07.04.2020 / Akcesoria domowe
Stół barowy to rozwiązanie, na które kupujący decydują się przede wszystkim ze względu na ograniczone możliwości aranżacyjne w małej kuchni. Chcąc zapewnić sobie oraz rodzinie miejsce do spokojnego zjedzenia śniadania czy kolacji, decydują się właśnie na dosunięty do ściany stół barowy. Po rozwiązanie to dość często sięgają również właściciele mieszkań w kuchnią otwartą na salon. Zamontowanie na granicy tych dwóch przestrzeni stołu barowego pozwala na wyraźne ich oddzielenie, a jednocześnie zapewnia dodatkowe miejsce do spożywania posiłku.
Stół barowy wybierać należy przede wszystkim z uwzględnieniem potrzeb danego mieszkania. Warto na początku zadać sobie pytanie, czy ten mebel pełni głównie funkcję aranżacyjną i służy jedynie jako dodatkowy mebel umożliwiający spożywanie posiłku czy też stanowić będzie on jedyne miejsce, w którym można to zrobić, zamiast siadać z talerzem na kanapie. Ma to znaczenie przede wszystkim przy wyborze wysokości mebla, a także jego stylistyki. W przypadku chęci ogrodzenia salonu od kuchni można zdecydować się na model bardziej zabudowany. Natomiast w przypadku stołu, który ma umożliwić rodzinie spokojne spożycie posiłku, lepiej skupić się na wyborze formy jak najwygodniejszej.
Kluczowe znaczenie będzie miała oczywiście również przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji. Wielkości stołu barowego, jego forma, kształt w dużej mierze uzależnione są przede wszystkim od możliwości przestrzennych, jakimi się dysponuje. Warto na przykład zwrócić uwagę na łamane stołu barowe, które sprawdzają się często w wyjątkowo małych kuchniach lub te montowane bezpośrednio do ściany pod oknem, które przy okazji tworzą bardzo industrialny charakter wnętrza.
Nie bez znaczenia jest oczywiście także kwestia umiejętnego połączenia stolika barowego z dotychczasową aranżacją przestrzeni. Stylistyka wnętrza będzie miała wpływ nie tylko na formę stołu, lecz także na materiał, z którego zostanie on wykonany.
Standardowy stół do kuchni ma wysokość około 75 centymetrów, a dopasowane do niego krzesła są wysokie na około 45 centymetrów. Stół barowy i dopasowane do niego hokery są znacznie wyższe od tych tradycyjnych mebli. Ich wysokość może być jednak bardzo różna. Stół barowy może mieć od 80 do 110 centymetrów. Wszystko zależy przede wszystkim od efektu, jaki chce się osiągnąć oraz od wysokości osób korzystających z mebla. Jeśli zależy ci na blacie stołu barowego, który będzie ustawiony na tej samej wysokości co szafki kuchenne, szukaj tzw. niskiego blatu o wymiarach 80-90 centymetrów. Jeśli jednak masz w domu wysokich domowników albo lubią oni jeść śniadanie na stojąco, lepiej rozważ rozwiązanie nieco wyższe. Blaty stołów barowych dzieli się na:
Najpopularniejsze są oczywiście stoły barowe wykonane z drewna. Sprawdzają się one w większości przestrzeni o bardzo różnej stylistyce. Dopasowanie tego typu mebla do większości wykorzystywanych aranżacji nie stanowi większego problemu. Ponadto drewniane stoły barowe są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne. Konkurencyjne rozwiązanie to stoły barowe ze szkła. Sprawdzają się one w kuchniach utrzymanych w bardzo eleganckim stylu, w wersji glamour. Trzeba jednak liczyć się z tym, że codzienna ich pielęgnacja jest wymagająca. Widać na nich każde zanieczyszczenie, do tego w przypadku zbicia mogą się okazać niebezpieczne, nie tylko dla małych dzieci. Kolejnym rozwiązaniem, zyskującym w ostatnim czasie na popularności są stoły metalowe, z aluminium bądź ze stali. Idealnie sprawdzają się one w nowoczesnych, industrialnych i loftowych wnętrzach. Do tego są bardzo stabilne, wytrzymałe i mogą służyć latami. Prosta również jest ich konserwacja. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są mało mobilne. Jeśli więc chciałbyś od czasu do czasu zmienić ustawienie w kuchni, metalowy stolik niekoniecznie jest dobrym pomysłem.
W małej kuchni stół barowy trzeba zaplanować bardzo umiejętnie. Po pierwsze należy ustalić jak najlepsze miejsce jego ustawienia. Jeśli dysponujesz oknem w kuchni, warto właśnie pod nim ustawić stół barowy. Jeśli masz bardzo mało miejsca, być może warto rozważyć zakup łamanego, narożnego stolika barowego. Koniecznie pamiętaj o tym, że nie tylko korzystanie ze stolika ma być proste. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której stół barowy będzie ci znacznie utrudniał poruszanie się w kuchni. Za każdym razem trzeba w takim przypadku szukać kompromisu między wygodą osoby korzystającej ze stolika a mobilnością osoby gotującej. Bardzo często te dwie czynności odbywają się bowiem jednocześnie i warto to wziąć pod uwagę. Stolik barowy ma być ułatwieniem w korzystaniu z kuchni. Nie może więc wprowadzać dodatkowych problemów.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
18.06.2024 Akcesoria domowe
23.05.2024 Akcesoria domowe
22.04.2024 Akcesoria domowe
05.04.2024 Akcesoria domowe