16.04.2022 / Wystrój wnętrz
Monochromatyczność kojarzy nam się z wnętrzami urządzonymi w surowym minimalistycznym stylu. Tymczasem aranżacja pomieszczenia opierającą się na jednym kolorze wcale nie musi być chłodna i powściągliwa. W jednobarwnych wnętrzach najczęściej wykorzystuje się kilka różnych odcieni tego samego koloru, co sprawia, że pomieszczenie staje się wielowymiarowe i bardzo ciekawe.
Choć monochromatyczna stylizacja wymaga odpowiedniego podejścia i przemyślanych rozwiązań, to z powodzeniem możemy ja wykorzystać właściwie w każdym wnętrzu. Świetnie sprawdzi się zarówno na niewielkim, jak i na dużym metrażu. Będzie odpowiednia do pomieszczeń bardzo jasnych, ale i tych ciemniejszych. Ponadto z powodzeniem można ją wykorzystać w różnych stylach w aranżacji wnętrz. Sprawdź, jak zaprojektować piękne monochromatyczne wnętrze.
Zdecydowanie nie! Monochromatyczne stylizacje pomieszczeń wymagają jednak odpowiedniego podejścia. Jeśli nieodpowiednio je zaprojektujemy, to faktycznie mogą sprawiać wrażenie mało interesujących, a niekiedy wręcz przytłaczających. Na przykład ściany, podłogi oraz meble i dodatki tym samym odcieniu jednego koloru nie zrobią dobrego wrażenia. Wszystko będzie się ze sobą stapiać i wyglądać nijako.
Kluczem do sukcesu w jednobarwnych stylizacjach jest różnorodność odcieni. Zastosowanie co najmniej trzech różnych odcieni tej samej barwy sprawi, że pomieszczenie nabierze głębi, będzie wyglądać intrygująco i pięknie.
Monochromatyczne wnętrza mogą mieć różne oblicza. Te jasne rozbielone sprawdzą się, jeśli chcemy urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, nowoczesnym, minimalistycznym czy ekologicznym. Możemy stworzyć aranżacje w różnych odcieniach bieli, szarości, beży i brązów. W takich pomieszczeniach będzie panował spokojny nastrój i będą one sprzyjać wyciszeniu się i odpoczynkowi.
Podobny efekt uzyskamy, stosując spokojne zielenie oraz różne odcienie koloru niebieskiego. W przypadku błękitów weźmy jednak pod uwagę to, że pomieszczenie zaaranżowane w na niebiesko będzie naturalnie chłodne, jeśli więc jesteśmy zmarzluchami, to lepiej wybrać inną barwę.
Bardzo interesujące i modne są obecnie również żółte stylizacje wnętrz. Połączenie jasnych słonecznych tonów z bardziej nasyconymi słonecznikowymi i przybrudzonymi żółciami sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać przestronnie, będzie w nim ciepło i przytulnie. Żółty kolor sprzyja także pozytywnemu myśleniu, dobremu nastrojowi oraz dobremu samopoczuciu, a także pobudza apetyt. Różne odcienie tej barwy sprawdzą się więc na przykład w salonie, jadalni czy kuchni.
W monochromatycznych wnętrzach możemy zastosować także bardziej zdecydowane energetyczne barwy. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z ich nasyceniem. Ciemniejsze odcienie takich kolorów jak pomarańcz, czerwień, róż czy filet stosujmy raczej na mniejszych powierzchniach. Mogą to być choćby meble (dekoracyjna sofa lub fotele) albo dodatki. Natomiast na ścianach lepiej sprawdza się jaśniejsze odcienie wybranego przez nas koloru.
Sukces w urządzaniu monochromatycznego wnętrza leży w znalezieniu złotego środka pomiędzy monotonnością a chaosem i przytłoczeniem. Monotonność najczęściej wkrada się do jasnych monochromatycznych wnętrz, dlatego warto nieco je przełamać, wprowadzając kilka dodatków w innym kolorze, lecz nadal komplementarnym i spójnym z barwą przewodnią pomieszczenia. Przykładowo w beżowych czy białych wnętrzach mogą to być dodatki w spokojnych stonowanych odcieniach brązu. O czym jeszcze pamiętać?
Aby uniknąć nudy i efekty płaskiego wnętrza bardzo ważne jest także wykorzystanie różnych faktur. W jednokolorowym pomieszczeniu doskonale będą wyglądać połączenia powierzchni o błyszczącym wykończeniu z takimi wykończonymi satynowo lub matowo. Świetnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie ciekawych faktur na przykład w postaci tynków strukturalnych na ścianach.
W urozmaiceniu monochromatycznego wnętrza pomoże także na przykład przełamanie podłogi puszystym dywanem czy zastosowanie na ścianach strukturalnej tapety o wypukłych zdobieniach. Do wielu wnętrz będzie też pasować boazeria ścienna. Możemy ją wykorzystać, choćby aranżując pokój w stylu skandynawskim, angielskim, wiejskim czy rustykalnym. Wybierzmy deski ścienne w dominującym w naszym wnętrzu kolorze.
Świetnym pomysłem na uniknięcie nudy i przełamanie monotonii w monochromatycznie urządzonych wnętrzach jest także zabawa kształtami. Warto zestawić ze sobą meble i przedmioty użytkowe w kontrastujących ze sobą kształtach, co ożywi wnętrze i sprawi, że będzie ono ciekawe i intrygujące.
Jeśli chcemy nieco urozmaicić jednokolorowe wnętrze bez wprowadzania do niego wyraźnych elementów w innych kolorach, pomyślmy o zastosowaniu naturalnych materiałów wykończeniowych w surowych formach. Choć ich barwa może różnić się od wybranej przez nas dominanty kolorystycznej, to jednak będą one zawsze wyglądać we wnętrzu spójnie, naturalnie i dopełniająco. Nie musimy się obawiać, że coś nie będzie pasować. Takie elementy jak naturalne surowe drewno, szkło, ceramika, surowy beton czy cegła nie rozbiją monochromatycznej wizji stylizacji wnętrza, a jedynie pięknie ją dopełnią.
Monochromatyczne wnętrza są bardzo uniwersalne i ponadczasowe. Dotyczy to zwłaszcza tych urządzonych w spokojnych stonowanych barwach. Taka aranżacja wnętrza daje ogromne możliwości. Jeśli zechcemy odmienić wystrój pomieszczenia, wystarczy jedynie kupić kilka ładnych dodatków w innym kolorze, co całkowicie odmieni stylizację.
Nie bójmy się eksperymentować i dokonywać zmian, kiedy czujemy taką potrzebę. Jednokolorowe wnętrza łatwo urządzić i łatwo odmienić. Jest to rozwiązanie dla każdego niezależnie od wielkości mieszkania oraz wysokości budżetu, jakim dysponujemy.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
10.04.2024 Wystrój wnętrz