04.11.2021 / Mech chrobotek
Zieleń w domu bez regularnego podlewania? Tak, to możliwe! By wprowadzić do wnętrza naturalne kolory i dużą liczbę roślin wcale nie trzeba tworzyć rozległych konstrukcji z doniczek. Wystarczy zdecydować się na zieloną ścianę z mchu.
Taka dekoracja będzie niezwykłą ozdobą pomieszczenia. Jej widok pomoże nam się wyciszyć, wprowadzi do wnętrza naturalny, leśny klimat. Zieleń mchu ukoi nerwy, a nawet pomoże w kontroli wilgotności pomieszczenia.
Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu wkomponujesz zieloną ścianę z mchu w niemal każde pomieszczenie.
Kompozycje z mchu na ścianie to mnóstwo zalet. Taka ozdoba domu lub mieszkania przede wszystkim pozwala nam na bezpośredni kontakt z naturą każdego dnia. Żyjemy dziś w otoczeniu betonu i sztucznych tworzyw, do których ludzkie organizmy nie są przystosowane. Przez tysiąclecia ludzie żyli na łonie natury, w otoczeniu zieleni – mech w domu może być więc dla nas namiastką lasu.
Wpływ zieleni na samopoczucie człowieka został udowodniony w szeregu badań. Zwłaszcza zieleń roślin może pomóc w poprawie nastroju, a także pomóc w stresujących sytuacjach. W otoczeniu zieleni łatwiej ukoić nerwy i zebrać myśli.
Dzięki temu zieleń świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach gościnnych. Kiedy odwiedzają nas znajomi czy rodzina, pod zieloną ścianą łatwiej będzie porozumieć się w przyjemnej atmosferze.
Mech na ścianie jest także rozwiązaniem przyjaznym ekologii. Taką dekoracją podkreślisz, że leży Ci na sercu dobro natury. Oszczędzisz też sobie towarzystwa syntetycznych, potencjalnie szkodliwych substancji.
Podstawą zielonych dekoracji, na które coraz częściej decydują się Polacy, jest mech stabilizowany. Pod tym pojęciem kryje się mech zbierany zazwyczaj w lasach północnej lub zachodniej Europy. Następnie jest on poddawany zabiegowi stabilizacji.
Specjalna substancja “hibernuje” roślinę – zatrzymuje jej procesy życiowe. Dzięki temu mech stabilizowany nie rośnie, ale też nie usycha. Nie trzeba go podlewać. Zachowuje pierwotne kształty i właściwości. W takim stanie może przetrwać kilka lat.
W dekoracjach najczęściej używa się mchów leśnych oraz chrobotka reniferowego. Ten ostatni przypomina wyglądem mech, jest jednak gatunkiem porostu.
Kompozycje z mchu powstają ze specjalnych paneli. Przykleja się je na ścianę – wtedy stabilnie się trzymają. Alternatywne metody mocowania to wbijanie specjalnych kołków oraz wieszanie na ścianie wcześniej przygotowanych elementów – wówczas mamy do czynienia z obrazami z mchu.
Mech można zamontować właściwie na każdym rodzaju powierzchni. Nie jest ważny kąt nachylenia ściany – dekoracje z mchu instaluje się nawet na suficie. Istotne jest jednak to, by odpowiednio przygotować powierzchnię. Ścianę należy oczyścić ze wszelkich zbędnych elementów i zagruntować.
Montaż zielonych ścian z mchu najlepiej powierzyć specjalistom. Korzystają z gotowych paneli i szybko pokryją ścianę przyjemną, zieloną powłoką.
Samodzielne przygotowywanie paneli z mchem może sprawić problemy. Trzeba zakupić stabilizowany mech i przykleić do odpowiedniego podłoża. Najlepiej nadają się do tego płyty PCV lub MDF, ewentualnie elastyczne płyty flex.
Zielone ściany z mchu sprawdzą się niemal we wszystkich wnętrzach. Zawdzięczają to nie tylko swoim walorom estetycznym, ale również małym wymaganiom. Mech stabilizowany nie tylko nie potrzebuje podlewania, ale również słońca ani innych źródeł światła.
Wystarczy, by w pomieszczeniu był zachowany odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Najlepsza będzie wartość między 40 a 60% – to również optymalna wilgotność dla człowieka.
Zielone ściany warto montować w najbardziej reprezentacyjnych wnętrzach. Idealnym miejscem będzie więc dla nich salon. To tam często odpoczywamy, tam przyjmujemy gości. Warto więc zadbać o odpowiednią atmosferę.
W salonie mech będzie dobrze prezentować się na ścianie naprzeciw okna. Zieleń sprawdzi się także we wnęce. Wówczas warto zadbać o punktowe, ledowe oświetlenie nad taką ścianą – zieleń stanie się wówczas jeszcze bardziej efektowna. Uważajmy, jeśli w salonie mamy kominek: mech nie może znaleźć się w jego pobliżu.
Zieleń świetnie sprawdzi się także w sypialni. W takim pomieszczeniu warto umieścić mech nad łóżkiem, zwłaszcza jeśli ma ono drewniane ramy. Naturalne materiały świetnie się ze sobą komponują.
Nie trzeba zresztą pokrywać mchem całej ściany. Świetnie sprawdzają się podłużne, niezbyt wysokie poziome pasy zieleni nad łóżkiem. Mech świetnie wpisze się w stonowany klimat sypialni, przy okazji pomoże wyciszyć pomieszczenie.
Nieco bardziej trzeba uważać w kuchni. W tym przypadku lepiej umieścić mech z dala od kuchenki czy urządzeń do sporządzania posiłków, takich jak miksery czy roboty kuchenne. Problematyczny może być też mech bezpośrednio nad blatami kuchennymi.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokryć nim wolne fragmenty ścian między rzędami mebli. Do tego świetnie sprawdzają się także pasy z mchu nad kuchennymi szafkami. Dodatkowego uroku dodadzą im lampki ledowe zainstalowane na obrzeżach sufitu.
Zielone ściany z powodzeniem mogą zawitać również do łazienki. I to nawet takiej bez okien – jak wspominaliśmy, mech stabilizowany nie potrzebuje bowiem słońca. Zielone fragmenty pomogą ożywić wnętrze i sprawią, że łazienka będzie bardziej przytulna.
Mchem można pokryć całe ściany, które w łazience nie są zwykle zbyt duże. Najlepiej wybierać powierzchnie naprzeciw luster – wtedy efekt będzie jeszcze bardziej efektowny.
W łazienkach, w których dominuje kamień lub beton, warto postawić także na nieco mniejsze kompozycje. Poziomy lub ukośny pasek z mchu przełamie aranżację i odejmie jej nieco surowości. Mech w łazience dobrze będzie wyglądać również tuż pod sufitem.
Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Mossdecor
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
22.05.2023 Mech chrobotek
06.03.2023 Mech chrobotek
08.12.2022 Mech chrobotek
10.03.2022 Mech chrobotek