19.05.2022 / Wystrój wnętrz
Drewno egzotyczne cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją dużą trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Można je stosować nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia. Choć drewno egzotyczne nie należy do tanich, to z pewnością jest ono warte swoje ceny nie tylko ze względu na doskonałe właściwości, ale również niezwykłą urodę. Jest ono bardzo oryginalne, zwykle ma ciemny kolor i piękny deseń.
Bardzo ciekawym rodzajem drewna egzotycznego jest palisander. Jego specyficzny kolor oraz struktura sprawiają, że pomieszczenia nabierają niecodziennego, ale zarazem bardzo eleganckiego wyglądu. Palisander jest świetny zarówno na meble, jak i podłogi. Jego głęboka ciemna barwa i piękna struktura sprawiają, że idealnie pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym, ale również glamour, rustykalnym czy modernistycznym. Zobacz, jak wykorzystać drewno palisandrowe we wnętrzach.
Palisander to drewno tropikalne pozyskiwane w Ameryce Południowej, Afryce oraz Azji z drzew dalbergia. To ciemne drewno jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych gatunków drewna egzotycznego. Jest ono bardzo cenione ze względu na swój kontrastowy wyrazisty rysunek słojów i intensywne barwy.
Palisander może przybierać kolor od brązowo- czerwonego, poprzez ciemnoczekoladowy, po hebanowy. Palisandrowy brąz to zawsze odcień ciepły.
Do najpopularniejszych odmian tego rodzaju drewna należą:
Palisander jest drewnem drogim, nie oznacza to jednak, że jego niezwykła uroda jest zarezerwowana tylko dla wybranych. Jeśli dysponujesz skromniejszym budżetem, a marzysz o podłodze czy meblach w kolorze palisandru, to do wyboru masz wiele ciekawych opcji. Dostępna jest bowiem bardzo szeroka gama lakierów, bejc, olejów oraz olein w kolorze palisandrowym. Ciekawą i bardzo ekonomiczną opcją są również panele podłogowe laminowane lub winylowe o barwie ciemnego palisandru, które doskonale imitują naturalne drewno.
Palisander nadaje się właściwie do każdego pomieszczenia. Choć jest on ciemny, to odpowiednio zastosowany sprawdzi się także na małym metrażu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz naturalne drewno palisandrowe, czy panele imitującej palisander lub bejcę bądź lakier w palisandrowym kolorze nałożony na inny rodzaj drewna, możesz stworzyć niepowtarzalną aranżację wnętrza.
Palisander ze względu na swoją ciemną barwę i charakterystyczny rysunek słojów w nadmiarze może przytłaczać i pomniejszać optycznie pomieszczenia. Dlatego należy stosować go z umiarem i łączyć z odpowiednimi kolorami. Dotyczy to zwłaszcza małych pomieszczeń. Ciemne drewno palisandrowe wygląda najlepiej w towarzystwie dużych jasnych i gładkich powierzchni. Jeśli więc decydujemy się na meble lub podłogę w kolorze palisandru, to ściany w pomieszczeniu powinny być jasne.
Sprawdzą się takie kolory jak uniwersalna ponadczasowa czysta biel, écru, delikatna wanilia, beże oraz rozbielone szarości. Palisander wygląda dobrze także w towarzystwie czerni oraz grafitu, jednak raczej w formie niewielkich dodatków. Za połączenie idealne uważa się palisander ze złotem w różnych odcieniach- klasycznym, miedzianym czy różowawym.
Oto kilka prostych zasad stosowania ciemnego drewna egzotycznego w różnych pomieszczeniach.
Palisander często kojarzony jest ze stylem kolonialnym lub wyszukaną elegancją rodem z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Taki styl świetnie sprawdzi się w salonie. Cechują go dosyć masywne solidnej konstrukcji meble, które jednak nie są toporne, lecz eleganckie, kunsztowne i często bogato zdobione.
Meble stylizowane na epokowe są teraz bardzo modne. Oferuje je wielu producentów. Możemy także poszukać oryginalnych mebli z ubiegłego wieku w antykwariatach.
Urządzając salon z meblami palisandrowymi w stylu kolonialnym, pamiętajmy, że zarówno ich ciemny kolor, jak i masywna budowa predysponują do przeładowania wnętrz, dlatego trzeba je stosować z umiarem. W salonie o dużym metrażu możemy sobie pozwolić na większą ilość mebli palisandrowych w charakterystycznym kolonialnym stylu.
