24.03.2021 / Akcesoria domowe
Żeby w pełni wykorzystać wysokiej klasy sprzęt krawiecki, niezbędne jest dopasowanie odpowiednich nici do maszyny. Wszyscy, którzy posiadają owerloki, maszyny do szycia czy stebnówki, muszą wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać nici do overlocka a jak to zrobić w przypadku zwykłej maszyny do szycia.
Zanim przejdziemy do nici do szycia na maszynie, nowicjuszom w tematyce krawieckiej należy nieco przybliżyć różnicę między owerlokiem a wielofunkcyjną maszyną do szycia. Maszyna do szycia umożliwia zastosowanie wielu ściegów, dopasowanych do najróżniejszych przeróbek krawieckich. To dobry wybór dla osoby, która nie zajmuje się szyciem zawodowo.
Owerlok jest sprzętem pozwalającym na profesjonalne, trwałe wykańczanie krawędzi. Posiada wbudowany nożyk do przycinania brzegów, a szyje przy użyciu dwóch igieł i trzech, czterech a nawet pięciu nici. W przeciwieństwie do wielofunkcyjnej maszyny do szycia, świetnie radzi sobie z elastycznymi materiałami.
Często spotykany termin ,,maszyna do szycia z owerlokiem” oznacza wielofunkcyjną maszynę, która umożliwia użycie ściegu owerlokowego. Efekt nie umywa się do tego uzyskanego dzięki prawdziwemu overlockowi, jednak do domowych zastosowań w zupełności wystarczy.
Nici przeznaczone do szycia ręcznego znacząco różnią się od nici do maszyny, czyli nici szwalniczych. Muszą one być mocne, gładkie, dobrze dopasowane do przeszywanej tkaniny i oczekiwanego efektu. Nici przeznaczone do szycia ręcznego nie sprawdzą się w szyciu na maszynie.
Dobierając nici do owerloka bądź zwykłej maszyny do szycia zwróć uwagę na ich grubość. Do opisywania nici używa się Systemu Numeracji Długościowej – Nm. Im niższa wartość podana przez producenta, tym grubsza jest nić. Nici grube to 10-24, średnie 30-50, a cienkie zaczynają się od 60.
Jako nici do maszyny najczęściej funkcjonują 100-120 Nm, są to więc warianty cienkie, które nie uszkadzają delikatnych materiałów, idealne do szycia zwykłych ubrań. Jeśli pracujemy na materiale grubym (na przykład dżins), powinniśmy postawić również na grube, mocniejsze nici i odpowiednio grubszą igłę, która nie polegnie w takim starciu.
Ze względu na naprężenie jakiemu poddawane są nici do szycia na maszynie, muszą być one dużo mocniej skręcone, by uniknąć problemów ze zrywaniem. Skręt to nie jedyna istotna kwestia – dobrej nici nie byłoby bez odpowiedniego materiału. Najczęściej wykorzystywane surowce w niciach szwalniczych to:
Na rynku nie brakuje również mieszanek i nici do zadań specjalnych. Za przykład niech posłuży silikonowo-poliestrowa gumonić, będąca niczym innym jak cieniutką gumką.
Nici do szycia na maszynie wykonane z takiego samego surowca mogą wyglądać zupełnie inaczej zależnie od sposobu wykończenia. Spotykamy następujące warianty:
Jakie nici do maszyny do szycia wybrać w zależności od ich przeznaczenia? Okazuje się, że mimo ogromnego wyboru nie jest to takie trudne!
Do domowych zastosowań z reguły wystarczą nici poliestrowe – to wystarczająco mocne nici do maszyny do szycia, z racji różnych wariantów nadające się do niemal wszystkich tkanin. Nie ulegają termokurczliwości. Równie popularne nici wiskozowe gwarantują bardziej płaski i miękki haft. Do wzbogacenia fasonu o estetyczne marszczenia należy użyć nici gumowych.
Ekologiczną alternatywą odpowiednią dla alergików okażą się nici lniane. Bawełniane powinno się wykorzystywać wyłącznie do tkanin z tego materiału oraz z lnu – są stworzone do zszywania materiałów pochodzenia naturalnego. Nie będą więc najlepiej nadawać się dla tych, których celem jest maszyna do szycia dla początkujących i pierwsze krawieckie kroki.
Z racji zużywania większej ilości nici, dla wygody użytkowania nici do owerloków są nawlekane na większe szpule. Do najpopularniejszych wyborów należą dedykowane temu sprzętowi nici elastyczne. Nici elastyczne do overlocka wykonane są z poliestru. Sprawdzają się w przypadku również elastycznych materiałów, którymi stoi przemysł bieliźniarski. Nici elastyczne do maszyny wielofunkcyjnej nie są najlepszym pomysłem, dobrze działają natomiast w renderce (coverlocku).
W kwestii nici do hafciarek, poliester ponownie zda egzamin. Metalizowane wykończenie w kolorze srebrnym i złotym z pewnościę nie rozczaruje estetów.
Poliamid, cechujący się bardzo wysoką temperaturą topnienia, znajduje zastosowanie między w szyciu odzieży technicznej. Ich cienki wariant znajdziemy w podszywarkach.
Wybór może przyprawić o zawrót głowy. Starając się uniwersalnie odpowiedzieć na pytanie, jakie nici do owerloka, jakie do maszyny wielofunkcyjnej czy coverlocka możemy tylko zapewnić, że najważniejsza jest ich wysoka jakość – postaw na sprawdzonego producenta.
Bez mocnych, gładkich nici do owerloka odpowiedniej grubości, trafnego doboru igły i wzięcia pod uwagę potrzeb przeszywanego materiału, utalentowany krawiec nie zademonstruje pełni swojego potencjału. Szycie to naprawdę skomplikowana matematyka!
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
03.09.2024 Porady
19.08.2024 Porady