13.09.2022 / Porady
Czy w czasach Instagrama, Netflixa i czytników ebooków jest jeszcze miejsce na czytanie tradycyjnych książek? Oczywiście! Dla wielu z nas kontakt z klasycznym, drukowanym słowem pisanym wciąż jest nie do przecenienia. Dlatego w wielu domach i mieszkaniach znajdujemy miejsce na biblioteczki domowe.
O ile w przypadku najmłodszych i nastolatków na półkach znajdują się przede wszystkim szkolne lektury oraz podręczniki, o tyle dorośli powinni dobierać książki, którymi zapełnią biblioteczki domowe, nieco inaczej. Najważniejsze są oczywiście zainteresowania i osobiste preferencje. Dobrze jest jednak mieć pod ręką również nieco mniej oczywiste tytuły.
Do klasyki przeszło już powiedzenie, że w każdym polskim domu powinien się znajdować egzemplarz “Pana Tadeusza”. Coś nadal w tym jest – w końcu to polska epopeja narodowa. Ale obok dzieła Adama Mickiewicza warto zadbać, by biblioteczki domowe miały na półkach również inne wybitne dzieła polskiej literatury.
Wielką rolę w kształtowaniu świadomości Polaków odegrał Henryk Sienkiewicz, warto więc mieć pod ręką jego “Trylogię”. Obok Mickiewicza do trójcy wieszczów narodowych zalicza się Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego – w ich przypadku warto sięgnąć zwłaszcza po “Kordiana” i “Nie-Boską komedię”.
Inne klasyki polskiej literatury to choćby “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy “Tango” Sławomira Mrożka. W nieco inny sposób polskiego ducha oddaje “Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, ale i dla tej pozycji warto znaleźć miejsce na półce.
Po klasykę warto sięgnąć w wolnej chwili, czasami natchnieniem może być święto narodowe. Bardziej praktyczną rolę w naszym życiu mogą jednak odgrywać książki o biznesie oraz zarządzaniu finansami. Dzięki nim lepiej zrozumiemy mechanizmy, którymi rządzi się rynek i łatwiej zarobimy satysfakcjonujące pieniądze.
Tak będzie na przykład dzięki strategiom biznesowym, które Marcin Osman i Kamila Kruk opisali w książce “Sprzedawaj więcej”. Ale wiele książek o podobnej tematyce można zresztą wykorzystać nie tylko na rynku finansowym. Tak jest na przykład z książką “Wygrana” Tima S. Grovera. Rozwiązania, które opisuje w niej autor, mogą poprowadzić do sukcesu właściwie w dowolnym obszarze życia.
Biblioteczki domowe powinny też zawierać książki, które pomogą nam w trudnych sytuacjach życiowych. Lektura może pozwolić ukoić nerwy i lepiej zrozumieć relacje międzyludzkie. Warto więc postawić także na książki psychologiczne. Przykład? “Poza porządek. Kolejne 12 życiowych zasad” Jordana B. Petersona, która pomaga odnaleźć sens życia. Właśnie taką funkcję powinny spełniać książki o psychologii.
Pamiętajmy też, że funkcjonalne biblioteczki domowe dla dorosłych powinny ułatwiać nam życie. Dlatego osobną półkę przeznaczmy na książki branżowe, ściśle związane z tym, czym zajmujemy się na co dzień.
Mogą to być książki o marketingu, weterynarii, mechanice czy historii. Ważne, by w razie trudnych sytuacji czy potrzeby przygotowania ważnej prezentacji nie szukać panicznie informacji w internecie. Z odpowiednio dobranymi książkami szybko znajdziesz rozwiązanie każdego branżowego problemu.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
19.02.2025 Ogród
13.02.2025 Porady
07.02.2025 Porady