Mogą to być na przykład:
Jeśli jednak nasz salon jest niewielki, to wybierzmy 1-2 ładne meble i zestawmy je z jasnym wykończeniem pomieszczenia oraz lekkimi nowoczesnymi lub wykonanymi w uniwersalnym stylu pozostałymi meblami. Ściany w salonie z palisandrowymi meblami pomalujmy na biało, wybierzmy też jaśniejsze podłogi.
Z kolei, jeśli nie podobają nam się palisandrowe meble, to możemy zdecydować się na jasne i lekkie modernistyczne lub minimalistyczne meble oraz ciemną elegancką palisandrową podłogę. Obie opcje wykończenia wnętrza są bardzo ciekawe i oryginalne. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, pamiętajmy, że pięknym dopełnieniem wystroju salonu z palisandrowymi meblami lub okładziną podłogową będą żywe rośliny doniczkowe.
Stylowa klasyczna sypialnia będzie sprawiać niesamowite wrażenie, gdy ustawimy w niej łóżko oraz komodę w kolorze palisandrowym. Jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia, to warto również kupić szafę na ubrania do kompletu. Takie meble będą pięknie się prezentować w towarzystwie jasnych ścian i pościeli oraz dekoracyjnej kapy i poduszek na łóżko na przykład w odcieniu brudnego złota.
W sypialni podobnie jak salonie możemy także zadecydować się na wykończenie palisandrem podłogi. Wówczas pięknym jej dopełnieniem będzie na przykład łóżko z białą drewnianą ramą lub z metalową ramą w kolorze białym, czarnym, szarym lub złotym. Jasne powinny być również pozostałe meble.
Również w sypialni warto postawić żywe kwiaty.
Pomyślmy o takich o klasycznym eleganckim wyglądzie jak różne gatunki storczyków, paprocie czy cibory. Nie tylko pięknie dopełnią one palisandrowy wystrój wnętrza, ale także będą oczyszczać i nawilżać powietrze, co przełoży się pozytywnie na jakość snu, a co za tym idzie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Wyraziste ciemne kolor takie jak palisander, są teraz prawdziwym hitem również w aranżacjach kuchennych. W nowoczesnych kuchniach na wymiar znajdziemy mnóstwo modeli właśnie w ciemnych barwach drewna egzotycznego.
Kuchnia z palisandrowego drewna prezentuje się bardzo elegancko, ale jednocześnie jest też ciepła i przytulna, co sprawia, że panuje w niej bardzo pozytywna atmosfera.
W dużych kuchniach pięknie będą się prezentować ciemne meble kuchenne z jasnymi blatami. Z kolei w kuchniach o małej powierzchni sprawdzą się jasne meble z palisandrowymi blatami. Jako efektowny element kontrastujący z jasnymi szafkami, możemy postawić w kuchni także choćby niewielki stolik lub rozkładany blat oraz krzesła w kolorze palisandrowym.
Palisander w postaci naturalnego drewna egzotycznego lub na przykład paneli winylowych je imitujących to również dobry pomysł na wykończenie kuchennej podłogi. Obie opcje są odporne na działanie wilgoci oraz trwałe.
Do palisandrowego wystroju kuchni pasować będą sprzęty kuchenne w kolorze białym oraz czarnym.
Palisander to bardzo charakterystyczne drewno o ciekawym rysunku. Pamiętajmy, że będzie ono wyglądać najlepiej w otoczeniu gładkich ścian i prostych jednokolorowych dodatków. Sam rysunek drewna palisandrowego jest na tyle oryginalny i dekoracyjny, że dodatkowe urozmaicanie wnętrza licznymi wzorzystymi ozdobami nie będzie sprawiać dobrego wrażenia.
Jeśli więc decydujemy się na palisandrowe meble lub podłogi, to zrezygnujmy ze wzorzystych bardzo kolorowych tapet, tapicerek meblowych czy dodatków w postaci zasłonek bądź poduszek. Lepiej sprawdzą się także jednobarwne na przykład złote, w różnych odcieniach szarości, bieli, beżu, czy w ciepłych słonecznych barwach jak żółty, delikatna brzoskwinia lub ciepła czerwień.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
07.02.2025 Wystrój wnętrz
28.01.2025 Wystrój wnętrz
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz