20.01.2023 / Budowa i remont
Żywica jest bez wątpienia jednym z najbardziej intrygujących i trwałych surowców, znanych człowiekowi. Przez tysiące lat ludzie posługiwali się wyłącznie żywicami naturalnymi. Ponad 100 lat temu zaczęto wytwarzać pierwsze żywice syntetyczne, epoksydowe. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdźmy.
Jak wskazuje nazwa, żywice epoksydowe są rodzajem żywicy, czyli gęstej, lepkiej i utwardzalnej substancji, cieczy lub ciała stałego. To surowiec syntetyczny, wytwarzany sztucznie w procesie skraplania epoksydów i fenoli lub w reakcji utleniania węglowodorów.
Czym się charakteryzują żywice syntetyczne? Ich główną zaletą jest to, że można je utwardzać, uzyskując bardzo twarde, gładkie powierzchnie. Co jeszcze cechuje sztuczną żywicę? Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i ogień. Ponadto, materiał ten nie przewodzi prądu, jest plastyczny i doskonale przyczepia się do różnych rodzajów podłoży, takich jak: beton, drewno czy szkło.
Sztuczne żywice epoksydowe występują w różnych wariantach. Ze względu na swój skład, dzielą się one na:
Żywice mogą być też: gruntujące, konstrukcyjne, wykończeniowe i odlewnicze, do drewna lub biżuterii. W sklepach i bezpośrednio u producentów dostępne są również żywice epoksydowe jedno – lub wielobarwne, transparentne lub barwione. Istnieją także barwne żywice epoksydowe strukturalne, z efektem tak zwanego baranka, idealne do wykonywania posadzek i powłok techniką malarską.
Dzięki swoim specyficznym właściwościom żywice epoksydowe znalazły wiele zastosowań. W ostatnich latach zyskały ogromną popularność głównie jako materiał do wykończenia posadzek. Tworzą one trwałe, stylowe powłoki, odporne na częste mycie i zarysowania. Posadzki epoksydowe znajdują obecnie zastosowanie:
Hitem światowego designu stały się meble, wytwarzane ręcznie z drewna i żywicy syntetycznej epoksydowej. To między innymi stoły, ławy i stoliki kawowe, z charakterystyczną, kolorową wstawką żywiczną, wykończoną na wysoki połysk. W najnowszych projektach awangardowych wnętrz często występują drzwi przesuwne, taborety i blaty kuchenne z barwną żywicą w roli głównej.
Wśród różnych rodzajów żywic sztucznych na szczególną uwagę zasługują krystalicznie czyste żywice epoksydowe bezbarwne lub barwione. Ze względu na idealną przezroczystość, możliwość odpowietrzania i rozlewność, znalazły one szerokie zastosowania w branży jubilerskiej i artystycznej. Po te wysokiej jakości żywice sięgają również producenci szklanych laminatów i kompozytów, stosowanych w meblarstwie, dekoratorstwie oraz motoryzacji.
01.12.2023 Choinki świąteczne
Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym przestrzeń pęka w szwach od dekoracji świątecznych. Są wszechobecne – spotkać je można w galeriach handlowych, na skwerach czy w parkach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą odpowiednio dopasowanych ozdób stworzyć świąteczny klimat w domu czy w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się do tego modne niebieskie lampki choinkowe. Okazuje się, […]
Czytaj dalej01.12.2023 Rolety i żaluzje
30.11.2023 Budowa i remont
30.11.2023 Budowa i remont
29.11.2023 Budowa i remont
23.11.2023 Budowa i remont
20.11.2023 Budowa i remont