28.12.2022 / Budowa i remont
Dużym utrapieniem w przypadku klasycznych grzejników jest to, że są po prostu widoczne. Z dobrym skutkiem stosuje się na przykład maskownice, aby kaloryfery stały się obiektem dekoracyjnym, ale jest to tak naprawdę rozwiązanie próbujące ukryć problem i duże gabaryty. Dlatego alternatywą, której nie trzeba zakrywać, są grzejniki kanałowe podłogowe.
Grzejnik kanałowy jest niewidoczny, bo jest zrównany z podłogą. Na zewnątrz widać tylko obramowanie, na którym jest położona kratka nazywana podestem, składająca się ze szczebelków, pełniących rolę estetyczną. Podest może być wykonany z drewna, stali nierdzewnej, anodowanego aluminium lub mosiądzu. Szczeble standardowo są układane w poprzek kanału, ale na specjalne zamówienie można zaopatrzyć się w opcję wzdłuż kanału. Takie elementy mają możliwość zwijania, aby móc dostać się do środka grzejnika w celu czyszczenia, konserwacji czy serwisowania.
Dla okresów poza sezonem grzewczym dobrym pomysłem jest zakup maskownicy kanału w postaci pełnego podestu – jest to dobra bariera przed kurzem dostającym się do środka urządzenia.
Obramowanie najczęściej jest wykonane z aluminium.
Grzejnik jest położony w ocynkowanej wannie, na której wspiera się obramowanie. Wewnątrz, oprócz systemu grzewczego, może być także zamontowany wentylator, służący do wymuszonego obiegu powietrza.
Stosując grzejniki tego typu trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami.
Pierwszą barierą jest to, że zwykle można je stosować w nowym budownictwie. Już na etapie sporządzania dokumentacji architekci muszą wziąć pod uwagę ich montaż i wyznaczyć kanały.
Przez to, że grzejniki nie są widoczne, to mają mniejszy rozmiar, aby mogły się zmieścić w podłodze. Dlatego może się zdarzyć, że ich moc cieplna będzie za mała i zaistnieje potrzeba użycia dodatkowo standardowych kaloryferów. Kolejnym minusem jest to, że mogą wzniecać kurz z podłogi.
Ich zaletą jest oczywiście to, że nie są widoczne, nie zajmują miejsca, nie trzeba stosować żadnych zabiegów, aby je ukryć. Takie ogrzewanie nie ma żadnej bezwładności, tak jak na przykład przy ogrzewaniu podłogowym. Stanowią skuteczną kurtynę cieplną przy oknach, dzięki czemu eliminują efekt parowania szyb. Ich mocną stroną jest fakt, że część tych układów z wymuszonym obiegiem można stosować również do chłodzenia, wykorzystując na przykład pompę ciepła do transportu zimnej cieczy. Nie trzeba wtedy montować żadnych jednostek wentylacyjnych klimatyzacji, które zajmują niepotrzebnie miejsce na ścianie.
Grzejniki kanałowe podłogowe są bardzo ciekawą alternatywą w porównaniu do innych opcji. Jeśli jest możliwość instalacji i uzyskania odpowiedniej mocy cieplnej, to z pewnością warto się w nie zaopatrzyć. Rozwiązanie jest bardzo optymalne i oczywiście świetne pod względem wizualnym.
Taki rodzaj urządzeń warto kupić w www.technikadesign.pl. Profesjonalna firma z ekspertami w sprawach grzejnictwa. Chętnie pomogą i przedstawią dobre produkty, liczących się marek europejskich. Warto!
31.05.2023 Rolety i żaluzje
Rolety zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem do domów i budynków, ale również pełnią wiele praktycznych funkcji, takich jak ochrona przed słońcem, wiatrem, hałasem i intruzami. Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych może być jednak wyzwaniem, z uwagi na szeroką gamę dostępnych opcji na rynku. W tym artykule omówimy kilka czynników, na które warto zwrócić […]
Czytaj dalej31.05.2023 Rolety i żaluzje
29.05.2023 Budowa i remont
24.05.2023 Budowa i remont
17.05.2023 Budowa i remont
16.05.2023 Budowa i remont