22.09.2023 / Budowa i remont
Systemy fotowoltaiczne są złożone z kilku kluczowych elementów, które działają ze sobą w ciągłej korelacji. Jeśli którykolwiek z nich ulegnie uszkodzeniu, niestety, ale cała instalacja fotowoltaiczna pozostaje unieruchomiona. Chcesz dowiedzieć się, jaką funkcję pełni falownik hybrydowy w nowoczesnych instalacjach z modułów PV? Sprawdź!
Niezawodność instalacji fotowoltaiki domowej jest zależna od kilku czynników: prawidłowo przeprowadzonego montażu, wykorzystania nowoczesnych podzespołów od renomowanych producentów oraz dokładnej weryfikacji sprawności systemu tuż po montażu. Duży wpływ na sprawność instalacji ma też falownik hybrydowy, który powoli staje się normą w OZE.
Nowoczesny falownik hybrydowy łączy w sobie funkcję inwertera grid-on oraz grid-off. Co to oznacza? W praktyce odpowiada za przetwarzanie prądu stałego na zmienny i na odwrót. Zainstalowanie hybrydowego inwertera pozwala zatem na przekazywanie wyprodukowanej energii wprost do domowej instalacji, a w razie potrzeby także do magazynu energii.
Budowa falownika hybrydowego jest raczej standardowa. Ma formę niewielkiej skrzynki do montażu na ścianie, do której doprowadzone są kable wysokiego napięcia bezpośrednio
z modułów PV. Przy pomocy inwertera można zsynchronizować pracę całego systemu fotowoltaiki domowej lub przemysłowej.
Zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiki, musisz poznać odmiany falowników stosowanych w popularnych systemach. Jeśli chodzi o podział inwerterów ze względu
na rodzaj instalacji, wyróżniamy:
Warto też dodać, że falowniki dzielimy ze względu na liczbę faz (jedno lub trójfazowe).
Te drugie są stosowane wyłącznie w dużych systemach, np. na farmach fotowoltaicznych. Dodatkowo inwerter może występować w wersji centralnej dla tradycyjnych instalacji oraz jako mikrofalownik – wyłącznie do małych systemów.
Wbrew pozorom rodzaj wykorzystanego falownika ma ogromny wpływ na to, jak będzie pracować instalacja fotowoltaiczna. Wybierając model prosumencki wszelkie nadwyżki energii będą oddane do publicznej sieci, gdzie następnie można odebrać 80% przekazanego prądu.Dobrą alternatywą jest jednak instalacja z falownikiem hybrydowym wraz z pojemnym magazynem energii. Dzięki temu budynek może całkowicie uniezależnić się energetycznie od publicznego dostawcy prądu – nawet przy przejściowych okresach zmniejszonej produkcji prądu przez instalację fotowoltaiki.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont