15.07.2019 / Balkon i taras
Świeże aromatyczne zioła to idealny dodatek do potraw i deserów. Wystarczy niewielka ilość miejsca na balkonie, by móc hodować rośliny, które przydadzą się w każdej kuchni. Sadzonki te są bardzo łatwe do uprawy, a ich pielęgnacja zajmuje niewiele czasu. Jak więc stworzyć zielnik, który będzie wyjątkową dekoracją balkonu, a zarazem znakomitym miejscem do hodowli naszych ulubionych ziół?
Aby móc z powodzeniem hodować aromatyczne zioła wystarczy, że na balkonie wyznaczymy mały obszar, w którym posadzimy rośliny. Najważniejsze jest to, aby miejsce było dobrze nasłonecznione, ponieważ większość ziół lubi promienie słońca. Należy również zwrócić uwagę na to, by nasze rośliny nie były narażone na silne podmuchy wiatru, które mogą połamać ich łodygi. Idealne miejsce na zielnik znajdziemy na prawie każdym balkonie, szczególnie jeśli jest on usytuowany na stronę południową, wschodnią lub zachodnią.
Zioła nie potrzebują dużej ilości gleby, by bujnie rosnąć. Spokojnie można więc posadzić je w doniczkach. Możemy zdecydować się na zasadzenie każdej rośliny w osobnej misie lub kupić specjalne skrzynki, w których umiejscowimy kilka gatunków różnych ziół. Przy wyborze odpowiedniej doniczki, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Najlepiej sprawdzą się skrzynki gliniane, które zapobiegają szybkiemu wysuszaniu się gleby. Ciężkie doniczki dodatkowo zabezpieczą rośliny przed wiatrem i zminimalizują ryzyko przewrócenia się ziół.
Wybierając zioła, należy zdecydować się na takie, które będą nam potrzebne w kuchni bądź do przygotowania domowej roboty kosmetyków. Nie ma sensu sadzić roślin, których nie wykorzystamy. Zielnik balkonowy możemy stworzyć m.in. z mięty, rozmarynu, melisy, bazylii, oregano, szałwii czy tymianku. Kupując sadzonki, warto wybrać się do marketu ogrodniczego, w którym kupimy bardziej wytrzymałe rośliny. Zioła doniczkowe z supermarketów prawdopodobnie nie przetrwają zbyt długo na balkonie.
Pielęgnacja domowego zielnika jest bardzo prosta. Roślinki należy jedynie regularnie podlewać, ponieważ większość z nich najlepiej rośnie w momencie, gdy gleba jest ciągle wilgotna. Co jakiś czas warto również oberwać wysuszone liście i wprowadzić do ziemi nawóz do roślin doniczkowych.
Większość ziół doskonale sprawdzi się w kuchni. Do mięs możemy użyć świeżego rozmarynu, oregano nadaje się idealnie do włoskich dań, a mięta i melisa do stworzenia domowej orzeźwiającej lemoniady. Rośliny te mają również szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała oraz włosów.
12.08.2022 Wystrój wnętrz
Jakiś czas temu spędziłam długie godziny, wertując wszystkie możliwe sklepy internetowe. Szukałam czegoś, co mogłabym podarować w prezencie wiernemu fanowi Formuły 1. W końcu po kilku dniach intensywnego buszowania natknęłam się na stronę https://www.decormint.com/pl/. Tam znalazłam genialne magnesy na lodówkę w bardzo dużym formacie z nadrukowanymi torami F1. […]
Czytaj dalej11.08.2022 Salon
10.08.2022 Sprzątanie
01.08.2022 Balkon i taras
01.08.2022 Balkon i taras
20.06.2022 Balkon i taras
10.06.2022 Balkon i taras