10.09.2019 / Wystrój wnętrz
Okres jesienno-zimowy zbliża się do nas nieubłaganie. Przełom września i października to najlepszy czas, by zacząć myśleć o dociepleniu swojego domu. Aby jednak podjąć się tego zadania, należy wiedzieć od czego zacząć oraz jakie mamy możliwości. W tym artykule podpowiemy, jak docieplić ściany oraz jakie kominki dodadzą wnętrzu uroku.
Najpopularniejszym sposobem na docieplenie ścian budynku jest obłożenie ich materiałem termoizolacyjnym. Najczęściej wykorzystuje się do tego płyty styropianowe. Aby jednak ocieplenie przyniosło zamierzone skutki, należy odpowiednio przygotować elewację domu. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy tynk dobrze się trzyma. W tym celu wystarczy go delikatnie opukać. Jeśli wydaje on charakterystyczny głuchy odgłos, oznacza to, że niestety musi zostać skuty i nałożony od nowa. Gotowe podłoże, które nie wymaga już żadnych poprawek, wystarczy wysuszyć, dokładnie oczyścić, wyrównać oraz zagruntować. Tak przygotowany tynk można zacząć obkładać materiałem izolacyjnym.
Gdy budynek został odpowiednio docieplony od zewnątrz, można zacząć prace wewnątrz domu. Jeśli zależy nam na tym, by nasze lokum było ciepłe, przytulne i klimatyczne najlepiej zamontować w nim kominek. Doda on ciepła, które, szczególnie w długie zimowe wieczory, jest nam bardzo potrzebne, a dodatkowo stanie się wspaniałą ozdobą. Systemy kominkowe dostępne są np. w sklepach budowlanych i w Internecie. Istnieje jednak wiele rodzajów takich systemów, dlatego wybór może okazać się bardzo ciężki. Jakie więc możemy zamontować w swoim domu?
Jednym z najpopularniejszych rodzajów domowego paleniska jest kominek z zamykanym wkładem. Daje on bardzo dużą ilość ciepła, dlatego idealnie współgra z innym ogrzewaniem budynku. Dodatkowo jest całkowicie bezpieczny. Nie ma bowiem obawy o to, że drewno wypadnie lub wydobędzie się z niego iskra, która spowoduje zniszczenia lub nawet wywoła pożar. Mając system zamknięty, nie trzeba również czekać, aż ogień lub żar całkowicie wygasną. Kupując taki rodzaj wewnętrznego systemu dogrzewającego, warto dokupić do niego najróżniejsze akcesoria kominkowe. Stojak na drewno czy odkurzacz do popiołu to niezbędne minimum.
Dla osób, które nie chcą w swoim domu palić drewnem, polecane są kominki elektryczne. Podłączone do prądu emitują specjalną wiązkę światła lub parę wodną, dzięki którym mamy wrażenie, że wewnątrz tli się żywy ogień. Nie dają one dużej ilości ciepła, jednak dzięki nim wnętrze staje się przytulne i bezpieczne. Kominki te można umieścić w każdym miejscu lokum, ponieważ nie ma konieczności podłączania ich do przewodu kominowego.
Ciekawie prezentują się również kominki wolnostojące, czyli tzw. kozy. W zależności od modelu, mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną lub delikatnie podnosić temperaturę wewnątrz budynku. W sklepach dostępne są one w różnych kolorach i rozmiarach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Aranżując wnętrze, nie musimy martwić się o to, gdzie usytuować kozę. Tak samo jak w przypadku kominka elektrycznego, nie trzeba podpinać jej do przewodu kominowego.
Kominki gazowe i kuchenka gazowa działają na podobnej zasadzie. Palenisko rozpala się bowiem po naciśnięciu odpowiedniego guzika, który włącza całą instalację. Wielkość płomieni można regulować samodzielnie. W niektórych modelach dostępne są także funkcje takie jak np. automatyczne wyłączenie po określonym czasie lub stopniowe wygaszanie. Mając taki kominek, nie musimy martwić się o czyszczenie go z zalegającego popiołu czy sadzy.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
10.04.2024 Wystrój wnętrz