25.03.2024 / Marki
Artykuł sponsorowany
Rozplanowanie oświetlenia przemysłowego wewnętrznego to niełatwe zadanie, które wymaga fachowej wiedzy. Ważne jest nie tylko odpowiednie rozmieszczenie opraw, ale i wybór źródeł światła o optymalnych parametrach. Wszystko to przekłada się na komfort i bezpieczeństwo pracowników, efektywność pracy oraz oszczędność energii. Chcesz dowiedzieć się więcej? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru lamp przemysłowych.
Jeszcze nie tak dawno temu w obiektach przemysłowych stosowano głównie lampy wyładowcze. Ze względu na stosunkowo krótką żywotność, wrażliwość na skoki napięcia oraz emisję dużej ilości ciepła zostały one wyparte przez oświetlenie przemysłowe LED. Tego typu nowoczesne lampy posiadają szereg zalet. Przede wszystkim są niezwykle wydajne, energooszczędne i trwałe, a to oznacza ograniczenie kosztów eksploatacji i negatywnego wpływu na środowisko.
Oświetlenie LED jest też niezwykle wszechstronne. Lampy przyjmują rozmaite formy i wytwarzają światło o zróżnicowanych parametrach, więc łatwo dobrać je do potrzeb pracowników konkretnego obiektu. Co więcej, nie potrzebują długiego czasu na rozruch i można je stosować w ramach automatycznych systemów sterowania. Przekłada się to na dalszą optymalizację zużycia energii i kosztów pracy.
Aby spełnić oczekiwania różnorodnych branż, producenci oferują kilka rodzajów lamp przemysłowych. Różnią się one sposobem użytkowania i montażu oraz technologią produkcji. Poniżej krótko charakteryzujemy najpopularniejsze z nich.
Wysokie pomieszczenia przemysłowe wymagają specjalnego oświetlenia. Z tego powodu stosuje się w nich oprawy High Bay, które emitują wąski, ukierunkowany strumień świetlny, równomiernie oświetlając wybrany obszar. Montuje się je na regulowanych stalowych linkach, co pozwala dopasować wysokość lamp do potrzeb pracowników.
Oprawy hermetyczne stosuje się w miejscach, gdzie występuje wilgoć, zapylenie czy skrajne temperatury. Ich specjalna konstrukcja gwarantuje szczelność nawet w trudnych warunkach pracy.
Oprawy liniowe doskonale sprawdzają się jako oświetlenie hali produkcyjnej i innych dużych powierzchni przemysłowych. Emitują rozproszone światło, co pozwala uniknąć zaciemnień. Można je łączyć w ciągi, równomiernie oświetlając korytarze czy długie regały.
Naświetlacze stosuje się, gdy jakiś obszar wymaga szczególnie mocnego oświetlenia lub na stropie nie da się umieścić wystarczającej liczby źródeł światła. Są przystosowane do montażu w najróżniejszych pozycjach, co przekłada się na ogromną wszechstronność.
Zaprojektowanie oświetlenia przemysłowego to niełatwe zadanie, które wymaga pomocy specjalisty. Ważny jest nie tylko rozkład punktów świetlnych, ale i wybór lamp przemysłowych o odpowiednich parametrach. Źle dobrane oświetlenie hali przemysłowej czy magazynu wpływa negatywnie na bezpieczeństwo, zdrowie i samopoczucie pracowników, efektywność pracy oraz koszty utrzymania obiektu. Nic więc dziwnego, że dotyczące go wymogi opisano w europejskiej normie PN-EN 12464-1:2011.
Z ważnych parametrów warto wymienić wyrażane w luksach (lx) natężenie oświetlenia, które wpływa na widoczność, a więc bezpieczeństwo i efektywność pracy. Istotny jest również odpowiedni poziom rozkładu luminacji i olśnienia, gdyż czynniki te przekładają się na ostrość i czułość widzenia. Na poziom koncentracji pracowników i ich samopoczucie wpływa barwa światła. Z kolei wysoki współczynnik oddawania barw (CRI) oznacza wierne odwzorowywanie kolorów, co pozwala unikać zaburzeń percepcji i błędów w pracy.
Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ważnym parametrem jest skuteczność świetlna, czyli stosunek ilości produkowanego światła do pobieranej mocy. Określa się ją w lm/W. Istotna jest również żywotność, czyli czas świecenia z zachowaniem optymalnych parametrów świetlnych. Z kolei czas rozruchu określa, jak szybko lampy przemysłowe uzyskują odpowiednią moc świecenia. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy częstym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia.
Projektujesz oświetlenie magazynu, hali produkcyjnej lub innego dużego budynku? Sprawdzone lampy przemysłowe znajdziesz na karel2.pl.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
25.10.2024 Marki
20.12.2023 Marki
05.12.2023 Marki