30.04.2019 / Budowa i remont
Drewniana podłoga to klasyka sama w sobie, która nigdy nie wychodzi z mody. Z jednej strony ociepla wnętrze, z drugiej dodaje mu elegancji i szlachetności. Wybierając podłogę z prawdziwego drewna najczęściej decydujemy się na deski podłogowe. Ich funkcjonalność, design, a przede wszystkim szeroki wybór kolorystyczny sprawia, że wnoszą one do wnętrza oryginalność i stanowią piękne wykończenie dla stylistyki całego pomieszczenia. Jakie deski podłogowe wybrać? Podpowiadamy!
Podłoga z drewna kojarzy się z wytrzymałością i naturalnością. I nic dziwnego, w końcu dziś nietrudno znaleźć kilkudziesięcioletnią, pięknie zachowaną drewnianą podłogę w domach naszych rodziców czy dziadków. Drewno wykazuje dużą wytrzymałość na ścieranie i zarysowania. Jest przyjazne dla środowiska i alergików, bo nie przyciąga kurzu i roztoczy. Ze względu na dużą różnorodność pasuje do każdej aranżacji. Naturalne drewno wnosi do wnętrza świeżość, niepowtarzalność i ciepło.
Zalety drewnianej podłogi można wymieniać w nieskończoność. Często jednak rezygnujemy z tego rodzaju posadzki ze względu na cenę, która w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest dość wysoka. Koszt podłogi z desek może wynieść nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Niewątpliwie na cenę drewnianej podłogi wpływa sam materiał, drogi i trudny w pozyskaniu. Jednak drewniana podłoga to również jakość i właśnie ze względu na nią, warto rozważyć wybór desek podłogowych do naszego mieszkania.
– Decydując się na drewnianą podłogę musimy mieć świadomość tego, że kupujemy nie tylko rodzaj posadzki, ale przede wszystkim gwarancję trwałości, która nierzadko wynosi kilkadziesiąt lat – wyjaśnia Rafał Stępniak, ekspert Komfort. – Deski podłogowe to rozwiązanie stanowiące połączenie wytrzymałości parkietu z wygodą montażu przypisywaną panelom laminowanym – dodaje.
Dlaczego warto wybrać deski podłogowe? Przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania. Naturalne drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku. Drewniana podłoga nie wychładza się tak jak płytki czy panele i z przyjemnością można chodzić po niej boso. Deska podłogowa jest łatwa w montażu, po pierwsze ze względu na znacznie większe niż w przypadku parkietu rozmiary, po drugie nie wymaga cyklinowania i lakierowania. Parkiet kupujemy w „surowej” formie, natomiast deski podłogowe dzięki nałożeniu kilku warstw lakieru lub oleju utwardzonego promieniami UV są dobrze zabezpieczone przed wodą i nie są tak podatne na oddziaływanie temperatury. W ten sposób zyskują też przewagę nad panelami laminowanymi, bo łatwo poddać je renowacji lub modyfikacjom. W przypadku paneli nie mamy takiej możliwości.
Deski podłogowe dzielimy na lite i warstwowe. Te pierwsze wykonane są z jednego kawałka drewna. Są bardzo wytrzymałe, ale mogą reagować na zmiany temperatury i wilgoć. Wtedy odkształcają się i są podatne na pęknięcia. W przypadku desek litych zdecydowanie najbardziej nobliwie prezentują się deski krzywoliniowe, czyli z nieregularnymi krawędziami. Taka podłoga wykonywana jest jednak na zamówienie, bowiem sąsiadujące elementy muszą do siebie idealni pasować.
Deski warstwowe, w tym najpopularniejsze deski barlineckie, wykonane są z trzech warstw klejonych krzyżowo. Wierzchnią warstwę stanowi drewno wykończone olejem lub lakierem. W środku i na spodzie znajduje się konstrukcja z drewna iglastego. – Dzięki zastosowaniu warstw, deska zyskuje na wytrzymałości. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym w mieszkaniu – podpowiada ekspert Komfort. – Nawet jeśli dojdzie do awarii, deska wytrzyma kontakt z wodą.
Drewniana podłoga daje nam nieskończone możliwości aranżacyjne. – Wybierać możemy nie tylko spośród różnych gatunków drewna, ale i rodzaju wykończenia, wzoru czy stylistyki – podkreśla specjalista Komfort. – Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem jest dąb, w ramach którego dostępnych jest kilkadziesiąt modeli podłóg – dodaje.
Oprócz dębu, deski podłogowe mogą być wykonane również z klonu, jesionu, orzecha, a nawet bambusa. Rodzaj wykończenia dzielimy na lakiery matowe, półmatowe, ultramatowe i wysoki połysk. Na matowych podłogach zdecydowanie mniej widoczne są zabrudzenia, lepiej sprawdzą się też, gdy w domu mieszkają zwierzęta. Połyskliwe podłogi idealnie wpasują się do nowoczesnych wnętrz, w których dominuje szkło i metal.
Wzory podłóg to nic innego jak powtarzalność jednego elementu na desce. Mogą one być jedno, dwu i trzylamelowe lub wielolamelowe, które przypominają mozaikę tworzoną przez wiele elementów w różnych odcieniach.
Wybór modelu deski podłogowej w dużej mierze zależny jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim najlepiej prezentować się będą podłogi w chłodnych odcieniach, gdzie słoje nie są mocno podkreślone – Jesion Alabaster, Bambus Grey czy Dąb Cardamono. Jeśli takie odcienie wyglądają zbyt surowo, więcej ocieplenia do wnętrza wniesie podłoga w naturalnym odcieniu – np. Dąb Standard. Uniwersalność tego modelu powoduje, że pasować będzie on również do kolorowych, pastelowych wnętrz.
Do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym, gdzie drewniana podłoga sama w sobie stanowi największą ozdobę, warto rozważyć wybór desek w ciepłych odcieniach. Do tej stylistyki idealnie wpisuje się model Dąb Rustic czy mocno eksponujący słoje Jesion Vaila.
W eklektycznych wnętrzach doskonale sprawdzi się ciemna podłoga, stylistycznie postarzona, jak model Orzech Georgia, czy z wyraźnie zarysowanymi słojami, jak w przypadku podłogi Toscana Grande. W takiej stylistyce doskonale sprawdzą się też deski olejowane, które wyglądają jak surowe, nieobrobione drewno.
Deski podłogowe to pewny wybór i to nie tylko ze względu na ich solidność i trwałość, ale przede wszystkim na styl, jakim wypełnią nasze wnętrze. Jedyną trudnością może być wybranie tylko jednego modelu spośród dziesiątek dostępnych na rynku produktów.
Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także laminaty imitujące drewno. O tym, czy warto wybrać taką podłogę dowiesz się, czytając artykuł https://wnetrzadlaciebie.com/laminaty-imitujace-drewno-czy-to-dobry-wybor!
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont
11.07.2024 Budowa i remont