrzach industrialnych dobrze sprawdzą się solidne meble, które sprawiają wrażenie ciężkich, może to być np. duży drewniany stolik z metalowymi nogami i wygodna sofa, która nada wnętrzu przytulności. Aby nadać przestrzeni indywidualnego charakteru trzeba łączyć stare z nowym, mogą to być stylowe meble z epoki przypominające wyposażenie fabryk albo bardzo nowoczesne z elementami metalu, szkła czy kamienia. Aby przełamać surowość wystroju, można dodać ekstrawagancki fotel w kontrastowym kolorze.
Meble i inne dodatki stylu vintage są ciekawym uzupełnieniem stylu industrialnego. Pochodzą zazwyczaj z targu staroci, np. stara maszyna do pisania czy gramofon doda ciepła surowym wnętrzom. Można również wykonać niepowtarzalne egzemplarze mebli, do których wykorzystywane są materiały pochodzące z recyklingu. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności, takie meble możemy stworzyć sami. Bryła mebli powinna mieć prostą formę i kwadratowe bądź prostokątne kształty, kojarzące się z minimalizmem. Z kolei w poszukiwaniu nowych mebli do wnętrz industrialnych warto odwiedzić stronę https://strongtree.pl/, na której znaleźć można bogatą kolekcję mebli w stylu loftowym.
Duży wpływ na estetykę wnętrza mają również odpowiednio dobrane lampy z metalowymi osłonami bądź zwykłe żarówki zawieszone na kablu lub sznurze.
Charakterystyczne kolory w stylu industrialnym są stosowane i surowe, dlatego dobrze jest dodać jakiś wyrazisty kolorystycznie akcent, aby ożywić wnętrze. Przeważające kolory ścian to biel, szarość, czerń oraz naturalna czerwona cegła. Podłogi wykonane są zazwyczaj z drewnianych desek lub polerowanego betonu. Powierzchnie wykonane z innych materiałów można zamalować specjalnymi farbami, które tworzą efekt opalizujący i nadają powierzchni trójwymiarowości. Współcześnie beton zastępowany jest nowoczesnymi materiałami, które tylko przypominają go wizualnie.
Zazwyczaj jak dalece tylko można, eksponuje się materiał, z którego budynek jest wykonany. Najczęściej wykorzystywane są elementy wyposażenia i instalacji, jako wystrój nadający przemysłowy charakter, są to systemy kabli, rur, ciągów wentylacyjnych, odkryte mury i sufity. Duże znaczenie ma funkcjonalność, np. zwykła drabina zastosowana zamiast wieszaka na ubrania.
Proste i stylowe wnętrza stylu industrialnego zawsze prezentują się wyjątkowo i oryginalnie. Jest to rozwiązanie dla osób ceniących swobodę i dobrze czujących się w dużych, przestrzennych pomieszczeniach.
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
02.10.2023 Biuro
02.10.2023 Przedpokój
28.09.2023 Aranżacja wnętrz